Filmy,Recenzie

Eurovízia recenzia: Usmievavá komédia plná pozitívnej energie

★ ★ ★ ★ ☆

Eurovízia od Netflixu je veľké prekvapenie. Komédia o dvojici Islanďanov, ktorí od malička túžia splniť si sen a vyhrať spevácku súťaž Eurovízia, má veľké srdce. Pomáha tomu nielen dobrá chémia medzi dvojicou hlavných protagonistov, ale aj nákazlivá pozitívna nálada celého projektu. Pretože toto je film, ktorý aj napriek tomu, že si z Eurovízie niekedy s úsmevom uťahuje, a dokonca ju v niečom aj kritizuje, vo finále jej ostáva s láskou naklonený.

Hlavní hrdinovia sú Lars (Will Ferrell) a Sigrit (Rachel McAdams). Dvaja Islanďania, niekde na pomyselnom pomedzí súrodeneckej a milostnej lásky, avšak s nespochybniteľnou vášňou pre hudbu. Najmä potom pre populárnu spevácku súťaž Eurovízia. Dá sa povedať, že ide o typický príbeh outsiderov, ktorí sa pokúšajú preraziť vo veľkom. A podobne ako aj iní outsideri, aj Lars a Sigrit v sebe ukrývajú oveľa viac, než by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Osud ich napokon privedie až na vysnívané pódium, kde sa zoznamujú so slávnymi interpretmi z iných krajín. Tu majú súťažiť o priazeň divákov, čo nebude vzhľadom na Larsovu stresujúcu povahu vôbec jednoduché. Túžba po výhre je príliš veľká, čo nemusí byť vždy ideálne pre spoločný vzťah našich hrdinov.

Dobrou správou je skutočnosť, že Eurovízia nie je vôbec šialená komédia, ale skôr príjemná komédia.

Je to film, ktorý má veľké srdce. Vzdáva poctu známej súťaži a dokonalo ju prezentuje po všetkých stránkach. Hudobné vystúpenia sú preto často bizarné a niekedy až uletené, no stále je to v dobrom duchu. A čo je najdôležitejšie, diváka to rýchlo strhne na svoju stranu. Hudba ja navyše výborná a pozitívne nákazlivá. Scéna so spoločným vystúpením rôznych interpretov z rôznych krajín je tohto výborným príkladom. Plus, dobre tu možno vidieť, ako Eurovízia funguje, a čo je jej nezameniteľnou prednosťou. Dobrá nálada a energia spájať ľudí. A to je veru dobrý mix pre pozitívny film, akým Eurovízia rozhodne je.

Okrem toho sa však film nebojí aj kritizovať. Ide síce o veľmi odľahčenú kritiku, no jej zrozumiteľnosť a myšlienky jasne rezonujú. Film to navyše robí s humorom a bez zbytočného obviňovania. Stačí, že človek si to uvedomí. Na druhú stranu, človek si chce tento film užiť so všetkým bláznivým a uleteným, čo k nemu, a k Eurovízii, nezameniteľne patrí. Ostrejšie sú na tom skôr už len ironické poznámky o absencii homosexuálov v Rusku. A aj vtedy ide skôr o trpkejší humor, stále však veľmi vydarený, pretože je súčasťou veľmi dojemného vyvrcholenia.

Lars aj Sigrit nemôžu byť viac nadšení. Ich sen sa stáva skutočnosťou.

Rachel McAdams nás už vo filme Nočná hra (2018) presvedčila, že je skvelá adeptka do komédii a tento prípad nie je výnimkou. Jej vzťah s Ferrellom funguje výborne, a to aj napriek tomu, že na ostrieľanom komikovi sa už odzrkadľuje dotyk času. Sám herec si aj v tomto filme zachováva niečo univerzálne zo svojej hereckej persony. Či už je to expresívna hystéria alebo rozkošná nešikovnosť, jeho Lars je stále veľmi sympatický romantik s hlavou v oblakoch.   

Aj táto túžba snívať a prekonávať hranice času a odsudzovania ostatných, dodáva filmu veľmi pútavý a emotívny náboj.

Eurovízia nie je komédia postavená na vtipných gagoch a grotesknom humore. Naopak, ide o filmové spracovanie skutočnej Eurovízie, nielen po stránke príbehovej, ale aj formálnej. Realita sa dostáva do silného kontrastu so svetom fantázie a folklóru, podobne ako sa to deje aj pri rôznych hudobných vystúpeniach známych interpretov. A práve túto formu film oslavuje. Je to zábava, na ktorú je radosť pozerať. Navyše je z toho dobre poznať, že sám Will Ferrell je veľkým fanúšikom Eurovízie. V neposlednom rade, tvorcovia si dali veľmi záležať, aby ich hudba naozaj stála za to. A to sa im aj podarilo.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *