Filmy

Neľútostný súboj: Kultová kriminálna dráma nestarne a stále inšpiruje.

Neľútostný súboj (Heat, 1995) režiséra Michaela Manna má tento rok 25 rokov a naďalej neprestáva inšpirovať filmárov, ani herných dizajnérov. Michael Mann pozerá na svoj najslávnejší film ako na drámu, aj napriek tomu, že zásadný vplyv mal na populárnu kultúru práve jeho nezameniteľný surový prístup k akcii. Kultová scéna s prestrelkou po nevydarenej bankovej lúpeži nestarne a naďalej ostáva na vrchole akčných filmových scén. Filmy ako Temný rytier (Dark Knight, 2008), Mesto (The Town, 2010) alebo Dragged Across Concrete (2018) sa nechali inšpirovať práve autentickou atmosférou bankovej lúpeže pod Mannovou réžiou. Neľútostný súboj je však oveľa viac než len triler alebo akčný film. Michael Mann sa chcel vymaniť žánrovému zasadeniu a stále na svoje najslávnejšie dielo pozerá ako na drámu.

Neľútostný súboj okamžite zaujme už len svojim hviezdnym obsadením. Ide o úplne prvý film, ktorý dostal dve herecké legendy, Al Pacina a Roberta De Nira, do spoločnej scény, za jeden stôl.

U slávnej dvojice to však ani náhodou nekončí. Herci ako Val Kilmer, Jon Voight alebo Tom Sizemore výrazne pomohli vytvoriť nezabudnuteľné postavy, ktoré spolu s hlavnou dvojicou a ostatným osadenstvom zhmotnili Mannov vyšperkovaný scenár do veľmi ľudského a emotívneho príbehu. Detektív Vincent Hanna (Pacino) aj Neil McCauley (De Niro) sú dve strany jednej mince. Sú to dvaja protivníci, ktorí by za iných okolností boli azda aj veľmi dobrí priatelia. Ich morálne zmýšľanie je však veľmi opačné. Mann s týmto protikladom, s týmto základným konfliktom dvoch protichodných síl, veľmi výrazne pracuje. A to nielen rozprávačskou cestou, ale aj v podobe symboliky lokácií a mizanscény.

Film výrazne spoliehal na autenticitu, ktorá sa najviac prejavila pri pamätnej prestrelke. Keď sa ozval výstrel, divák okamžite rozpoznal, že niečo je inak. Nábojnice lietajú na všetky strany, guľky hvízdajú všade okolo, a človek okamžite vedel, že toto nie je obyčajný akčný film. Už len pozorovať Vala Kilmera ako profesionálne prebíja svoju útočnú pušku a páli raz na jednu, raz na druhú stranu, človeka spútavalo na mieste. Táto nestarnúca sekvencia bankovej lúpeže dokáže stále vyraziť dych a prikovať nás hlboko do sedadla. Niet divu, že sa stala tak silnou inšpiráciou pre budúcich filmárov. Aby sa dosiahlo autentickosti streľby, filmári používali slepé náboje plné pušného prachu.

Kultová sekvencia s nevydarenou bankovou lúpežou má jasnú razanciu.

Herci podstúpili niekoľko mesačný tréning manipulácie so zbraňami, čo sa vyplatilo, ako nám to Val Kilmer veľmi pekne odprezentoval v spomínanom momente.

Neľútostný súboj má 25 rokov, no stále nás neprestáva pohlcovať. Ide o autorské dielo s melancholickým podtónom človeka roztriešteného medzi osobný a pracovný život. Podobne ako kladný hrdina, policajt Hanna, aj záporný hrdina, zlodej McCauley sú dvaja muži uvrhnutí do chladného a osamelého prostredia Los Angeles. Neľútostný súboj nie je len kriminálka. Ak by sme chceli vidieť len kriminálku, museli by sme zamieriť k Mannovmu televíznemu filmu z roku 1989 pod názvom L.A. Takedown. Ide o jednoduchšieho predchodcu niečoho väčšieho, emotívnejšieho a komplexnejšieho, čím je práve Neľútostný súboj.     

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *