Seriály

The Act recenzia – Šokujúco zvrátený príbeh podľa skutočnej udalosti

★ ★ ★ ★ ☆

Nová Hulu mini séria The Act (česky prekl. Odhalení) je nakrútená podľa skutočných udalostí. Nelichotivý príbeh o podvode, detskom zneužívaní a krutej vražde, dokáže vzbudiť znepokojujúce emócie. Dlho vo mne dielo nezanechalo tak silnú dávku znechutenia ohľadom každej jednej postavy. Ak by sme sa riadili pri opise americkej spoločnosti práve týmto seriálom, výsledkom by bol nadmieru depresívny obraz úpadku slušných mravov. Názov seriálu, ktorý by sa dal voľne preložiť ako predstavenie alebo hra, výborne vystihuje zvrátený svet okolo hlavných predstaviteľov.

Svet, v ktorom sa ocitáme, pripomína malebné predmestie Davida Lyncha. Farebné domy, plyšové hračky, Disney rozprávky a večne šťastný a dokonalý pár matky a dcéry. Pod pozlátkou však drieme hnus a hrôza. Nachádzame sa v americkom štáte Missouri. Dee Dee (Patricia Arquette) a jej ťažko chorá dcéra Gypsy (Joey King) žijú v krásnom ružovom dome na pokojnom predmestí. Gypsy trpí viacerými zdravotnými chorobami. Leukémia, svalová dystrofia, astma, porucha zraku aj sluchu, neschopnosť prehĺtať tuhú stravu aj alergia na cukor.

Gypsy je pochopiteľne na vozíčku a jej mama jej podáva jedlo trubičkou priamo do žalúdka. Veľmi opatrne, veľmi bezpečne. Mama sa o svoju dcéru stará vo všeobecnosti veľmi starostlivo. Najmä, ak ju pri tom niekto vidí. Doma sa však chová až takmer posadnuto. Problém nastáva v momente, keď sa Gypsy dozvedá, že možno nebude až tak veľký problém dať si pár hltov Coca-Coly, ako by jej matka mohla tvrdiť. Možno vlastne nebude problém zjesť celé balenie zmrzliny. A to je len začiatok.


The Act je ťažký seriál na sledovanie a dôvodov je viacero.

To, čo sa zo začiatku zdá ako milujúci vzťah matky a dcéry, je najskôr spochybnené len neškodnými klamstvami. Neskôr sme však nútení prizerať sa ohavným rozhodnutiam matky, ktorá vlastnú dcéru vystavuje neuveriteľne náročným lekárskym zákrokom. Zo začiatku sa zdá, že obeť aj trýzniteľ sú jasne definovaní. Bohužiaľ, tento skutočný príbeh nemá svojho hrdinu. Podobne ako povrchný svet, v ktorom naše postavy prebývajú, sú to hlavne ony, kto je vo vnútri plní klamstiev a hrozných myšlienok.  

Dee Dee a jej dcéra Gympsy pôsobia šťastne. (Patricia Arquette, Joey King)

Jednou z najväčších predností seriálu sú výborné herecké výkony, a to najmä ústrednej dvojice. Patricia Arquette aj Joey King sa svojich úloh chopili naozaj výnimočne, a preto aj vďaka ich výkonom dokážeme lepšie nazrieť do útrob ich postáv. Je to aj vďaka ich hereckému umeniu, prečo je seriál tak veľmi znepokojujúci. Stačí sa pozrieť na zábery reálnych osôb Dee Dee a Gypsy a človeku je na základe seriálu ešte viac nevoľno. Čestné miesto si zaslúži aj výborný výkon Caluma Worthyho ako Gypsyho priateľa Nicka. Worthy dokázal zahrať mysľou zbaveného mladíka s neuveriteľným dôrazom na detail.


Aj napriek tomu, že nám hneď úvodná epizóda odhalí tragický záver zvrátenej mamy, seriál je každou epizódou viac a viac pútavejší.

Nedá sa nič namietať ohľadom predvídateľnosti, pretože tvorcovia berú na vedomie, že divák sa s daným prípadom aspoň okrajovo stretol. Osobne som nebol jedným z týchto divákov, a preto určite odporúčam si o daných udalostiach nič dopredu nezisťovať. Ako divák môžete byť potom ešte viac prekvapený a šokovaný nad neuveriteľnou absurdnosťou niektorých situácií a postáv.

The Act v divákovi zanechá sklamanie. Nie však kvôli zlým kvalitám seriálu, ako skôr kvôli obsahu a postavám, ktoré si berie na zreteľ. Ťažko sa dá v tomto prípade s niekým sympatizovať, a aj napriek tomu, že pri iných dielach môže byť táto skutočnosť braná ako silné negatívum, tu ide o jasný zámer. A síce funguje, dokáže divákovi sprostredkovať ako veľmi hlboko dokážu ľudia klesnúť. Pod šatami princeznej sa ukrýva hriech a smrť.   

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *