Filmy

Najlepšie filmy roku 2018, ktoré ste asi nevideli

Najlepšie filmy roku 2018 už dobre poznáme. Stále sa však v predchádzajúcom roku skrývajú tituly, ktoré síce niekedy nie sú o nič horšie ako známejšie hity, no nemali toľko šťastia a priestoru, dostať sa do nášho povedomia. Preto sme sa rozhodli to napraviť a predstaviť vám 10 titulov, ktoré ste (možno) nevideli a mali by ste to napraviť.

Tiesňové volanie

Výborná dánska dráma nenechá jediného diváka vydýchnuť. Vzhľadom na minimalistický prístup k danej látke ide o neskutočne prepracovanú hru s napätím. Celý čas sa nachádzame na ústredí policajného call centra v Kodani. Hlavným hrdinom je Asger Holm, ktorý sa snaží prostredníctvom telefónu pomôcť unesenej žene, ktorá sa mu dovolá na linku. Tiesňové volanie je príkladný dôkaz toho, ako veľmi záleží na skvelých dialógoch, hereckých výkonoch a schopnej réžii. 

Calibre

Calibre je príbeh o dvoch dobrých kamarátoch, ktorí si idú užiť víkend vcelku netradične, a to lovom divej zvery uprostred škótskych lesov. Obaja sa napokon dostávajú do zložitých, ba až hrôzostrašných situácii, z ktorých vedú len ťažké rozhodnutia. Napínavý thriller bodoval na filmových festivaloch a je dostupný aj na Netflixe. V hlavných úlohách  sa nám predstavia Jack Lowden, známy z nedávnej komédie Fighting with My Family (2019) alebo Martin McCann.   

Wildlife

Herec Paul Dano nakrútil režisérsky debut, ktorý zaujme krásnou, až hypnotickou kamerou Diega Garciu, a dobovým prostredím amerického mestečka na úpätí hôr. Wildlife je komorná dráma, ktorá chytí za srdce svojím delikátnym spracovaním a trefným scenárom. Paul Dano ho napísal spolu so svojou priateľkou a herečkou Zoe Kazan ako adaptáciu knihy Richarda Forda. V hlavnej úlohe sa predstavia Jake Gyllenhaal, Carey Mulligan a Ed Oxenbould.

Museo

Museo sa síce detailne nedrží skutočných udalostí, no niečo podobné sa v Mexiku naozaj prihodilo. Film rozpráva príbeh dvojice zlodejov, dobrých kamarátov, ktorí sa na Vianoce roku 1985, rozhodnú vykradnúť Národné antropologické múzeum v Mexiku. Výborný Gael García Bernal v hlavnej úlohe, predvádza v úlohe jedného z lupičov opäť raz skvelé herecké predstavenie.

Mandy

Príbehov o pomste nie je nikdy dosť. V hororovej jazde Mandy si vychutnáme šialeného Nicolasa Cagea ako Reda, ktorý prahne po krvavej pomste, kvôli vražde jeho milovanej priateľky. Stačí, aby sme vedeli, že Red pracuje s drevom a vie veľmi dobre narábať s motorovou pílou. Vzhľadom na typ filmu, ide o jasnú indíciu, kadiaľ povedie naša cesta. Výborná hudba zosnulého Jóhanna Jóhannssona perfektne dotvára temnú atmosféru teroru a blížiaceho sa nebezpečenstva.

The Hate U Give

Veľmi aktuálna dráma z amerického prostredia policajného násilia. Film vychádza z frekventovaných prípadov policajnej streľby na afroamerických obyvateľov. Taktiež sa ale opiera o fotografiu, v ktorej Ieshia Evans stojí v Baton Rouge hrdo a odhodlane čelom policajnej kordóne. Hlavnou postavou filmu je Starr, stredoškoláčka, ktorá je svedkom unáhlenej streľby z radov polície. Čo nasleduje sú potom následky násilného činu, ktoré nás vedú až do súdnej siene, kde má prítomnosť Starr samozrejme veľkú váhu.

A Prayer Before Dawn

Skutočný príbeh o mladom Britovi, ktorý sa dostane do neslávne známej thajskej väznice Klong Prem. Tu sa ocitá uprostred absolútne nehostinného prostredia plného svalnatých a potetovaných Thajčanov, ktorí by si mladého chalana najradšej natreli na chlieb. Film obsahuje všetky druhy násilia, ktoré by divák od väzenského prostredia čakal. Navyše, stále ide o boxerský film, takže očakávania sú dopredu jasne definované. Thajský box tu však naopak slúži skôr ako protipól pekelnému prostrediu thajskej väznice.

Leave No Trace

Príbeh otca a dcéry, ktorí žijú odrezaní od civilizácie v lesoch na okraji Portlandu. Aby sa vyhli ľudskému kontaktu, presúvajú sa z miesta na miesto. Žijú z lesa a darov okolitej prírody. Ich život v prírode je však čoskoro ohrozený nutnosťou aklimatizovať sa do spoločnosti. A následky samozrejme nie sú dobré. Leave No Trace je nezvyčajne pútavá dráma, ktorá dokáže veľmi emotívne zasiahnuť. V hlavnej úlohe otca a vojnového veterána sa predstavuje známy Ben Foster a jeho dcéru hrá skvelá Thomasin McKenzie.  

Bodied

Označenie „bodied“ znamená doslova byť uzemnený. Inými slovami by sme však mohli hovoriť o kompletnom K.O. v rappovom súboji. Konkrétne sa nachádzame v Oaklande. Adam píše dizertačnú prácu a jeho téma je poetická funkcia vulgarizmov a náhlivých slov v rappových súbojoch. Netrvá dlho a Adama svet rapu dokonalo pohltí. V hlavnej úlohe sa nám predstaví výborný Calum Worthy, ktorého môžeme poznať zo seriálového hitu The Act.  

Sorry to Bother You

Film pohybujúci sa niekde na pomedzí komédie, sociálnej satiry, magického realizmu a surrealizmu. Cassius Green sa nachádza v ťažkej životnej situácii. Nemá prácu, nemá peniaze, žije v garáži a už 4 mesiace nezaplatil nájom. Šťastie sa naňho začne usmievať až v momente, keď sa zamestná ako operátor call centra. Čoskoro si však Cassius uvedomí, že za jeho úspechom v kontroverznej firme Worryfree sa ukrýva šokujúce tajomstvo.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *