Filmy

Výber z najlepších filmov roku 2022

Podobne ako predchádzajúce roky aj rok 2022 bol slabší na komerčný film. S komiksovkami to ide, až na pár výnimiek (Batman), dolu vodou, a väčšina divákov by si aj hádam vedela predstaviť ich koniec. Z blockbusterov jednoznačne zažiarilo najmä druhé pokračovanie Top Gunu, nový predátor (Korisť) a tollywoodský trhák RRR. Naopak, minuloročná kinematografia vo všeobecnosti tradične ponúkla výborné diela. Niektoré filmy vydarene kombinovali európske kino s tým hollywoodskym (Trojuholník smútku, Severan), iné ostali verné autorskej, uhrančivej kinematografii (Osem hôr, Tiché dievča).

Top Gun: Maverick

Nový Top Gun nespolieha len na nostalgiu. Film naopak výborne kombinuje staré s novým a prináša nám rovnovážny mix, ktorý pôsobí povedome aj sviežo zároveň. Úvodné intro odštartované menami známej producentskej dvojice, (zosnulého) Dona Simpsona a Jerryho Bruckheimera, nám okamžite vyčarí úsmev na perách. Vraciame sa naspäť v čase a dokonale si vychutnávame ten známy moment, opäť raz na veľkom plátne. Ale to platí len do určitej doby. Akonáhle sa prenesieme do kokpitu stíhačky, ten jedinečný filmársky proces, spoliehajúci sa na autentickosť, prináša svoje zaslúžené ovocie. Celá recenzia.

RRR

Našinec pristupuje k bollywoodskym akčným trhákom s pochopiteľnou rezervovanosťou. Väčšinou to býva riadne pritiahnuté za vlasy, veľa sa tam spieva a tancuje, a lacnými trikmi sa ironicky nešetrí. Keď v roku 2015 vyšiel prvý Baahubali, aj slovenský divák dokázal okamžite rozpoznať oveľa prístupnejší formát. Ten ešte výraznejšie vykryštalizoval druhým pokračovaním z roku 2017. Baahubali 2 sa stal finančne najúspešnejším filmom Indie a zaujal aj v zahraničí. Režisér Baahubaliho, S.S. Rajamouli, sa tento rok vracia s novým filmom a nemožno, než povedať, že ide o udalosť roka. RRR (Rise Roar Revolt) mal dokonca historicky najsilnejší otvárací deň pre indický film, globálne, čím porazil aj spomínanú druhú časť Baahubaliho. A okrem toho, po covide opäť zaplnil indické kiná vášnivými divákmi. Celá recenzia.

Batman

Človek by si pomyslel, že nepotrebujeme novú verziu Batmana. Najmä, ak sa bavíme o súčasných návratoch a rekonštrukciách starých komiksových materiálov. Na druhú stranu, Matt Reeves nás jasne presvedčil o opaku. Na rozdiel od iných súčasných tvorcov, ktorí Batmana nedokázali ochrániť pred vlastným štýlom, čo je niekedy veľmi dobre (Nolan), inokedy skôr zle (Snyder), Reeves sa naopak úplne prispôsobuje Temnému rytierovi. A robí to skrátka bravúrne. Jeho pričinením ožíva tá pravá esencia „najväčšieho detektíva na svete“, tak ako ho poznáme z komiksových klasík typu Dlhý Halloween, Rok jedna alebo Soví tribunál. Navyše, režisér dokonale vystihuje súčasnú náladu v spoločnosti a jasne dokazuje, že Batmana potrebujeme skrátka vždy. Celá recenzia.

Korisť

Pri sledovaní nového Predátora si človek opakovane hovorí, že toto by chcel vidieť na veľkom plátne. Nový film predátorskej franšízy, Predátor: Korisť (Prey) je tentoraz obsahom streamovacích služieb, čo je azda jediná škoda, nemôcť si vychutnať tento akčný film vo veľkom štýle. Postava Predátora sa po kultovom prvom filme Johna McTiernana z roku 1987, už do podobne kvalitných vôd nedostala. Kvalita na seba nechala čakať dlhých 35 rokov. A až teraz si môžeme vďaka režisérovi Danovi Trachtenbergovi a jeho tvorivému tímu, konečne vychutnať Predátora tak, ako sme ho chceli vždy vidieť. Celá recenzia.

Osem hôr

Krásny príbeh z malebného vysokohorského prostredia o dvoch chlapcoch, ich priateľstve, dospelosti a rôznemu prístupu k životu. Osem hôr si vzhľadom k svojmu horskému zasadeniu vyberá nezvyčajné rozlíšenie obrazu (4:3), no divák sa aj týmto spôsobom dostáva do oveľa osobnejšieho teritória. Akoby sme sledovali niekoho rodinný album. Pričom rodina je taktiež veľmi dôležitou súčasťou filmu. Osem hôr nie je síce žiadny blockbuster, ale veľké plátno filmu neuveriteľne pomáha. Ide o nesmierne dojímavý príbeh, ktorý nás udrží v neustálej pozornosti.

Tiché dievča

Prekvapenie roka 2022 je írsky film režiséra Colma Bairéada s názvom Tiché dievča. Jednoduchá zápletka o tom, ako si bezdetný pár na leto zoberie do opatery utiahnutú Cáit, je povznášajúcou skúsenosťou, ktorá roztopí nejedno srdce. Film je podobne ako jeho hlavná protagonistka krehkým svedectvom, ako dokáže rodičovská láska a starostlivosť, napraviť každú bolesť, každé sklamanie. Tiché dievča patrí bezpochyby k tomu najlepšiemu, čo tento rok vzniklo a vo finále nenechá jedno oko suché.

Trojuholník smútku

Režisér Ruben Östlund sa utrhol z reťaze a nakrútil ako britva nabrúsenú satiru, namierenú na pokrytectvo mocných a triednu nerovnosť. Trojuholník smútku (Triangle of Sadness) je zatiaľ najviac politický film švédskeho režiséra, ovenčeného už dvoma Zlatými palmami z filmového festivalu v Cannes. Čo začína ako celkom nevinná spoločenská otázka rodovej nerovnosti, prerastá do oveľa vážnejšieho teritória obviňovania súčasného kapitalizmu. Odvážne tvrdenia občas neopatrne tancujú na hranici zjednodušeného populizmu, inokedy zatínajú do živého a prinášajú žiadaný výsmech. Celá recenzia.

Severan

Robert Eggers je jeden z najvýraznejších režisérov súčasnej kinematografie. Oproti jeho predchádzajúcim dvom filmom, Čarodejnica (The Witch, 2015) a Maják (The Lighthouse, 2019), je Severan (The Northman) oveľa drahší a okázalejší projekt. To so sebou zákonite prináša isté úvahy a možno aj obavy, ako sa Eggersovo autorstvo prejaví na poli oveľa väčšej produkcie a najmä pod producentským drobnohľadom, ktorý je pochopiteľne namierený vyhovieť širšiemu publiku. Našťastie, Severan nie je komiksový film, a Robert Eggers nie je Chloé Zhao. Ako prvé tak môžeme s pokojom na srdci povedať, že Eggers nezrádza (aspoň nie úplne) svoje autorské ambície a ponúka nám  film o Vikingoch, ovenčený svojím jedinečným rukopisom. Celá recenzia.

Na západne nič nové

Absurdnosť prvej svetovej vojny je dobre známa téma, výborne zobrazená vo filmoch ako sú napríklad Cesty slávy (Paths of Glory, 1957), Gallipoli (1981) alebo Šťastné a Veselé (Joyeux Noël, 2005). Nová adaptácia románu Ericha Maria Remarqua, Na západe nič nové (Im Westen nichts Neues), tematicky nadväzuje na spomínané filmy a prináša nám jedinečný pohľad do útrob nezmyselného konfliktu. Film švajčiarskeho režiséra, Edwarda Bergera si dáva za primárny cieľ poukázať na absurdný kolotoč smrti. Na rozdiel od knižnej predlohy umocňuje Berger tento efekt ešte druhou dejovou linkou s prebiehajúcou nemeckou kapituláciou. Celá recenzia.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *