Knihy

Pulitzerove ceny za rok 2019 ovládli články o Trumpovi a kontrole zbraní

V pondelok sa rozdali Pulitzerove ceny za rok 2019 pre významné počiny v žurnalistike a v literatúre. Najväčšie úspechy zožali články o vyšetrovaní amerického prezidenta Donalda Trumpa, o kontrole zbraní na stredných školách, o vojne v Jemene alebo o útokoch v Pittsburghu. Z oblasti literatúry sa potom najviac predviedli afroamerické postavy amerických dejín.

New York Times získal cenu za 18 mesačné vyšetrovanie finančných správ Donalda Trumpa, ktoré vyvrátilo jeho tvrdenia o tom, ako dokázal sám zbohatnúť a objavilo nespočetné problémy s daňovými povinnosťami.

Americký prezident stál v centre aj ďalšieho úspechu pre novinárov, tentoraz z denníka Wall Street Journal. Ohodnotená bola správa o nájdení dôkazov o tajných prevodoch peňazí dvom ženám počas prezidentskej kampane, ktoré mali umlčať ich tvrdenia o údajných aférach medzi nimi a Trumpom. Táto správa odhalila celú sieť prepojených ľudí, ktorí sa do tohto zamlčania angažovali, a tým sa vystavili kriminálnemu stíhaniu.

V ďalšej kategórii získalo Pulitzera za verejnú službu vyšetrovanie denníka South Florida Sun Sentinel, a to na základe odhalenia viacerých pochybení školy a bezpečnostných zložiek pred a po vražednom útoku na strednú školu Marjory Stoneman Douglas High School.

V kategórii aktuálnych práv (Breaking News Reporting) si cenu naopak odniesli novinári z denníka Pittsburgh Post-Gazette za detailné pokrytie útoku na synagógu v Pittsburghu.

Pulitzera za investigatívne vyšetrovanie si zasa získali novinári z Los Angeles Times, ktorí podali správu o gynekológovi na University of Southern California, ktorý za štvrť storočia dokázal svojou činnosťou poškodiť stovky mladých žien.  

Za medzinárodné spravodajstvo si cenu odniesli Associated Press, za odkrytie zverstiev vojny v Jemene a Reutters, za odhalenie čistiek Rohingov v Mjanmarsku.

Toto bol užší výber z novinárskej kategórie. Pulitzerova cena sa však udeľuje aj spisovateľom a umelcom za výrazný príspevok do sveta literatúry.

V kategórii fikcie si cenu odniesol Richard Powers za román The Overstory a v dráme excelovala Jackie Sibblies Drury s hrou Fairview. Z historickej literatúry potom zažiaril David W. Blight knihou Frederick Douglass: Prophet of Freedom. Príbeh amerického abolicionistu, autora a významného bojovníka za ľudské práva afroameričanov vzbudil záujem aj u rady čitateľov.

Zvláštne, že sa nejedná o životopis, pretože v tejto kategórii cenu získala kniha Jeffrey C. Stewarta s názvom The New Negro: The Life of Alain Locke. V poetickej kategórii získal cenu Forrest Gander za zbierku Be With a v neposlednom rade si Pulitzera za literatúru faktu odniesla Eliza Griswold za knihu Amity and Prosperity: One Family and the Fracturing of America.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *