Knihy,Recenzie

Myseľ bez hraníc recenzia: Ako si zdokonaliť myslenie

Ťažko by sme hľadali vhodnejší čas pre publikáciu knihy, ako je Myseľ bez hraníc, než je práve súčasná digitálna doba. „V porovnaní s pätnástim storočím prijímame denne toľko údajov, koľko by vtedajší človek prijal za celý život,“ píše autor knihy Jim Kwik. Až dnes si konečne môžeme potvrdiť, že každodenná záplava informáciami, nemusí okamžite znamenať jednoznačne pozitívnu vec.

„Dnes máme prístup k toľkým informáciám, že pre ne prichádzame o čas a znižujeme si kvalitu života. Bežný človek prijme trikrát viac informácií ako človek v šesťdesiatych rokoch minulého storočia.“ Pokračuje autor v druhej kapitole s príznačným názvom „Prečo na tom teraz záleží.“ A veru záleží na tom veľmi, pretože palivom súčasnej digitálnej doby je naša pozornosť, sústredenosť, v najhoršom prípade, náš čas. A to sa priamo odzrkadľuje na spôsobe nášho uvažovania a myslenia. Kniha Myseľ bez hraníc teda prichádza v najvyšší čas, aby nás minimálne vystríhala pred nezadržateľným pádom do bezvedomej ulity kolektívnych názorov.

Myseľ bez hraníc je kniha, ktorá sa nás okrem iného snaží v dobe sociálnych sietí a internetu, povzniesť nad vlastný zaškatuľkovaný svetonázor.

Inak povedané, Jim Kwik sa nám snaží oslobodiť myseľ. Snaží sa zbúrať hranice našej mysle. Prečo inak by autor knihy začínal štyrmi „digitálnymi zloduchmi?“ Napriek tomu, že sú všetky veľmi zaujímavé, pravdivé, poučné a hodné opakovania, kde sa len dá, nebudem ich tu vymenovávať všetky štyri. Osobne mňa najviac zaujala takzvaná digitálna dedukcia. Asi to bude tým, že jej nežiadúce účinky pozorujem na ľuďoch vo svojom okolí s narastajúcou frekventovanosťou. Digitálna dedukcia je stav, kedy sa spoliehame na technológie, aby nám našli odpoveď na každú otázku.

„Všadeprítomnosť informácií o všetkom tiež znamená, že na všetko existujú všadeprítomné názory. Ak chcete zistiť, aký názor zaujať k pálčivej téme, stačí sa pripojiť a porovnať si názory ostatných. (…) Výsledkom je, že dedukcia – základ kritického myslenia, riešenia problémov, a kreativita, čo je kľúčová zručnosť, ako odbúrať hranice – sa automatizuje.“  

V našej súčasnej praxi to znamená asi to, že ľudia si osvoja napríklad päť naučených fráz z internetu, ktoré používajú vždy, ako automatickú odpoveď na určitú pálčivú otázku. A to samozrejme bez toho, aby sa danou pálčivou otázkou zaoberali vlastným rozumom, kriticky a samostatne. Už len z tohto jediného dôvodu je Myseľ bez hraníc pre niekoho veľmi dôležitá kniha.  

V základe knihy sa učíme, ako sa máme učiť. Učíme sa ako slobodne myslieť, ako si zlepšiť pamäť, alebo ako rýchlejšie čítať s porozumením.

Jim Kwik využíva vlastné skúsenosti a neľahké detstvo, ako príklad toho, že človek sa napriek neblahému osudu dokáže postaviť na nohy a dosiahne, čo si zaumieni. Autor si v tomto prípade pomáha paralelou so superhrdinami, pričom jeho vzorový príbeh o superhrdinke a padajúcom moste je povedzme trochu detinsky ladený. Inak povedané, niekedy k nám Kwik pristupuje príliš opatrne. Autor nás vedie útlocitne za ručičku a jeho prednes občas zachádza až do iritujúcich, povrchných odporúčaní. Na druhú stranu, možno tento prístup niekto ocení.

Osobne som však tieto rady bral skôr, ako niečo jasné a všeobecne známe. Opakujte si informácie, aby ste si osviežili pamäť, zapisujte si dôležité veci, čítajte knihy, budete (možno) chytrejší, dobre sa vyspite, zdravo sa najedzte – pre istotu vám sem hodím dva-tri recepty, a tak ďalej. Naviac nás autor núti do praktických cvičení, čo môže mať pre mnohých náučný a zároveň zábavný charakter, no akonáhle sa ma autor snažil opakovane zlákať na svoje webstránky a podcasty, aby som v tomto procese pokračoval, trochu ma tým strácal.   

Myseľ bez hraníc má širší záber a nejednému čitateľovi pomôže utriediť si vlastné myšlienky. Navyše mu prehľadne vysvetleným spôsobom pomôže prísť na nové obzory ukryté v jeho vlastnej mysli. Zo všetkého najviac ho však naučí ako pristupovať k získavaniu nových znalostí a informácií. Jim Kwik nás učí ako zahodiť zaužívané predsudky, ako sa oslobodiť od zabehnutých režimov a namiesto toho pozorne načúvať jeho stratégii osobného rozvoja. Možno aj preto sa jeho prístup môže zdať v istých momentoch tak veľmi jednoduchý až polopatistický. Jim Kwik nás berie ako nepopísanú tabuľu. A jeho dobrý vplyv možno len ťažko spochybniť.    

Knihu Myseľ bez hraníc vydáva vydavateľstvo Tatran.

  • Originálny názov: Limitless
  • Autor: Jim Kwik
  • Počet strán: 308
  • Vydavateľstvo: Tatran, 2021
  • Preklad: Barbora Vinczeová

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *