Filmy,Recenzie

Cuties recenzia: Kontroverzný film je zásadne nepochopený

★ ★ ★ ★ ☆

Cuties (fran. orig. Mignonnes) je film, ktorý zdvihol nevídanú vlnu kontroverzie a zatracovania zo strany verejnosti. Veľké množstvo divákov napadlo a obvinilo film z podporovania pedofílie a sexuálneho objektivizovania žien, respektíve detí. Pritom je z filmu viac než očividné, že film kritizuje práve to, čo mu ľudia neprávom prisudzujú ako hlavné vlastnosti. Cuties nie je ťažký film na pochopenie. Skôr by som povedal, že ak ho človek aktívne sleduje, jeho kritika sexuálneho objektivizovania žien na sociálnych sieťach a vo videoklipoch, a ich následného negatívneho vplyvu na deti, je viac než jasná.

Je to dokonca oveľa viac jasné, ako kritika materializmu v Scorseseho grandiózne zle podanom Vlkovi z Wall Street (2013). V prípade filmu Cuties je kritika pedofílie doslova scestná. Relevantná môže byť len v tom prípade, ak sú niektoré scény doslova vytrhnuté z kontextu. Inými slovami, ak by som videl scénu s twerkujúcimi 11-ročnými deťmi, možno by som tiež povedal, že to nie je úplne v poriadku. Ale toto nie je ten prípad.

Cuties rozpráva príbeh 11-ročnej Amy (Fathia Youssouf). Dievča pôvodom zo Senegalu je odmalička vychovávané v senegalskej kultúre. Aj napriek tomu, že jej rodina žije vo Francúzsku, Amy je pripravovaná na budúcu úlohu ženy v senegalskom ponímaní. Zahaľovanie tela je brané ako cnostná a morálna vlastnosť každej ženy. Podobne sa nazerá aj na vzťah ženy k manželovi. Bohužiaľ, opačne to už úplne neplatí. Jedného dňa sa totiž Amy stane svedkyňou bolestivého zistenia, že jej otec si našiel novú ženu. A jej mama to znáša veľmi ťažko.

Amy sa začne viac a viac odkláňať od svojej senegalskej kultúry, smerom k tej západnej. V škole sa zoznámi so skupinkou dievčat, ktoré sa snažia preraziť v tanečnej súťaži. Amy je doslova fascinovaná ich nespútanosťou, divokosťou a najmä veľmi odvážnym ošatením, ktoré je akýmsi protipólom tradičných senegalských šiat. Práve tie má mať Amy na sebe, na blížiacej sa svadbe jej otca s novou ženou. Amy však začne rebélia pomaly prerastať cez hlavu.

Dievčatá chcú tancovať a hlavne zaujať.

Cuties je o kolízii dvoch extrémov, pričom ani jedna cesta nie je pre nevinné dievča úplne pozitívna.

Tento rozkol je veľmi dobre znázornení v symbolike oblečenia. Na jednej strane stoja senegalské tradičné šaty, na strane druhej, vyzývavé a pre 11-ročné dievčatá veľmi nevhodné oblečenie. To priamo súvisí s typom tanca, akým sa dievčatá inšpirujú. Je to práve Amy, ktorá prinesie do skupiny odvážne prvky založené na sexe, odpozorované z tanečných RnB a hip-hopových videoklipov. Keď sa Amy dozvie, že veľké zadky sú nielen akýmsi „trendom“, ale doslova nutnosťou pre správne twerkovanie, ostáva len závistlivo pozorovať svoje senegalské známe, ktoré ani netušia o svojich prednostiach. Tento negatívny vplyv pornografických videoklipov je krásne znázornený vo finále filmu, ktorý jasne odhaľuje svoj zámer kritizovať objektivizovanie žien (muži nad vyzývavým tancom dievčat len spokojne prikyvujú, ženy naopak pohoršene zakrývajú deťom oči) a teda jeho vplyvu na detskú nevinnosť. Ďalší skvelý symbol, ktorý jasne naznačuje zámer filmu, možno nájsť v postave menšieho brata.

Viac ako zlé morálne posolstvo, môžeme skôr kritizovať niektoré uponáhľané dejové prvky. Z Amy sa pomaly stáva vypočítavá a zákerná postava, starajúca sa výhradne o vlastné postavenie medzi dievčatami. V istom zmysle jej konanie trochu pripomína mladého Andrewa z filmu Whiplash (2014). Avšak, jej konanie nie je úplne uspokojivo vysvetlené, najmä potom v samom závere filmu. Podobne sú na tom aj niektoré nadpozemské, možno lepšie povedané, metaforické a symbolické zábery, najmä v prípade spomínaných senegalských šiat. Vzhľadom na autentický štýl filmu sú tieto momenty skôr mätúce, než odhaľujúce.

Cuties má skvelú réžiu a výborný štýl. Senegalsko-francúzska režisérka Maïmouna Doucouré vytvára pútavé a veľmi uveriteľné scény. Občas sa dokonca nechá vtiahnuť do oveľa odvážnejšej štylistiky, a so scénami sa veľmi sviežo a efektívne pohráva. Jej film vďaka tomu ani chvíľu nenudí, pretože pôsobí jednoducho uveriteľne, a tým pádom atraktívne. Kontroverzia filmu je podľa môjho názoru absolútne nepodložená, a nie je vôbec dôvod prisudzovať filmu doslova šialené označenia, ako „pedofilný“ alebo „sexistický“. Práve naopak. Cuties robí presne opak toho, za čo je kritizovaný, čím je v podstate na rovnakej strane, ako jeho kritici.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *