Knihy,Recenzie

Krásni malí blázni recenzia: Veľký Gatsby očami ženských postáv

Americká spisovateľka Jillian Cantorová si vo svojej novej knihe berie na zreteľ jednu z najznámejších klasických kníh americkej literatúry. Zatiaľ, čo Fitzgeraldov Veľký Gatsby plynie vpred očami Nicka Carrawaya, príbeh Cantorovej knihy s názvom, Krásni malí blázni, si medzi sebou rozdeľuje hneď niekoľko ženských protagonistiek. Tou najhlavnejšou dozaista ostáva bezstarostná, naivná, neskôr rozorvane utrápená, Daisy Fayová. Väčšina z nás ju pozná, ako Daisy Buchananovú. Cantorová ponúka svieži pohľad na známy príbeh. Jej interpretácia je podmanivá. Jej tvorivý prídel k celkovému obrazu Veľkého Gatsbyho je moderný, feministický a ľahko provokatívny.   

Krásni malí blázni začínajú tam, kde Veľký Gatsby končí.

Kde končí Gatsby a začína Cantorovej text? Pre tých, čo Fitzgeraldovo dielo nečítali, odvracajte pohľady. Pre tých, ktorým je to jedno, alebo Veľkého Gatsbyho čítali, odpoveď je jasná. Fitzgeraldovo dielo končí Gatsbyho vraždou. Gatsbyho vo finále knihy nachádzame v jeho luxusnom bazéne. A nie, nevyhrieva sa na slnku, ani nepije piña coladu s prečačkaného pohára s roztomilým dreveným dáždnikom priamo z Honolulu, a už vôbec nemá závideniahodnú pohodičku. Naopak, s prázdnym pohľadom a deravým trupom, Gatsby hladí do večnosti v podobe monotónnych vlniek, odrážajúcich sa od keramickej mozaiky bazénového dna.

Ale netreba sa obávať, že by nám snáď autorka knihy prinášala celkom nový príbeh. Nie úplne. Krásni malí blázni nám skôr ponúkajú, čo sa dialo pred Fiztzgeraldovým dejom, počas deja (inými očami) a taktiež po tom, čo Veľký Gatsby končí. Toto je kniha moderného charakteru. Kapitoly sú rozdelené medzi tri hlavné predstaviteľky, jedného detektíva a nechronologický časový horizont. Dočkáme sa aj Nicka Carrawaya. Okrajovo sa sem tam mihne a prekvapujúco na nás nezapôsobí ani zďaleka tak prívetivo, ako kedysi. Naopak, Cantorovej ženské trio tohto suchopárneho mládenca nijako nešetrí.

Ústrednou témou knihy je vražda. Motív je však druhoradý. 

Kto zabil Gatsbyho? Čitatelia klasiky vedia, že vrahom bol George Wilson, ktorý sa Gastbymu pomstil za smrť jeho ženy Myrtle. Ale je to skutočne pravda? Bol to naozaj George kto strieľal? Cantorová si myslí niečo iné. Týmto sa rozohráva detektívny príbeh, ktorého podstatou nie je ani tak snaha niečo vypátrať alebo objasniť, ako skôr poznať, skutočne poznať, ženy na pozadí tohto príbehu. Pretože priznajme si, vo finále by sme asi ťažko mohli tvrdiť, že celý zločin pôsobí nepriestrelne. Dokonca aj oficiálny motív nebude úplne tým jediným rozhodujúcim faktorom. Oveľa zaujímavejší je ten skutočný motív. Systémový motív. Všetci zúčastnení hráči. Alebo skôr hráčky.

Kvalitné knihy žijú postavami. A kvalitné postavy žijú v knihách. Okrem Daisy Buchananovej sa oveľa bližšie zoznamujeme aj s Jordan Bakerovou alebo Catherine McCoyovou. O každej jednej by sa dal napísať extra článok. Cantorová im vdychuje komplexné charaktery, trápenia, sny aj nádeje. Najväčšou premenou si dozaista prejde práve spomínaná Daisy. Z naivného márnivého dievčaťa, ktoré sa rado zahráva a flirtuje s mužmi, sa stáva utrápená žena, gniavená medzi dvomi toxickými vzťahmi. Ale Daisy nie je jediná so zlými skúsenosťami. Jordan a Catherine sú taktiež vystavené patriarchálnemu svetu, ktorý im nič zadarmo nedaruje. Každý náznak vzdoru je trestaný. Spoločensky aj osobne. Otázne ostáva, či vo finále nie je tej toxickej maskulinity predsa len príliš.

Finále knihy si berie na zreteľ pôvod a povahu feminizmu.

Knihu Krásni malí blázni by sme mohli veľmi ľahko označiť za feministickú literatúru. Avšak feminizmus knihy vychádza do popredia na základe troch mužských postav. Tom Buchanan je chronický neverník, Jay Gatsby sebecký prospechár a George Wilson násilník, čo bije vlastnú ženu. Ak si to zrátame ženským pohľadom, potom nám samozrejme vyjde jediné stanovisko, ku ktorému sa uchýli aj samotná Daisy. Chlapi sú hlúpi. Catherine si myslí to isté. „Nikdy sa nedám zotročiť chlapovi.“ tvrdí oduševnene. „Chcem dobrý život. Zmysluplný život.“ V jej ponímaní je jediný zmysluplný život, život bez chlapa. Catherine túži držať život vo vlastných rukách. Nechce byť odkázaná na vrtochy svojho manžela. Do popredia sa derie otázka, či tento druh hrdého feminizmu vzniká na ohraničenej skúsenosti, založenej na troch nešťastných príkladoch. Na druhú stranu, skúsenosti formujú charakter.

Feminizmus knihy je vo finále mierne radikálnejšej povahy. Dalo by sa povedať, že ide o traumatizujúci feminizmus. Catherine pristupuje ku všetkým mužom s univerzálnou nedôverou, dokonca pasívnou agresiou. Každý chlap je buď nudný ako Nick Carraway, alebo surový žrebec ako Tom Buchanan. Nie je nič medzi. Niekto by dokonca mohol tvrdiť, že ide o zakomplexovaný feminizmus ukotvený v zaslepenom názore, že všetci chlapi sú skrátka egocentrickí maniaci. Láska medzi mužom a ženou akoby neexistuje. Láska je sebecká a prospechárska. Samo-láska, nie skutočná láska. Účelová zábava. Peniaze, sex a moc. Jediná láska v knihe je láska medzi dvomi ženami. Najskôr vášnivá, neskôr zakázaná a potrestaná. Krásni malí blázni je kniha o ženách v mužskom svete. A ako taká azda ani nemôže inak vyznievať.

Originálny názov: Beautiful Little Fools

Autorka: Jillian Cantorová

Počet strán: 256

Vydavateľstvo: Tatran, 2022

Preklad: Katarína Jusková

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *