Rok 2020 bol pre film ťažkým rokom, no zatiaľ čo veľké hollywoodske štúdia museli uťahovať opasky a odkladať premiéry, nezávislý film a filmy streamovacích služieb žali všetku pozornosť. Toto je len výber filmov, ktoré som mal možnosť za rok 2020 vidieť, a ktoré by som určite ďalej odporučil.
Uncut Gems
Nová dráma režisérskeho dua bratov Safdieovcov s názvom Uncut Gems je jazda na horskej dráhe. Je to film, ktorý doslova zosobňuje hlavného anti-hrdinu. Rýchly, hektický, vulgárny, ukričaný aj vystresovaný. A môže sa to zdať ako plno negatívnych vlastností, opak je v skutočnosti pravdou. Uncut Gems je pohlcujúca cesta do bludného kruhu chamtivosti a klamstva. A náš protagonista menom Howard Ratner, môže byť v skutočnosti pochybný charakter, no aj vďaka geniálnemu herectvu Adama Sandlera je táto postava pre diváka veľmi pútavá. Viac v recenzii.
Pre Samu
Pre Samu (For Sama) je devastujúci dokument o šesť mesačnom obliehaní východného Aleppa sýrskymi vojenskými jednotkami a ich ruskými spojencami. Dokument máme možnosť sledovať cez objektív 26-ročnej Waady, ktorá sa spolu so svojím manželom Hamzom, pridala k študentom bojujúcim za zvrhnutie Assadovej diktatúry. Pre Samu je surový a autentický pohľad do života ľudí, každodenne ohrozovaných padajúcimi bombami. Na pozadí krvavej vojny však Waada nakrúca dokument ako osobný list pre svoju dcéru Samu. Viac v recenzii.
The Sound of Metal
Sound of Metal je jeden z tých ikonických debutových filmov, schopných predpovedať ich režisérom sľubnú kariéru. Niekedy sa to podarí, inokedy nie. Záleží od druhého filmu a množstva vedľajších okolností. To je však teraz ťažko predpovedať. Istotou ostáva len skutočnosť, že debutový film režiséra a scenáristu Dariusa Mardera je jeden z najlepších filmov tohto, pre film a kultúru všeobecne, ťažkého roka. Viac v recenzii.
Asistentka
Minimalistická dráma režisérky a scenáristky Kitty Green je uceleným pohľadom do toxického prostredia, ktoré vyústilo do nekompromisného hnutia pod názvom MeToo. Skvelá Julia Garner hrá asistentku nemenovanej filmovej produkčnej spoločnosti. Do práce chodí prvá, z práce chodí posledná. Svoje zamestnanie vykonáva len krátko a azda aj preto je jej čelenie neviazaným sexuálnym praktikám jej šéfa oveľa intenzívnejšie. Okrem veľmi decentného deja sa Greenovej film zameriava najmä na celistvý obraz a atmosféru, spočívajúcu za niečím vedome skrývaným pod povrchom. Cena za nespolupracovanie je vysoká. Film bravúrne zachycuje strach zo straty zamestnania a iluzórne navodenie bezvýchodiskovej situácie.
Colectiv
Colectiv je rumunský dokument mapujúci škandalózne odhalenie absolútne devastujúceho stavu rumunského zdravotníctva. Stalo sa tak po tom, čo v roku 2015 zasiahol klub s názvom Colectiv tragický požiar. Ten si vyžiadal 26 životov priamo na mieste udalosti. Ďalších 38 ľudí zomrelo v nemocnici na bakteriálne ochorenia z dôvodu nespoľahlivých a desaťkrát ilegálne zriedených dezinfekcií. Tragédia si vyžiadala pád vlády, no hnisajúce prostredie sa nezlepšilo. Colectiv je oveľa viac než len dokument o jednej skorumpovanej firme dodávajúcej ilegálne zriedené dezinfekcie. Colectiv podáva jasné svedectvo všeobecne zažranej korupcie vo všetkých úrovniach zdravotníctva. Viac v recenzii.
Mignonnes
Cuties (fran. orig. Mignonnes) je film, ktorý zdvihol nevídanú vlnu kontroverzie a zatracovania zo strany verejnosti. Veľké množstvo divákov napadlo a obvinilo film z podporovania pedofílie a sexuálneho objektivizovania žien, respektíve detí. Pritom je z filmu viac než očividné, že film kritizuje práve to, čo mu ľudia neprávom prisudzujú ako hlavné vlastnosti. Cuties nie je ťažký film na pochopenie. Skôr by som povedal, že ak ho človek aktívne sleduje, jeho kritika sexuálneho objektivizovania žien na sociálnych sieťach a vo videoklipoch, a ich následného negatívneho vplyvu na deti, je viac než jasná. Viac v recenzii.
Krajina medu
Krajina medu je na Oscara nominovaný dokument zo Severného Macedónska a prvý film, ktorý bol kedy nominovaný v kategórii dokument aj cudzojazyčný film súčasne. Prečo sa tak stalo, nie je ťažké spozorovať. Aj napriek tomu, že vo filme vystupujú reálni ľudia a tvorcovia dokumentu Tamara Kotevska a Ljubomir Stefanov strávili s hlavnou protagonistkou Hatizde dlhé tri roky, ich dielo je nakrútené s precíznosťou hraných filmov. A to nielen vzhľadom na filmárske remeslo, ako sú prepracované zábery a pútavá kompozícia obrazov, ale aj vzhľadom na symboliku a obrazový prenos myšlienok. Viac v recenzii.
David Attenborough: A Life on Our Planet
David Attenborough: A Life on Our Planet je dokument s jedným veľmi výrazným rozdielom od iných prírodovedných dokumentov. V jednom momente, niekde v druhej polovici filmu, sa obraz ustáli na tvári nášho sprievodcu, ktorý v jednom momente poklesne na duchu. David Attenborough skloní hlavu a na chvíľu sa absolútne odmlčí. Ide o extrémne dojímavý pohľad na človeka, ktorý bol za jeden bohatý ľudský život, svedkom neprirodzenej devastácie prírodného sveta. Ako názov napovedá, toto je osobný odkaz súčasnej, ale aj budúcej generácii ľudí našej Zeme. A je to odkaz srdcervúci, napriek tomu nádejný a krásny zároveň. Viac v recenzii.
Neviditeľný muž
Neviditeľný muž sa pre mňa osobne stal najlepším blockbusterom tohto roka. Konkurencia bola síce kvôli pandémii slabá, no to čo sa do kín predsa len dostalo, nedokázalo prekvapiť tak razantne, ako skvelý triler režiséra Leigh Whannella. Po vydarenom Upgrade (2018) si Whannel Neviditeľným mužov potvrdil svoj nezameniteľný štýl a nespochybniteľný režisérsky talent. Je to zábavné, napínavé, šokujúce, akcia je prepracovaná, a hlavná herečka Elizabeth Moss je ako vždy skvelá.
Maják
Režisér Robert Eggers sa nám v roku 2015 predstavil výborným hororom Čarodejnica. Jeho debut okamžite zaujal ako filmových kritikov, tak aj fanúšikov autorského filmu. Ambiciózny režisér sa vracia naspäť na filmovú scénu a jasne potvrdzuje svoj rukopis. Maják sa svojím žánrom pohybuje niekde na pomedzí hororu, drámy, ale aj fantázie. Tiesnivý príbeh o dvoch strážcoch majáku skáče medzi realitou a halucináciami, fikciou a skutočnosťou, takmer nebadane, zato oveľa viac pôsobivo. Viac v recenzii.
The Forty-Year-Old Version
The Forty-Year-Old Version, po slovensky ako Štyridsaťročná verzia, je príjemné prekvapenie, pretože prichádza na Netflix nenápadne, bez väčších propagácií, a pritom môže ísť veľmi ľahko o jednu z najlepších komédií tohto roku. Čiernobiely film, pripomínajúci diela ako Frances Ha (2012) alebo hocičo od Jarmusha alebo mladého Woodyho Allena, prináša okrem skvelého humoru a tradičnej černošskej kultúry, ešte niečo navyše. Niečo, čo je pre belocha možno ťažšie pochopiteľné. Niečo, čo urobil už Jordan Peele vo filme Get Out (2017). A niečo podobné robí aj režisérka, scenáristka a hlavná hrdinka filmu, Radha Blank. Viac v recenzii.
Chľast
Nie nadarmo sa odporúča piť s mierou. Nový film Thomasa Vinterberga s obsažným názvom Chľast (Druk) sa prezentuje síce ako komédia, no od režiséra filmov ako Hon (Jagten, 2012) alebo Rodinná oslava (Festen, 1998) môžeme vždy očakávať aj slušnú drámu. Hon bol kriticky aj divácky veľmi úspešný film. Možno aj preto si Chľast púta oveľa viac pozornosti, keďže film po ôsmych rokoch spája kreatívne duo Vinterberg / Mikkelsen. Okrem toho je však obsadenie hlavnej štvorice hrdinov veľmi známe.
His House
His House je sľubný adept na jeden z najlepších hororov tohto roka. Rok 2020 filmu síce veľmi neprial a veľa projektov sa zatiaľ nepodarilo dostať na filmové plátna, no streamovacie filmy ako aj His House na Netflixe, tento problém nemajú. Pritom ide o nenápadné dielo, bez akejkoľvek výraznejšej propagácie. His House je pôsobivo nakrútený a vcelku originálny horor z prostredia utečeneckej krízy.