Filmy

Charizma, priateľstvo aj humor, to sú najlepšie mužské filmové dvojice

Nasledujúci výber sa zameriava na výnimočné platonické vzťahy medzi dvomi mužskými postavami. Existuje veľa ďalších príkladov mužských dvojic, no pre zoštíhlenie kategórie som vynechal výnimočných animovaných kamarátov ako sú Woody a Buzz alebo Mike a Sully z pixarovky Príšerky, s.r.o. (2001). Podobne som vynechal aj mužské dvojice, ktoré neboli výhradným nositeľom príbehu a vo filme skôr zastávali jednu z mnohých stránok. V tomto výbere som sa preto zameral najmä na filmy, ktorých jadrom sú práve spomínané dvojice. Ich spoločný osud je hlavným hýbateľom deja. Ich spoločná cesta je základným kameňom filmového príbehu.

Rick Dalton a Cliff Booth (Vtedy v Hollywoode)

Rick Dalton a Cliff Booth sú dve strany jednej mince. Jeden je filmový herec, ktorý na plátne zosobňuje statočných hrdinov. Druhý je jeho filmový kaskadér a skutočným hrdinom naozaj je. Obaja sú dobrí priatelia. Zatiaľ čo Rick trpí pracovnou úzkosťou a neistotou, Cliff je neohrozený dobrák, ktorý svojho parťáka vždy podrží. A to aj napriek tomu, že ich životy sú v mnohom diametrálne odlišné. V tomto prípade sa Tarantinovi podarilo vytvoriť podobné kultové duo, akým boli vo filme Butch Cassidy a Sundance Kid, Robert Redford a Paul Newman.

Martin Riggs a Roger Murtaugh (Smrtonosná zbraň)

Kto by nepoznal slávne duo zo série Smrtonosných zbraní. Martin Riggs a Roger Murtaugh sú neobvyklí priatelia, zato je však ich vzťah oveľa silnejší. Riggs je osamelý policajt s bolesťou v srdci, ktorý pravdepodobne trpí príznakmi mániodepresie, zatiaľ, čo Murtaugh je typicky rodinne založený člen komunity. Samozrejme záleží, aký film zo série máme na mysli. Ich vzťah sa vyvíja a posledné filmy nám už dávajú príležitosť poznať Riggsa ako člena Murtaughovej rodiny. To však neznamená, že by bol Murtaugh ušetrený Riggsovmu bláznivému zmyslu pre humor. A to dokonca ani vtedy, keď ide o život.  

Joe Hallenbeck a Jimmy Dix (Posledný skaut)

Ďalšie netypické duo si k sebe hľadá cestu síce ťažšie, no napokon môžeme povedať, že sa podarí. A to ako inak než cez bolestivé rany a lietajúce guľky. Joe Hallenbeck je ďalší melancholický policajt s nezvyčajne pôsobivou schopnosťou hádzať jednu hlášku za druhou. Tie už sú dnes doslova kultovou záležitosťou. Jeho cynizmus a večne polámaná nálada sú dotiahnuté do dokonalej symbiózy s dennodenným nebezpečenstvom, ktoré naňho všade číha. Jimmy Dix je bývalý americký futbalista a Hallenbeck je v skutočnosti jeho (kedysi) veľký fanúšik. To je však ešte svetlá minulosť. V trpkej dobe trávenia nocí v aute, plnej zničených vzťahov, kariér a manželstiev, neostáva obom protagonistom, než nájsť novú cestu a naučiť sa na seba opäť spoliehať.

Shaun a Ed (Shaun of the Dead)

Shaun a Ed sú dvaja najlepší kamaráti, ktorí spolu jednoducho radi trávia čas. Ich život pripomína staré kamarátstva, ktoré začali v detstve, prežili študentské časy a ostali si verné aj v dospelosti. Dospelosť je však často charakteristická nielen rôznymi povinnosťami, ale taktiež vážnymi vzťahmi. S čím by Shaun možno ani nemal veľký problém, ak by nemal v živote svojho najlepšieho priateľa Eda. Ten naopak dospelý život veľmi rád prehliada. A postaviť sa z gauču a niečo zo sebou robiť, ho prinúti až zombie apokalypsa.   

Seth a Evan (Superbad)

Seth a Evan sú v základe podobný prípad ako Shaun a Ed. Aj oni sú najlepší kamaráti, no dvere dospelosti majú ešte len otvoriť. Zatiaľ majú obaja študenti iné problémy, veľmi typické pre každého mladého muža plného hormónov. Ich spoločná nočná odysea stratiť pred koncom školského roka panictvo je napokon o niečom oveľa viac než len o sebeckom získaní dievčaťa. Stredná škola sa končí a oni vedia, že jedna kapitola ich života sa zatvára. Aj preto je ich spoločná, možno posledná cesta za sexuálnym dobrodružstvom, v skutočnosti cestou spoločného priateľstva a oddanosti.

Butch Cassidy a Sundance Kid

Najslávnejšia dvojica hrdinov, aká sa pravdepodobne kedy stretla na filmovom plátne. Slávny banditi divokého západu azda nemôžu mať lepšiu reprezentáciu, než v podaní Roberta Redforda a Paula Newmana. Ich takmer bratský vzťah ich ťahá stále všade spolu. A ako pekne naznačuje jedna z prvých scén filmu, kedy musí Butch zápasiť o prvenstvo v zločineckej bande, obaja nad sebou ustavične držia ochrannú ruku. A to isté platí v každej vyhrotenej situácii, do ktorej sa obaja známy kovboji dostanú. Ich bratská láska je taktiež pekne vyobrazená v momentoch, keď si navzájom ošetrujú rany, alebo sa s iróniou povzbudzujú vzdor nebezpečenstvu.    

Mike a Marcus (Bad Boys)

V súčasnosti sa do našich kín dostáva aj tretie pokračovanie filmu Bad Boys, čo je taktiež jasný príklad známej dvojice. Obaja policajti sú už takmer ako rodina, na čo však najmä druhý diel série okrajovo útočí. Pre Marcusa je síce Mike spoľahlivý parťák v zbroji, no ak ide o rodinu, má svoje prísne pravidlá. Marcus je prehnane starostlivý otec, kvôli čomu môže niekedy trpieť ich spoločné priateľstvo. Ich práca však napokon stále pretrváva, čo je taktiež jasným dôkazom ich spoločnej oddanosti a priateľstva. A to aj napriek Mikeovým strmhlavým pádom do centra výbuchov a streľby, kam ho musí Marcus nevoľky nasledovať.

Philippe a Driss (Nedotknutelní)

Slávna francúzska komédia má isto aj jeden z najvýraznejších priateľských vzťahov vo filme. Philippe a Driss sú síce z opačnej strany sociálnej triedy, no ich priateľstvo je zato oveľa úprimnejšie. Práca opatrovateľa sa rýchlo mení na niečo oveľa viac, keď Driss ukazuje človeku, ktorý si môže kúpiť všetko, niečo oveľa podstatnejšie. Jeho priateľstvo, humor a pohľad na život pomáha Philippovi oveľa viac než len zvládať návaly bolestivej úzkostlivosti. Driss a Philippe sa navzájom dopĺňajú a pomáhajú si v tom, čo im v živote nebolo dopriate. Ich priateľstvo je potom rovnako ako celý film, odkaz plný pozitivizmu a dobrej nálady.

Ratso a Joe Buck (Polnočný kovboj)

Priateľstvo Ratsa a Joe Bucka vzniká ako dôsledok niečoho skazeného v spoločnosti. Ratso v skutočnosti Bucka okradne a napáli. Predsa ich však osud spája naspäť dohromady. A to navzdory každodenným podvodom a neprávostiam v zapadnutých uličkách New Yorku, ktoré oboch mužov doslova pohlcujú ako nákazlivá choroba. Príbeh o ambíciách a snoch rýchlo stroskotáva a na ich miesto prichádza ľútosť a starostlivosť o toho druhého. Veľmi dojemný vzťah oboch mužov je možno iný ako tu spomínané príklady, pretože v jeho základe nie je typické dlhotrvajúce priateľstvo s pevnými koreňmi. Vo finále je však ich spoločný osud rovnako, ak nie ešte viac, silný a láskyplný.  

Harry a Lloyd (Blbí a blbší)

Harry a Lloyd sú pekný príklad toho, ako sa dva rovnaké charaktery na vzdory osudu prirodzene priťahujú. Obaja sú v základe rovnakí, obaja majú bláznivé nápady, bláznivé myšlienky, ale v hlboko vnútri majú obaja dobré srdce. A to aj napriek tomu, že sa nám to najmä Lloyd snaží svojím konaním často vyvrátiť. Podobne ako u Shauna a Eda, aj v tomto prípade je hlavným klinom rozkolu práve žena. Našťastie pre oboch priateľov, ich jedinečná svojskosť a komická zmätenosť z reálneho života ich automaticky drží pohromade. Niekedy sa síce zdá, že Lloydova jednoduchá sebeckosť mu bráni v skutočnosti ohodnotiť Harryho oddanosť pomôcť mu nájsť ženu jeho snov. Avšak podobne ako aj pri iných, vyššie spomínaných prípadoch, občas to vyzerá tak, že jeden z dvojice priateľov musí mať jednoducho toho súcitu a porozumenia, vždy trocha viac.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *