Knihy,Recenzie

Výdych recenzia: Populárny sci-fi poviedkár sa vracia v plnej sile

Výdych je druhá zbierka poviedok jedného z najpopulárnejších súčasných spisovateľov žánru sci-fi, Teda Chianga. Autor sa čitateľom prvýkrát predstavil už v roku 1990 knihou poviedok s názvom Príbehy vášho života (vyd. Premedia, 2017). Širšej verejnosti sa potom stal známym najmä vďaka filmu Prvý kontakt (Arrival, 2016) režiséra Denisa Villeneuvea, ktorého scenár vychádzal z Chiangovej poviedky, Príbeh tvojho života. Autor s tridsaťročným pôsobením na literárnej scéne napísal len 18 poviedok, čo vzhľadom na ich úroveň len dokazuje, že u Chianga je kvalita vždy nadradená kvantite. To isté platí aj pri deviatich poviedkach uverejnených v jeho druhej zbierke.

Výdych je inšpiratívna kniha určená primárne pre ľudí, ktorých nielenže zaujímajú tajomstvá vedy, techniky, filozofie a vesmíru, ale ktorých neprestáva udivovať svet vo svojej univerzálnosti.

Každá jedna poviedka má silný filozofický základ. Každá jedna sa zameriava na výdobytky modernej vedy a pokroku a privádza človeka do zložitých situácií hraničiacich s morálnou dilemou, ale aj sebapoznaním. Z rôznych tematických zameraní poviedok je zreteľne vidieť ako sa ich autor snaží neprestajne poodkrývať fascinujúce otázky o úlohe človeka v modernom svete. Chiang sa zameriava na technologické výdobytky a skúma ich zo všetkých strán. Či už ide o možnosť zaznamenávať každodennú realitu očami jednotlivca do jedného kontinuálneho videa, alebo o výtvor umelej inteligencie vo virtuálnom svete podmienenej marketingu a finančnej výnosnosti. Tieto nápady sú síce zatiaľ predmetom sci-fi poviedok, no ich myšlienky a budúca perspektívnosť je veľmi reálna.

Zatiaľ, čo niektoré poviedky sú na hranici zajtrajška, iné sa viac zameriavajú na filozofické otázky ľudskej existencie ako takej. Pre tento účel využíva Chiang viac fantastické nápady, no vo finále prichádza s univerzálnymi a podnecujúcimi ideami. Týmto spôsobom prechádzame bránami času alebo sme svedkami vlastnej autopsie mozgu. A niekedy je dokonca rozprávačom príbehu papagáj, ktorý nám poodhaľuje večné otázky ľudskej existencie a tajomstvá vesmíru. Presne týmto spôsobom je každá jedna poviedka zo zbierky niečím špecifická. Väčšinou sa stáva, že pri iných poviedkových zbierkach prirastie čitateľovi k srdcu len pár vyvolených výtvorov. V tomto prípade si však človek dokáže retrospektívne veľmi zreteľne vybaviť úplne všetky predchádzajúce príbehy. A to aj s ich filozofiou a poslaním.

Ted Chiang napísal inteligentnú knihu plnú múdrostí, údivu a povznášajúceho zmyslu podnecovať v čitateľovi zvedavosť.

Poviedky sa od seba rôznia nielen tematicky, ale aj dĺžkou. Zatiaľ, čo tá najkratšia nemá viac ako päť strán, tú najdlhšiu možno považovať za krátku novelu. Osobne si myslím, že Chiangovi oveľa viac pasuje kratší štýl, čo je možno aj jeden z dôvodov, prečo sa autor ešte nepustil do románovej tvorby. Vzhľadom na jeho obsesiu s vedeckou filozofiou by to možno ani nebol dobrý nápad. Jeho najväčšia sila totiž tkvie hlavne v krátkom formáte. Ten je oproti jeho dlhším textom oveľa sviežejší, atraktívnejší, plný života po debate a poznaní. Naopak, jeho najdlhšia poviedka má tendenciu padať do únavného naťahovania. Jej obsah je však natoľko zaujímavý, že človek knihu len ťažko odloží.

Výdych je plný nových podnetov a energetických nábojov, ktoré čitateľa doslova povznášajú na duchu. Ted Chiang sa pýta relevantné otázky a podnecuje k diskusii. Jeho tvorba sa v súčasnosti teší veľkej popularite, a aj preto získava jednu sci-fi literárnu cenu za druhou. Teraz môžeme aj vďaka jeho druhej knihe potvrdiť, že aj napriek dlhším procesom tvorby dbá autor predovšetkým na kvalitu a jeho literárna chvála je tak ozaj zaslúžená.

Knihu vydáva vydavateľstvo Premedia a kúpiť si ju môžete na gorila.sk  

  • Originálny názov: Exhalation
  • Počet strán: 312
  • Vydavateľstvo: Premedia, 2020
  • Preklad: Marína Gálisová

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *