Seriály

Hra o tróny ako alegória na globálne otepľovanie? Ale áno!

Onedlho tu máme poslednú sériu, momentálne asi najhorúcejšieho seriálu. Ak by sme brali Hra o tróny ako fikciu založenú na historických udalostiach, mohli by sme zavítať do Anglicka v 15. storočí, konkrétne do občianskej vojny s názvom Vojna ruží. Boj o anglický trón medzi dvomi klanmi Plantagenetovcov a Lancasterovcov má mnoho spoločného s udalosťami vo Westerose. Avšak, existuje ešte jedna pekná teória, ktorá ostáva ironicky v pozadí.

Seriál Hra o tróny je plný intríg, klamstiev a podrazov. Po celý čas ostáva divák v napätí, kto koho zradí, kto získa moc, kto zvíťazí. Väčšina sérií sa zaoberala skôr roztržkami medzi dvomi klanmi, podobne ako vo Vojne ruží. Problémy boli medzi ľuďmi, v politike, v obchode alebo v boji o územie. Všetko sú to istým pádom človekom vytvorené veci. No, v tomto fiktívnom svete existuje ešte jedna vec, ktorá narastá mimo ľudské vnímanie. Bieli chodci.

To najväčšie zlo ostáva ukryté ďaleko na severe za Múrom a je len hŕstka mužov z Nočnej hliadky, ktorý tento Múr strážia, a ktorí si ako jediní časom uvedomujú narastajúce nebezpečenstvo. Ostatní ľudia na bielych chodcov vlastne ani neveria, tak prečo sa znepokojovať niečím neskutočným? Je to však napokon toto nebezpečenstvo, ktoré ohrozuje celý svet. A ak sa všetci ľudia spoločne nezomknú proti spoločnému nepriateľovi, nebude viac čomu vládnuť.

V roku 2014 povedal autor kníh George RR Martin v rozhovore pre Al Jazeeru: „V našom svete sa práve teraz odohrávajú veci ako globálne otepľovanie, čo je hrozba pre celý svet. Ale ľudia to namiesto toho len využívajú pre svoj politický futbal. Chápete, človek by uvážil, že sa všetci spoja. Takže som chcel urobiť prirovnanie nie celkom k dnešným problémom, ale k všeobecným problémom.“


Ak by sme to celé ešte pritiahli za vlasy, Jon Snow je alegoricky ako hlavný environmentálny vedec, ktorý sleduje topenie ľadovcov a chápe narastajúcu hrozbu pre všetkých.

Ignorovanie, hádky o skutočnosti otepľovania a cynizmus ostatných však len prispieva k tomu, že vyhliadky nevyzerajú ideálne. V seriály Múr (ľadová stena) napokon padne, podobne ako taký ľadovec, a vlna bielych chodcov sa vyvalí na Westeros. Nevieme, ako sa vyvinie posledná séria, no tá predposledná nám ukázala, že krehké zoskupenie sa predsa len odohralo. Uvidíme, čo bude ďalej, keď Cersei už plánuje ďalšiu zradu.

Určite by sa dala objaviť aj ďalšia symbolika v tom, ako sa vedú malicherné vojny na pozadí oveľa hrôzostrašnejších scenárov. Globálne otepľovanie môže byť len jedna z interpretácií divákov s environmentálnym zmýšľaním. Vo finále sa ukáže, čo si tvorcovia o ľudskej morálke naozaj myslia.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *