Filmy,Recenzie

Red Notice recenzia: Honba za zlatými vajcami znie smiešne

★ ★ ★ ☆ ☆

Väčšinou to platí presne naopak, no ak by Red Notice vyšiel pred pár rokmi, možno by si zaslúžil oveľa prísnejšie hodnotenie. Ale Red Notice vychádza na Netflixe teraz a za sebou má obrovské množstvo podobne generických, šablónovitých a kreatívne lenivých blockbusterov. Či už z dielne Netflixu, Disneyho alebo iného hollywoodskeho štúdia. Uprostred tohto kontextu rýchlej a rýchlo zabudnutej zábavy, napočudovanie nebudí Red Notice až tak prehnane negatívne vášne. Áno, ide o absolútne nezmyselný film po všetkých smeroch. Ale nemôžem si pomôcť, predsa len som sa popri jeho sledovaní pristihol, že mi na tvári spočíva priblblý úsmev. A to sa o veľkom množstve iných filmov podobného zamerania, nedá povedať.

Možno sa jedná o nastavenie ľudskej mysle. Možno som bol v extra dobrej a najmä odpúšťajúcej nálade. Ľudia to hovoria často. Film mi veľmi nesadol. Bol som unavený. Vypol som mozog a celkom to ušlo. Väčšinou na podobné argumenty nedám. Hlúpy film je hlúpy film. No napriek tomu, že Red Notice je hlúpy film a jeho hlúposť je nám zvestovaná okamžite po jeho začiatku, faktom ostáva, že po vytrpení si pár počiatočných minút si človek začne (s hrôzou) uvedomovať, že sa vlastne tak trochu baví. Dobre, niektoré momenty sú vtipné. Dobre, tých momentov je trochu viac. Fíha, tento výbuch vlastne nebol úplne zlý. Popravde, bol dosť efektný. Nevadí, že nasledujúca scéna je absolútne predvídateľná a neoriginálna, ten výbuch bol stále fajn. Áno, Red Notice si vyžaduje tolerantného diváka. Dobre naladeného diváka.

Red Notice neobsahuje nič originálne. Scenárom vlastne skôr uráža, než teší. Napriek tomu, človek ten film zo záhadných dôvodov nevypne.  

Netreba sa zvlášť baviť o nejakých postavách. Filmom nás sprevádza pár hlavných protagonistov. A jedna protagonistka. Nemusíme ich nazývať ich fiktívnymi menami, pretože to nebude úplne pravda. Namiesto toho tu hrá Deadpool, alias Wade Wilson, alias Ryan Reynolds. Potom je tu Frank Wolff, alias Dr. Bravestone, alias Dwayne Johnson. A do tretice, Wonder Woman, alias Diana, alias Gal Gadot. Všetci pátrajú po zlatých vajciach, ktoré kedysi patrili kráľovnej Kleopatre. To ich samozrejme privedie do množstva nebezpečných, zábavných a veľmi nereálnych situácií. Niekedy to dokonca otvorene pripomína Indiana Jonesa. Dokonca sa dočkáme aj povestného Wilhelmovho výkriku. Hneď dvakrát. Našťastie, tá nereálnosť nie je úplne tak šialená, ako sme v poslednej dobe pri hollywoodskych blockbusteroch zvyknutí. Naopak, level podobných filmov klesá nezadržateľne čím ďalej tým nižšie, čo dáva možnosť iným filmom v tejto kategórii, filmom ako Red Notice, aspoň trochu miesta zažiariť.

Ako už bolo spomenuté, vo filme účinkuje Ryan Reynolds, a preto sa opäť môžeme tešiť na deadpoolovsky sebareflexný humor. Silne uvažujem, že si ho Reynolds sám dopisuje do každého projektu, na ktorom pracuje. Scenár má inak na svedomí, aspoň oficiálne, režisér filmu, Rawson Marshall Thurber. Prekvapujúco, Dwayne Johnson tentokrát mierne, ale naozaj mierne, mení svoj herecký rytmus, a svoju macho energiu drží pod pokrievkou celkom sympatickej nesmelosti a zraniteľnosti. Naopak, Gal Gadot si svoju úlohu viditeľne užíva, aj keď to často vyzerá tak, akoby celý projekt a jej účasť v ňom, nebrala úplne vážne. Neviem, či je to jej zámer, alebo jej herecká neschopnosť.

Zábava za čiarou logiky sa našťastie neberie veľmi vážne.

Film obsahuje jednu a tú istú scénu v inej podobe. Najprv pár vtipných hlášok, potom „nečakane-predvídateľná“ akcia, a potom „nečakane-očakávateľný“ vpád prepadovej jednotky na čele s inšpektorkou Dasovou (Ritu Arya). A je úplne jedno, či sme na v Ríme, na Bali, v Káhire, alebo v podzemí amazonského pralesa. Znie to šialene, ja viem. Podobne šialených zvratov je tu oveľa viac, pričom stačí jedna vtipná hláška, ktorá akože celú nelogickú situáciu, akože vysvetlí. Pravda je taká, že nevysvetlí. Naopak, len to dokazuje, že samotní tvorca/tvorcovia scenára si uvedomovali vlastné chyby, no zrejme sa im to nechcelo veľmi prepisovať.

Napočudovanie, Red Notice je napriek všetkým výhradám celkom zábavný film. Tých pár vtipných scén je naozaj vtipných, čo sa mi nehovorí ľahko, ale nemôžem si pomôcť. Tým najšokujúcejším zistením je skutočnosť, že tu po prvý raz, spomedzi všetkých tých akčných filmov, je postava Dwayna Johnsona, ozaj znesiteľná. Možno to bolo preto, že sa konečne jeho postava, alebo skôr sám Johnson, neberie až tak vážne. Pretože Red Notice nemožno brať úplne vážne. Je veľmi pravdepodobné, že asi tri sekundy po záverečných titulkoch vám to celé vyšumí z hlavy. No v tomto prípade to asi veľmi nevadí. Ako hovorím, možno som mal len pri pozeraní dobrú náladu. A možno ten film, v súčasnom kontexte, nie je až tak zlý.

Film Red Notice je dostupný na Netflixe.     

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *