Knihy,Recenzie

Kam chodia snehoví anjeli recenzia: Detská prvotina známej autorky príjemne zahreje

Anglická spisovateľka Maggie O´Farrellová už nie je len autorkou oceňovaných románov pre dospelých. Jej nová kniha s názvom, Kam chodia snehoví anjeli, tentoraz mieri na detského čitateľa. Ide o vôbec prvé dielo pre deti, dá sa povedať, detský debut, známej autorky, čo so sebou pochopiteľne prináša isté očakávania. Najmä v tom slova zmysle, že jej Hamnet bol nadmieru precíteným a vážnym románom, a je potom celkom pochopiteľné uvažovať, či sa autorkin rukopis vtisne aj do jej pohľadu na detskú literatúru. Ide síce o dva odlišné svety a napríklad taký Jo Nesbø by ich od seba pravdepodobne nemohol viac odkloniť, napočudovanie, v prípade Maggie O´Farrellovej, nejde úplne o absurdné porovnávanie. 

Kam chodia snehoví anjeli je dojemná kniha o túžbe chrániť svojich blízkych.

Podobne, ako napríklad u detskej knihy Snehuliak Kýchalko, aj kniha, Kam chodia snehoví anjeli, patrí do kategórie zimných rozprávok. Na rozdiel od predchádzajúceho titulu je však O´Farrellovej dielo namierené na trochu staršie osadenstvo. Malá Sylvia sa jedného večera bez akéhokoľvek dôvodu prebudí zo spánku. Najskôr sa zdá, akoby sa azda malo jednať o strašidelný príbeh. Napriek tomu, že kniha nie je odetá do vianočného šatu, atmosféra tajuplného, nočného návštevníka, prebúdza isté podobnosti s Vianocami. Za siluetou na druhej strane mesiacom ožiarenej miestnosti, rozozná Sylvia vysokú postavu modrobieleho anjela. Vyľakané dievča sa čoskoro dozvedá, že toto nie je obyčajný anjel, ale snehový anjel, ktorého si minulú zimu urobila v snehu. Teraz anjel prichádza naspäť k svojej stvoriteľke, aby ju ochránil pred blížiacou sa chorobou.  

Úvod knihy nás okamžite zaujme. Stávame sa svedkami pútavého rozhovoru medzi malým dievčaťom a jej vlastným snehovým anjelom. Neskôr sa doba mení. Čas plynie a my sa dozvedáme, že dievča by svojho ochrancu zatúžilo opäť raz vidieť. Spôsob, ako to zariadiť, bude prekvapujúco náročnejší, než by si Sylvia pomyslela. Najmä potom vtedy, keď zisťuje, že s nebezpečenstvo sa neradno zahrávať. Pretože jeho charakter číha v nepredvídanom, v neznámom a nečakanom. Jej vnímanie okolia sa počas knihy mení. Anjel ju učí, že to skutočne škodlivé nikdy poriadne nečakáme. A preto je dôležité mať po svojom boku vždy takého strážneho anjela, akým je práve aj snehový anjel.

Myšlienky plné láskavej starostlivosti a ochrany.

Kniha má silné finále. Jej záverečné myšlienky sú plné láskavej starostlivosti. V dnešnej dobe by sme dokonca mohli hovoriť o istej metafore prevencie. Nebudem tak smelý, že by som porovnával snežného anjela s vakcináciou (stalo sa), ale je pravda, že knihou rezonuje nemoc a obavy z následkov. Sylvia je chorá a odkázaná stráviť takmer celý rok v posteli. Nebyť snežného anjela, ktovie ako by to dopadlo. Sama autorka prezradila, že o anjeloch a ich zázračnej ochrane hovorí svojím deťom. Najmä potom svojej dcére, v momente, keď ju jedného dňa brala sanitka kvôli anafylaktickému šoku, ktorými dievča trpieva. V tomto motíve môžeme taktiež nájsť isté podobnosti s mladým Hamnetom a jeho údelom.  

Kam chodia snehoví anjeli je príjemná detská kniha. Hrejivá a láskavá. V niektorých momentoch sa zdá, akoby kniha mierne strácala svoj smer, ale všetko má vo finále svoje opodstatnenie. Ilustrácie sú krásne a istým spôsobom klasické. Daniela Jaglenka Terrazziniová vsádza na osvedčenú tradíciu a prináša nám čarovnú atmosféru. V jej prevedení dostáva kniha krásny charakter a tajuplný zimný ráz s poletujúcimi vločkami v poryvoch vetra. Kam chodia snehoví anjeli jasne dokazuje, že Maggie O´Farrellová má detskej literatúre čo ponúknuť.   

Knihu Kam chodia snehoví anjeli vydáva vydavateľstvo Tatran.

Originálny názov: Where Snow Angles Go

Autorka: Maggie O´Farrellová

Ilustrátorka: Daniela Jaglenka Terrazziniová

Počet strán: 72

Vydavateľstvo: Tatran, 2021

Preklad: Lucia Halová

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *