Knihy

Vianoce: Výber najkrajších vianočných kníh pre deti

Výber najkrajších vianočných kníh je samozrejme názov trochu pritiahnutý za vlasy. Existuje mnoho krásnych vianočných kníh a tento výber je skôr zbierka siedmych vianočných kníh, ktoré mi robia počas vianočných sviatkov nielen čitateľskú, ale aj vizuálnu radosť. Sú to krásne ilustrované diela, a ako také si vždy počas Vianoc vypýtajú svoje reprezentatívne čestné miesto, či už v knižnici alebo hocikde, kde sa môžu pekne vynímať. Fungujú ako také malé vianočné obrázky alebo vianočné dekorácie. Človek sa po nich môže jednoducho načiahnuť, prelistovať ich, niečo si z nich prečítať, nasiať ich magické vianočné kúzlo a potom ich dá naspäť na svoje miesto. Je to taká rýchla a instantná dávka vianočnej nálady.

Ako som vyššie písal, že existuje mnoho krásnych vianočných kníh a len ťažko vybrať tú najkrajšiu, tak to nie je úplne pravda. Ja tu najkrajšiu vianočnú knihu predsa len mám. Tak na čo by som tvrdil opak. Každý z nás takú jednu vianočnú knihu pravdepodobne má. Tú moju najkrajšiu som si chcel nechať na úplný záver tohto zoznamu. Hovoril som si, že to najlepšie musí prísť na koniec. Ale potom si povedal, že jej to neurobím. Pretože jej miesto musí byť na čele. Musí byť prvá. Musí reprezentovať výber najkrajších vianočných kníh. A tak sa aj stalo.  

Príbeh Santa Clausa

Príbeh Santa Clausa je kniha, ktorú oficiálne napísali a ilustrovali škriatkovia. Konkrétne sa najviac o jej text pričinil škriatok Pierko. Píše sa to tak v knihe a je to veľmi roztomilé. Neoficiálnym autorom je Tim Paulson. Kniha vychádza podľa predlohy tradičnej vianočnej básne Štedrovečerná noc (The Night Before Christmas, 1822), ktorú napísal Clement Clarke Moore. Originálna báseň v slovenčine je súčasťou aj tejto knihy. Inak ide o krásny príbeh o stvorení Vianoc, tak ako ich poznáme dnes. Zoznámime sa s pôvodom Santa Clausa, s jeho lietajúcimi sobmi, s jeho škriatkami aj s jeho príchodom na Severný pól. Tým najkrajším v knihe sú však nádherné ilustrácie Scotta Gustafsona. Tvrdiť, že krajšie vianočné ilustrácie som ešte nevidel nie je žiadnym preháňaním. Príbeh Santa Clausa obsahuje ozajstné vianočné čaro a bezpochyby patrí medzi najkrajšie knihy o Vianociach.  

Veselé Vianoce

Veselé Vianoce od Walta Disneyho je zbierka krásnych vianočných poviedok so známymi hrdinami z Disneyho univerza. Vďaka slovenskému prekladu je Santa Claus, dedo Mráz, Chip a Dale, sú Veverička a Neverička, a káčer Donald je len…Káčer. Všetky poviedky sú krásne ilustrované. Niektoré sú viac tradičné, spojené so samotným dedom Mrázom a jeho povinnosťami a radosťami počas vianočných sviatkov, iné poviedky sledujú Vianoce našich hrdinov. Nachádza sa tu aj poviedka s názvom Mickeyho vianočná rozprávka, čo je v skutočnosti príbeh lepšie známy pod názvom Mickeyho vianočná koleda, podľa rovnomenného animovaného filmu pre deti. Ide o adaptáciu Vianočnej koledy od Charlesa Dickensa a je podarená.

České Vánoce Jozefa Lady

České Vánoce Jozefa Lady je krásna vianočná kniha s charakteristickými ilustrácia známeho českého umelca, Jozefa Ladu. Krásne ilustrácie okamžite vyčarujú nielen kúzlo našich tradičných Vianoc, ale aj detskú radosť z Mikuláša, zo zasneženej zimy a s ňou spojenými aktivitami. Ladove ilustrácie nás prenášajú v čase a oživujú tradičnú zimu plnú detského smiech, stavania snehuliaka, šantenia a sánkovačiek. Obrázky spojené s návštevou Mikuláša a čerta sú hrejivou pripomienkou našich tradícií a ich nezameniteľnej atmosféry. Kniha okrem toho obsahuje množstvo tradičných básničiek a detských rýmovačiek. Sú tradičnejšie viac pre Čechov ako pre nás, ale napriek tomu je nám to všetko veľmi blízke.

Snehová sestra: Príbeh o Vianociach

Snehová sestra je vianočná kniha, ktorá má oproti vyššie spomínaným knihám oveľa bohatší a komplexnejší príbeh. Ide o originálny vianočný príbeh vhodný aj pre staršie deti, pokojne aj pre dospelých. Kniha obsahuje krásne ilustrácie, či už tradičnej zimnej atmosféry, alebo hrejivých vianočných interiérov. Snehová sestra obsahuje okrem vianočného kúzla aj oveľa svojskejší pohľad na vianočné sviatky. Pripomína nám niečo, na čo možno veľa z nás počas Vianoc zabúda. Kniha nám približuje oveľa rozsiahlejší obraz o medziľudských vzťahoch a priateľstvách. Je to hrejivé a plné emócií, tak ako sa na Vianoce patrí.

Ako Grinch ukradol Vianoce!

Ako Grinch ukradol Vianoce je jedna z tých amerických vianočných kníh, ktorá si dokáže získať aj srdce nášho malého čitateľa. Dr. Seuss je v Amerike veľmi obľúbený autor detskej literatúry a Grinch určite patrí medzi jeho najznámejšie diela. My ho poznáme väčšinou z filmov ako je Sám doma, niektorí aj z tragickej adaptácie Rona Howarda s Jimom Carreym v hlavnej úlohe. Kniha je naopak odľahčujúco zábavná, pestrá a vtipná. Dr. Seuss sa síce neľahko prekladá, no česká verzia sa s originálom vydarene popasovala. Príbeh ako sa večne namosúrený Grinch rozhodol ukradnúť Vianoce má hrejivé finále a poteší a príjemne zahreje vianočným čarom nejedného čitateľa.

Snehuliak Kýchalko

Snehuliak Kýchalko je podobne roztomilá kniha ako je roztomilé meno uzimeného snehuliaka. Ide o detskú knihu pre tých najmenších. Pre deti, ktoré ešte nemusia vedieť ani len čítať. Stačí, keď s čarovným leskom v očiach prstami prechádzajú po krásnych ilustráciách Stephena Gilpina, s jasným zámerom zdieľať radosť z pohľadu na vtipného, zimou sa drkotajúceho snehuliaka Kýchalka. Vďaka väčšiemu formátu pestrofarebných kresieb si môžu deti počas listovania všimnúť množstvo zrozumiteľných detailov a emócií. A je len dobre, že základom celej knihy je nezlomná opatera, starostlivosť a prirodzená túžba pomôcť.

The Twelve Terrors of Christmas

Siedma priečka je skôr taký menší bonus. Nejde úplne o detskú knihu. Skôr naopak. Ide o krátke vtipné básničky Johna Updikea, ktorý si zobral za cieľ poukázať na všetko negatívne, frustrujúce a zamlčované ohľadom vianočných sviatkov. O minimalistické ilustrácie plné tradičnej melanchólie sa postaral skvelý Edward Gorey. The Twelve Terrors of Christmas obsahuje básne o falošnom Santovi, o závratných nákupoch v preplnených obchodných centrách, o utajenom vracaní nevhodných darčekov. A je toho ešte oveľa viac a pôsobí to ako taký príjemný protipól toho sladkého a kúzelného vianočného času. Veď ako inak, keď Edward Gorey údajne Vianoce nemal vôbec rád. Najradšej ich naopak strávil v kine.  

 

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *