Seriály

Priatelia: Žiadne zbytočné analýzy modernej doby netreba. Priatelia nás najmä kráľovsky bavili.

Priatelia: Zasa Spolu (Friends Reunion Special) boli od prvého oznámenia svojho pripravovaného vzniku zahalený rúškom tajomstva. Fanúšikovia nevedeli povedať, či pôjde o pokračovanie slávneho sitcomu, alebo o niečo celkom iné, ťažko špecifikované. Potom prišla správa, že nový Priatelia nebudú mať typický scenár, čo celú situáciu ešte viac zneistilo. Pokračovanie Priateľov, tak ako by sme si ho vedeli predstaviť na základe minulosti, potom neprichádzalo do úvahy. Bez klasického scenára asi ťažko. A slovo „dokument“ si svojím spôsobom nechcel azda nikto priznať. Výsledok je však celkom iný. Výsledný Priatelia sú televíznym hybridom, vsádzajúcim na mix rôznych smerov, ktorých jediným cieľom je nostalgický útok na fanúšika slávneho sitcomu.

Nový Priatelia pochopiteľne nechcú oživovať niečo perfektne zavŕšené.

Jasné, že to neplánujú, pretože ak by sme si zobrali nejakú abstraktnú štatistickú tabuľku založenú len na našom abstraktnom vnímaní podobných projektov, snažiacich sa oživiť  v novom šate niečo minulé a skvelé, väčšinou to dopadá katastroficky. Priatelia túto chybu nerobia. Seriál sa naopak vracia na obrazovky práve ako spomínaný dokument, no záhy sa z neho stáva talk show a neskôr typická televízna zábava, kde slávni ľudia, akože pre našu zábavu hrajú zábavné hry. Je to niečo na spôsobom slovenských relácií vystavaných na princípe, „o nás, pre nás“, no v tomto prípade je to samozrejme úplne iná liga, pretože napríklad pri zinscenovaní slávneho kvízu z jednej z epizód, sa ako diváci musíme jednoducho nostalgicky tešiť.

A podobných radostných stretnutí s bývalými predstaviteľmi známych postáv je oveľa viac. Niekedy je to vítané stretnutie, inokedy je to skôr do očí bijúca snaha pridať niečo navyše. Pritom je dosť možné, že si šestica hercov tieto prídavky v podobe Justina Biebera, Lady Gagy alebo dokonca aj moderátora Jamesa Cordena, asi ani nevyžadovala. Návraty k známym scénam v podobe predčítavania scenára hercami, spoločné rozhovory medzi hercami alebo rozhovory s tvorcami seriálu, by možno oveľa viac lepšie vyplnili miesto po týchto, akože zábavných vsuvkách. Ale napokon treba povedať, že ich prítomnosť Priateľom zvlášť nevadí.  Respektíve ich nedokáže potopiť. Pretože veľkú časť priestoru si berú presne tieto žiadúce momenty, ktoré nám osvetľujú isté momenty zo zákulisia seriálu.

Vtipné oživenie slávneho kvízu.

Ako sa Rachel a Ross mali radi aj v reálnom živote.

Je skvelé, že nový Priatelia divákom odhalia niečo nové zo zákulisia natáčania. Okrem zistenia, že Swimmer a Aniston k sebe mali počas natáčania veľmi blízko, dozvedáme sa aj o Perryho strachu. Matthew Perry je známy svojimi depresiami a aj preto bolo zaujímavé, keď herec o sebe prezradil, ako veľmi sa bál, že nebude pred obecenstvom dostatočne vtipný. Je to presne tento moment, kedy sa dostávame do neprebádaného teritória a je celkom isté, že by sme ako diváci chceli počuť viac. Vážnosť je tu ale odsunutá na druhú koľaj. Toto je najmä zábavná relácia, ktorá v nás má prebudiť nostalgické cítenie. Zdroj emócií je ukrytý niekde inde. Zdroj emócií je ukrytý na bezpečnom mieste, ktoré sa nebojíme pootvoriť, aby nás nepohltili temné tiene negatívnych skúseností, ktoré boli taktiež neoddeliteľnou súčasťou sitcomu a jeho hlavných predstaviteľov.

Vo finále sú Priatelia: Zasa spolu príjemným sledovaním. Je to emotívny návrat k seriálu, ktorý, ako sa konkrétne dozvieme, dokázal nielen baviť, ale aj pomáhať a povzbudzovať svojich divákov po celom svete. Toto je diel o tom pozitívnom, o tom dobrom, čo nám sitcom prinášal. Je to spomienka na to vtipné a geniálne. Žiadne zbytočné analýzy modernej doby netreba. Priatelia nás najmä kráľovsky bavili. A to bohato stačilo.  

Priatelia: Zasa spolu sú dostupný na HBO GO.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *