Filmy

Návrat idiota: Český pohľad na Dostojevského klasiku

Komédia s názvom Návrat Idiota je dielom Saši Gedeona z roku 1999. Predlohou pre hlavnú postavu, ktorú stvárnil Pavel Liška, sa stal Dostojevského Idiot. Príbeh sleduje mozaiku vzťahov prepojenú osobou osamelého a zvláštneho Františka z psychiatrického zariadenia. Ten sa stáva tichým pozorovateľom tajných lások, nevery, hádok aj uzmierení v jednej rodine. František sa vracia za svojimi blízkymi, zatiaľ čo tí o jeho existencii po celé roky nevedeli.

Film je točený subjektívne a identifikácia je docielená aj kamerovými zábermi. Mnoho krát vidíme pohľad z prvej osoby a to vytvára pocit precitnutia do hlavy nevinného a dobráckeho hrdinu, trpiaceho mentálnymi problémami. Medzi prvými zábermi filmu je divák konfrontovaný s Františkovými nočnými morami. Tie sa surrealistickou štylizáciou stávajú výborným priblížením podvedomých myšlienok a strachu a dotvorením nezabudnuteľnej, mrazivej atmosféry.

Napriek často krát artikulovanému odsúdeniu hlavného hrdinu inými postavami sa scenár zahráva aj s polemikou o tom, či je v spoločnosti väčším bláznovstvom byť istá „tabula rasa“, zhmotnená nevinnosť a úprimnosť, alebo či sú bláznovstvom práve medziľudské intrigy a podvody. Komorná snímka s úspornými dialógmi prezrádza, že prepletenosť a komplikovanosť vzťahov sa dá vyriešiť často krát malými a úprimnými radami mladého muža.

Pavel Liška vo filme, Návrat idiota.

Ikonickosť jeho postavy je vo veľkej miere zásluhou výborného hereckého výkonu Pavla Lišky, ktorý sa stal neodmysliteľnou súčasťou snímky.

Rovnako tomu prispela aj psychologizácia jeho postavy, priblíženie sa a aspoň do istej miery pochopenie jeho vnútorných pohnútok. Charakter hlavnej postavy bol vizualizovaný aj v kostýmoch. Detské pyžamo akoby zosobňovalo jeho nevinnosť a značnú infantilnosť, a to aj napriek mnohým sofistikovaným manévrom, ktoré viackrát odľahčili dusnú atmosféru alebo zvrátili konflikt medzi ostatnými postavami.

A práve tieto zvraty konfliktov a dobrá vôľa Františka pomohli pavučinu vzťahov aspoň trochu rozmotať. Niektoré postavy ako napríklad sestry Anna a Oľga si Františka obľúbili. No viackrát sa dobrota hlavného protagonistu stretáva s nepochopením, čo vyvŕšilo aj do fyzického napadnutia. Táto potýčka sa deje v kontraste novoročných osláv a radosti, čo ešte viac zvýrazňuje pocit nepochopenia napriek Františkovej nevine.

Návrat Idiota je smiešne-trpkým príbehom človeka, ktorý bol iný kvôli svojim dobrým úmyslom, ktoré sa v kontraste poškvrneného sveta často stretávali s nepochopením a lásku získal len od ľudí, ktorí pozorne načúvali jeho jedinečnosti. 

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *