Filmy

Champion: Ako Kirk Douglas išiel boxom cez mŕtvoly

Champion (1949) nie je typický film o boxe. Dokonca by som tvrdil, že Champion nie je vôbec o boxe. Pretože jeho hlavný hrdina nemá ambície stať sa šampiónom boxu kvôli titulu, ale kvôli peniazom a rešpektu. Box je len jedna z ciest ako získať vytúžené postavenie v spoločnosti. Kirk Douglas je ako Midge Kelly zameraný len na jediné – vymaniť sa z pút chudoby a byť „niekto“. Je to jeho jediná ambícia, pre ktorú je ochotný urobiť všetko. Áno, Midge možno zápasí s vlastným svedomím, keď má na výber vlastný prospech, a to za cenu zničenia medziľudských vzťahov, no vo finále nikdy nekoná nesebecky. Dokonca sa neštíti opustiť ani vlastného brata, s ktorým sa na cestu za šťastím a bohatstvom vydal na prvom mieste.

Champion je oveľa viac morálny ako boxerský príbeh.

Midge Kelly je podobne ako iní hrdinovia z boxerských filmov, úplný outsider. Spolu s bratom Conniem (Arthur Kennedy) cestujú na západ a nemajú peniaze dokonca ani na prepravu. Stopujú a sú celkom odkázaní na dobrotu iných ľudí. Midge a Connie síce pochádzajú z rovnakých ťažkých pomerov, no nie sú to rovnakí ľudia. Možno je to tým, že Connie má zdravotné problémy a nemôže ani poriadne chodiť. Možno je to tým, že Midge bol vždy ten silnejší, ten kto sa o svojho brata vždy staral. Midge je ten suverénnejší, aktívnejší, aj drzejší.

Odvrátenou stranou tohto vzťahu je aj skutočnosť, že ak ide o ženy, Midge je na prvom mieste. A to aj za cenu, že Connie môže nájsť v danej žene zdroj záujmu. Presne to sa stane aj v prípade Emmy (Ruth Roman), ktorú si Midge musí po nebezpečnom naliehaní jej otca zobrať za ženu. Svadba je však niečo definitívne, čo nemusí mať v prípade Emmy priamu cestu k tomu, čo by si Midge od života predstavoval. Jeho románik sa rýchlo skončil serióznym vzťahom, a preto nie je divu, že Midge berie rýchlo nohy na ramená.

Cesta k boxu sa naskytne náhodou. Midge si získa manažéra Haleyho (Paul Stewart), aj vďaka svojej nevýslovnej výdrži v ringu. Jeho dravosť a chtivosť z Midga rýchlo urobia skvelého zápasníka. Keď má obetovať titul kvôli biznisu iných, neurobí to. Naopak, keď má kvôli peniazom vymeniť Haleyho, ktorý mu pomohol na vrchol, za iného manažéra, urobí to. Urobí to síce po dlhom váhaní, ale keď mu nový manažér a vplyvný obchodník povie, že Midge bude „pán“, bude „niekto“, Midge automaticky privolí. Pripomenú sa mu totiž jeho vlastné slová, jeho vlastné sny, kedy túžil byť „niekým“, a teraz, keď mu to tie isté slová ponúknu ihneď dosiahnuť, Midge nemôže cúvnuť. Trochu to pripomína typický pakt s diablom.

Kirk Douglas ako Midge Kelly a Paul Steward ako Haley.

A je to presne od tejto chvíle, kedy si Midge uvedomí, že pre vlastné blaho, pre vlastné postavenie, dokáže obetovať aj svoje priateľstvá, aj svoju rodinu.

Na rozdiel on iných moralistických príbehov, Midge Kelly sa zo svojich extrémnych ambícii nezotaví. Midge Kelly nie je Rocky, aby dokázal prekonať sám seba, a pritom ešte získal ženu svojich snov. Je to práve naopak. Midge ide hlbšie a hlbšie do vlastného opojenia zo slávy a úspechu. Síce rozvráti všetky vzťahy, konečne sa stane tým „niekým“. Keď ho pozorujeme pri jeho finálnom zápase, prehráva. Je to síce aj jeho dravosť, aj sila, ale zo všetkého najviac ide najmä o jeho vlastný obraz pred divákmi. Práve tento vlastný obraz v spoločnosti mu nakoniec pomôže zvíťaziť. A to aj za cenu vlastného života.

Skôr ako prehrať, skôr ako okúsiť čo i len malý náznak odmietnutia, pripomínajúci ťažké časy bez peňazí a opovrhovania spoločnosťou, Midge radšej zo seba vydá nadľudský potenciál ukázať svetu, že on je pravý šampión. Keď ho po zápase nájdeme v šatni, Midge je doslova v ošiali z vlastného úspechu. Je to emotívny výlev ambícií, hraničiaci s delíriom a mániou. Ide o obrazné zhmotnenie extrémneho podľahnutia vlastnému vrcholu. Tento úspech ho potom nielen pohlcuje, ale doslova ho aj skonzumuje. A práve vtedy dostáva názov Champion úplne iný rozmer.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *