Knihy,Recenzie

Porucha na kraji galaxie recenzia: Surreálne absurdno vtipne aj vážne

Porucha na kraji galaxie je zbierka poviedok izraelského spisovateľa a scenáristu Etgara Kereta. Kniha je svižná, plná absurdného humoru, surreálnych zápletiek a ležérneho štýlu. Niekedy sa zdá akoby sa za poviedkami nič konkrétne neskrývalo, akoby existovali bez motívu, bez vykalkulovanej pointy, len tak, ako sa deň strieda s dňom, ako keď človek náhodou narazí na bizarnú situáciu, ktorá banálne osvieži, niekedy vtipne, inokedy provokatívne. V tomto duchu sa však poviedky nevyhnú tradičnej poetickosti každodennosti. Táto poetickosť nabáda čitateľov k voľnej interpretácii, pričom niekedy nám autor pomáha, inokedy vedome zamlčuje, ako život sám. Keretov štýl je mladícky a oslobodzujúci. Občas dokonca pripomína Bukovského poetickú vulgárnosť, skríženú s futuristickými výplodmi Teda Chianga.

Porucha na kraji galaxie prekonáva žánrovú ukotvenosť a vydáva sa všetkými smermi.

Poviedky spája rovnaký štýl, no ich zasadenie je zväčša rozdielne. Je to kaleidoskop rôznych motívov a životných peripetií. Keret vyberá zdanlivo nevinné okolnosti a dokáže z nich vytiahnuť niečo hodnotné, vtipné a smutné zároveň. Človek by si možno ani len nepomyslel, že z podobných motívov by dokázal vytvoriť tak pôsobivé poviedky, a predsa to funguje. Keretov štýl je plný života, no jeho príbehy často ostávajú bez odpovede. Končia sa v momente, kedy by sme im azda ani nemuseli prisudzovať väčší význam, no keďže sa končia v tomto bode, Keret v nás prebúdza myseľ a aktívne nás núti k zamysleniu. Či je v skutočnosti nad čím uvažovať, už je vec iná.

Je to istým spôsobom hra s absurdnom, kedy myšlienka môže aj nemusí byť prítomná. Alebo lepšie povedané, kedy mi, ako čitatelia, dávame príbehu túto myšlienku vlastným uvažovaním, vlastnými úvahami a našou vlastnou iniciatívou vysomáriť sa z daného literárneho sveta. V niektorých prípadoch tak motív existuje aj neexistuje zároveň.

Etgar Keret je autorský tvorca s jasným rukopisom.

Vďaka odviazanému štýlu sa nemožno diviť, že je Keret populárny najmä medzi mladšou generáciou. Bola by však chyba domnievať sa, že autor nemá čo ponúknuť aj starším knihomoľom. Jeho poviedky sú rýchle, trefné a zábavné, no zároveň veľmi často ponúkajú ten finálny otáznik, ten filozofický dodatok ukrytý medzi riadkami. Či už myslíme na hrdinu očareného digitálnou ženou, alebo čítame o takmer smiešnom, kamarátovom prianí získať od spisovateľa poviedku, s ktorou by ťahal ženy do postele, často sa stretáme so surreálnom sebareflexiou. V tomto sú poviedky vtipné a vážne zároveň.

Porucha na kraji galaxie je zbierka poviedok najsilnejšia vo svojom kratšom formáte. Keret zaujme práve v rýchlych a úderných príbehoch. V dlhšom formáte naopak mierne zaostáva, čo je badateľné najmä v prípade najdlhšej poviedky v knihe. Naopak, kratšie poviedky sa čítajú takmer ako rýchle básne. Zasiahnu nás, pobavia nás, pritiahnu nás. Občas nás dokonca aj mierne šokujú, svojim nezaobaleným prístupom k sexu a zvádzaniu. Etgar Keret je rozpoznateľná značka a určite sa s ním treba zoznámiť.      

Originálny názov: Takala Bi-Ktzeh Ha-Galaxia

Autor: Etgar Keret

Počet strán: 184

Vydavateľstvo: Artforum, 2021

Ilustrácie: Petr Bařinka

Preklad: Silvia Singer a Michal Vlk

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *