Knihy,Recenzie

Posledný medveď recenzia: Inšpiratívny príbeh s dôležitým poslaním

Silný príbeh o vzťahu medzi divým zvieraťom a dieťaťom pravdepodobne nebude úplne originálny námet. To ale neznamená, že si ho vďaka skvelému prevedeniu z pera spisovateľky Hannah Goldovej, nedokážeme do sýtosti vychutnať. Posledný medveď rezonuje, okrem inšpiratívneho príbehu o sile priateľstva, aj nesmierne aktuálnou témou globálneho otepľovania. Aktuálnou, avšak stále nedostatočne rozšírenou, najmä z toho vedeckého, informačného hľadiska. Týmto sa Posledný medveď už teraz stáva akýmsi pomyselným výkrikom pre súčasnú generáciu detí.

Ťažko by sme mohli tvrdiť, že Goldová vsádza na patetický alarmizmus. Jej kniha je citlivým svedectvom o krehkom vzťahu medzi trinásťročnou April a ľadovým medveďom. Ich príbeh sa začína na Medveďom ostrove. April sem prichádza spolu so svojím otcom, vyslaným nórskou vládou, aby počas šiestich mesiacov skúmal ako globálne otepľovanie vplýva na arktickú oblasť. Otepľovanie sa v tomto regióne prejavuje okrem iného aj úplným roztopením takzvaných polárnych čiapočiek, ktoré ľadové medvede využívajú nielen ako cestu k potrave, ale aj na cestovanie po mori. Z tohto dôvodu sa na Medveďom ostrove údajne nenachádza už ani jeden ľadový medveď.

Posledný medveď prebúdza vážne témy silou rozprávky.

Ako sa veľmi rýchlo ukáže, April je dobrodružná duša. „Predstav si, aké dobrodružstvo zažijeme!“ hovorí jej otec. „Budeme ako kapitán Scott v Antarktíde.“ April netreba dlho presviedčať. Dievča sa okrem dobrodružstva na polárnom kruhu teší aj na to, že s otcom budú konečne tráviť spolu viac času. Už cestou na ďaleký sever si April na lodi získa dôveru okolo letiacej čajky. Nejde o žiadny trik, ako poučí syna kapitána lode. „Naučila som sa, ako pôsobiť na zvieratá, aby sa pri mne cítili bezpečne,“ hovorí April. Dievča im načúva srdcom a táto jedinečná vlastnosť jej bude ešte slúžiť k úžitku.

Hannah Goldová sa v knihe pohráva s podobenstvami. Jej malá hrdinka má živú fantáziu. Keďže jej otec, nanešťastie pre April a jej očakávania, ostáva neustále pohrúžený do práce, April vyráža sama naproti dobrodružstvu. „Akoby sa ocitla v úplne novom svete a uprostred tajomného príbehu, ktorý sa práve začal odvíjať.“ Píše autorka knihy. Aj z tohto dôvodu je pochopiteľné, že na príbeh môžeme pozerať dvojitým spôsobom. Respektíve tak môžeme pozerať do tej doby, než nadobro zvíťazí sila rozprávky.

Posledný medveď funguje na viacero úrovniach. Je to citlivý príbeh odvahy, vzdoru a priateľstva. Ale je to aj príbeh samoty, straty a sklamania. Aprilina mama je mŕtva a otec je večne zaneprázdnený prácou. Práve vtedy prichádza do popredia nový, netypický priateľ v podobe ľadového medveďa menom Maco. O relevantnosti tejto stránky knihy svedčí aj vzájomná prepojenosť medzi April a Macom. „V jeho očiach sa zrkadlil príbeh, tak ako je to v očiach každého človeka alebo zvieraťa. V medveďových očiach bolo vidieť hlad a zúfalstvo. Možno aj samotu, ale April si nebola istá, či nevidí len odraz vlastných pocitov.“

Inšpirujúci príbeh o odvahe, láske a priateľstve.

Posledný medveď je silný debut. Krásne napísaný, aktuálny a najmä inšpiratívny. Kniha v sebe ukrýva veľké srdce. Láska tu pramení zo zdanlivo bezvýznamných rozhodnutí, ktoré sa v konečnom dôsledku stávajú jedinou a správnou voľbou. Otázku originality tak trochu stále nahlodáva tá vtieravá kosatka Willy, ale netreba, aby nám podobné porovnávania kazili výsledný dojem. Pretože Posledný medveď samozrejme stojí na vlastných nohách, čo je okamžite rozpoznateľné, akonáhle sa do knihy čo len na chvíľu začítame. Krásnej atmosfére, ktorá veľmi atraktívne tancuje na hranici medzi melanchóliou a optimizmom, výrazne pomáhajú aj čiernobiele ilustrácie Leviho Pinfolda.

Kniha má jasné environmentálne poslanie. Cieli na detskú čitateľku alebo čitateľa a aj týmto spôsobom sa ju alebo jeho, snaží oboznámiť s reálnou hrozbou pre živočíšny svet okolo nás. Posledný medveď dokáže byť prvým krokom k poznaniu alebo aktivite. A ak už nič iné, kniha je hrejivý príbeh, pre niekoho zdanlivo bezvýznamnej, pre iného však veľmi podstatnej záchrany. Ako April sama tvrdí, nedokáže zachrániť každého jedného ľadového medveďa, ale dokáže zachrániť toho svojho. Je isté, že ak by sa jej cieľavedomosťou inšpirovali všetci, dokázali by zachrániť oveľa viac. Ale to už je iný príbeh. Náš príbeh.

Knihu Posledný medveď vydáva vydavateľstvo Tatran.

Originálny názov: The Last Bear

Autorka:Hannah Goldová

Ilustrátor: Levi Pinfold

Počet strán: 200

Vydavateľstvo: Tatran, 2022

Preklad: Adriana Oravcová

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *