Filmy,Recenzie

Prvá vlna recenzia: Ťažké svedectvo prvých mesiacov pandémie Covidu-19

★ ★ ★ ★ ☆

Dokument, Prvá vlna (The First Wave), sleduje prácu lekárov počas prvých štyroch mesiacov pandémie Covidu-19. Od marca do júna 2020 sa dostávame za dvere intenzívnej starostlivosti jednej z najviac zasiahnutých nemocníc v americkom New Yorku. Situácia pripomína vojnový stav. Skupina lekárov a sestričiek v ochranných maskách a oblekoch, behá okolo ďalšieho pacienta. Jedna zo sestričiek drží v ruke do igelitu zabalený iPad, cez ktorý sa vystresovaný muž na lôžku spája so svojou rodinou. Nemôže dlho rozprávať. Je príliš slabý. Nemôže dýchať. Srdcervúca výmena slov je preto rýchla a pre muža fyzicky náročná. Spojenie sa preruší s posledným rozlúčením. Strata pulzu sa zdá byť pre lekárov ďalším nečakaním prekvapením. Jedna zo sestričiek okamžite začína s masážou srdca. Tento obraz bude jeden z mnohých.

Prvá vlna je ťažký, no dôležitý dokument.

Skúsený a na Oscara nominovaný dokumentarista Matthew Heineman nám sprostredkováva na sledovanie nesmierne ťažký, ale taktiež veľmi dôležitý obraz toho, čím si musel prejsť zdravotný personál nemocnice Long Island Jewish Medical Center. Ocitáme sa v prvej línii po boku lekárov, s ktorými môžeme na vlastné oči prežiť stresujúcu nepredvídateľnosť novej choroby. Vyčerpanie sa dostavuje takmer okamžite. Najsilnejším momentom je absolútne zúfalstvo doktorky Nathalie Dougé, keď nedokáže rozpoznať jasný vzorec diagnózy, či povahy nového koronavírusu na jednotlivých pacientov. Zatiaľ, čo ráno sa zdá pacient v stabilizovanom stave, večer je mŕtvy. Modrý kód, poplach pri zástave srdca alebo dýchania pacienta, ohlušujúco rezonuje oddelením, zatiaľ čo hlas z reproduktorov informuje personál, kam treba utekať.

Okrem toho, že Heineman pokrýva celú situáciu na oddelení, detailnejšie sleduje osudy dvoch pacientov na pľúcnych ventilátoroch. Jedným je Ahmed a druhou Brussels, ktorá musela kvôli ochoreniu podstúpiť v nemocnici predčasný pôrod cisárskym rezom. Vďaka prístupu k týmto dvom ľuďom, máme ako diváci možnosť uzrieť celistvú skúsenosť z ťažkého priebehu ochorenia. A obraz je to veru mrazivý. Jediným svetlom na konci tunela ostáva úžasný personál. Starostlivé ženy aj muži poskytujú svojim pacientom útechu aj oporu. Sú to spojivá s rodinami, s ktorými azda aj nedobrovoľne, opatrne, aby ich emócie nezrazili na kolená, nadväzujú bolestivé vzťahy. Prvá vlna je ťažké sledovanie. No ide o dôležitý dokument, ktorý nespochybniteľne zachycuje niečo, čo niektorí zaslepene banalizujú, zjednodušujú, alebo dokonca nepochopiteľne popierajú.

Dokument Prvá vlna (The First Wave) je dostupný na Disney+.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *