Knihy,Recenzie

Vilko a anjel snov recenzia: Poučný príbeh o tom, ako sa zbaviť strachu

Hovorí sa, že strach pramení z neznámeho. Vilko by o tom mohol hovoriť svoje. Keď sa malý chlapec sťahuje s rodičmi z mesta do domu na vidieku, čaká naňho celý neznámy svet. Sedí vo svojej novej izbe a neistým pohľadom pozoruje doďaleka sa tiahnuce lúky. Svet vonku sa môže zdať neznámy a nebezpečný. Preto si Vilko samozrejme ako prvé nájde svojho obľúbeného plyšového macka, a umiestni ho na koniec postele, kde zvykne sedávať. Ide o akúsi snahu priniesť neznámemu svetu náznak familiárnosti. Keď príde večer a Vilko sa ocitne sám vo svojej posteli, zrazu zistí, že mu niekto klope na okno. Čo si asi v tej chvíli pomyslí malý chlapec, keď mu niekto, alebo skôr niečo, uprostred noci klope na okno? Vychádzajme z vlastných skúseností. Samozrejme, že je to strašidlo!

Populárna spisovateľka Lucinda Rileyová opäť raz spája tvorivé sily so svojím synom Harrym Whittakerom, a spolu nám prinášajú novú detskú knihu s názvom Vilko a anjel snov. Ide o nový príbeh z anjelskej kolekcie Anjeli strážni, ktorý nasleduje rozprávačský a výtvarný štýl predchádzajúcej knihy, Grétka a vianočný anjel. Tentoraz je ale ústrednou témou práve spomínaný strach a najmä jeho prekonanie. Podobne ako v predchádzajúcej knihe, aj v tomto prípade si dali autori záležať na realistickom prístupe k materiálu. Avšak to určite neznamená, že by kniha nesúca v názve „anjela snov“, bola celá ukotvená bezpečne na zemi. To by asi nebola úplne najlepšia detská kniha. Tento realizmus skôr vychádza z malých symbolických detailov. Anjel sa volá Osud, anjel koná svoje úmysly cez vnuknutia, anjel sa nášmu malému hrdinovi nikdy neukáže. A to je myslím celkom lichotivý a zaujímavý prístup, vsadiť na magickú vieru, veľmi blízku reálnemu životu.

Vilko a anjel snov učí deti, že slovo „nemožné“ hovoria ľudia, ak niečomu nerozumejú.

Kniha obsahuje presne tie špecifické momenty zo života malého dieťaťa, ktoré nejeden večer zababušené pod perinou, od strachu zo strašidla, prepotí svoje obľúbené pyžamo s klokanom. Či už ide o strašidlo pod posteľou, v skrini, alebo ako je to vo Vilkovom prípade, za oknom. Rodičia síce chlapca presviedčajú, že nič také ako strašidlá alebo príšery neexistujú (teraz nemyslíme na ľudské príšery, skôr tie s chápadlami a tromi hlavami), takže Vilko vie samozrejme svoje. Obraz toho ako sa malý chlapec tisne v manželskej posteli medzi mamou a otcom je potom krásne povedomí. Našťastie, nad Vilkom bdie jeho strážny anjel, ktorý vypočuje jeho tiché želania a rozhodne sa mu náležite pomôcť.

Vilko a anjel snov je poučná detská kniha. Svet fantázie a svet reality je namiešaný viac v prospech reality, ale to môže mať na dieťa vo finále oveľa rozpoznateľnejší a blahodarnejší efekt. Ale to je pravdepodobne skôr otázka vkusu. Niekto by najradšej lietal na krídlach anjela šírym vesmírom a strieľal gumovými projektilmi zo zbrane pripomínajúcej bublifuk malých zelených mužíkov.  Anjel by sa nevolal pekne symbolicky Osud, ale napríklad Džony. Inak povedané, niektoré deti by v knihe nemuseli nájsť to, čo by možno hľadali. Osobne si však myslím, že veľmi podstatnú časť detskej knihy robia práve ilustrácie. A tie sú opäť veľmi vydarené. Ilustrátorka Jane Rayová je verná klasickému štýlu, ktorý má svoje čaro a špecifickú atmosféru. Jej práca veľmi pekne dotvára celkovú podobu knihy, ktorá má pre deti veľmi dôležité poslanie. Strach rastie s nevedomosťou.       

Knihu Vilko a anjel snov vydáva vydavateľstvo Tatran.

Originálny názov: Bill and the Dream Angel

Autori: Lucinda Rileyová a Harry Whittaker

Počet strán: 56

Vydavateľstvo: Tatran, 2022

Preklad: Katarína Ostricová

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *