Filmy,Recenzie

Hamilton recenzia: Milovaný muzikál potvrdzuje svoje miesto na výslní

★ ★ ★ ★ ★

O muzikáli Hamilton sme na Slovensku mohli zatiaľ len snívať. Síce si ho stále nemôžeme pozrieť naživo na divadelných doskách, to však neznamená, že si ho teraz vďaka Disneymu nemôžeme vychutnať na televíznych obrazovkách. Hamilton bol pre mňa osobne vždy zdrojom veľkého záujmu, a to najmä vďaka veľkému rozruchu, ktorý muzikál v Amerike spôsobil. Kritici nešetrili chválou, diváci boli v eufórii. Lístky do divadla dosahovali astronomických výšin. Jednoducho, slávny muzikál vynášali všetci do nebies.

Alexander Hamilton nie je v našich končinách vôbec známy. Ide síce o jedného zo zakladateľov Spojených štátov amerických, no do výšin súčasnej popularity ho vyniesol až samotný muzikál. V roku 2004 vyšiel Hamiltonov životopis, ktorý napísal jeden z najuznávanejších životopiscov súčasnosti, Ron Chernow. Okrem Hamiltona napísal napríklad aj životopis Georgea Washingtona, za ktorý autor získal Pulitzerovu cenu. Muzikál Hamilton mal dobrý základ, pretože kniha, podľa ktorej sa riadil, je zaslúžené majstrovské dielo.

Za muzikálom Hamilton stojí Liz-Manuel Miranda, ktorý sa zhostil aj hlavnej úlohy Alexandra Hamiltona.

Ako už bolo spomenuté, príbeh sa inšpiruje knihou Rona Chernowa, to však neznamená, že by si Miranda pre účely muzikálu nezvolil šikovné skratky. Takou je napríklad aj úvodná pieseň s názvom Alexander Hamilton, ktorá nám osobu Hamiltona a jeho neľahkého osudu predstaví textom piesne. Môžeme povedať, že Hamilton bol zázračné dieťa, čo naznačuje aj samotný text. „Ako sa pankhart, sirota, syn pobehlice a Škót, nájdený niekde uprostred zabudnutého kúta Karibiku, osudom zavlečený do špiny a biedy, stane hrdinom a učencom?“ Hamilton bol skrátka chudobný imigrant s pár dolármi vo vrecku, a pritom sa stal jedným zo zakladateľov Spojených štátov amerických po boku osobností, ako boli napríklad George Washington, Thomas Jefferson alebo James Madison.

Tento skutočný príbeh má sám o sebe neuveriteľný, dramatický a emočný náboj, ktorý silno rezonoval už v životopise Rona Chernowa. V podobe muzikálu a vďaka skvelej hudbe tento náboj ožíva nanovo a v plnej sile. Hamilton je postmoderným produktom, kedy história nepriamo presahuje do súčasnosti. Príbeh vychádza síce z 18. storočia, no hudobné žánre ako hip-hop, pop a RnB nemôžu byť viac súčasné. To isté možno povedať aj scenári a hereckom výbere. Viem, že niektorí kritici nazerali celkom negatívne na voľbu Afroameričanov do úloh skutočných bielych postáv ako bol Aaron Burr alebo Thomas Jefferson, no priznám sa, ani na sekundu mi to nevadilo. Tento muzikál je produktom populárnej zábavy a síce sa často opiera o reálne situácie, netreba v ňom hľadať nejaké historické indície, či nebodaj reálne ozveny minulosti.

Liz-Manuel Miranda ako Alexander Hamilton a ďalšie dôležité osobnosti amerických dejín.

Herci sú jednoducho perfektní a aj vďaka kamerám máme teraz prístup vychutnať si ich herecké umenie pekne zblízka.

A je to veru zážitok, pretože najmä v poslednej časti muzikálu sa na nás emócie valia zo všetkých strán. Najviac by som však chcel vyzdvihnúť skvelého predstaviteľa Aarona Burra. Leslie Odom Jr. je skrátka perfektný a vždy keď sa objavuje na scéne, zaslúžene si pýta veľkú časť pozornosti. Na druhú stranu, najkomickejším prvkom muzikálu musí byť určite Jonathan Groff ako kráľ Juraj III. Podobne ako iný plačú a nariekajú a my máme možnosť to sledovať z intímnej blízkosti, veľmi netypickej pre divadelného diváka, podobne máme tú možnosť si dopodrobna vychutnať všetky drobné gestá a tečúce sliny komického Groffa.

Napokon musím priznať, že rozruch okolo Hamiltona je naozaj skutočný. Jeho hudbu si stále pospevujem, jeho záver mi zvieral hrdlo, jeho ambiciózny príbeh neprestáva inšpirovať. Hamilton jednoducho obsahuje nevýslovnú silu divadelného predstavenia, ktorá divákovi naháňa husiu kožu, a robí to opakovane až do úplného konca.       

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *