Knihy

Maska Dimitriosa: Klasický špionážny román ostáva bez prekladu

Spisovateľ a scenárista Eric Ambler (1909 – 1998) je považovaný za jedného z najlepších autorov špionážnych trilerov. Jeho knihy sa väčšinou odohrávajú na pozadí búrlivého politického sveta medzivojnovej Európy. Taktiež mali výrazní vplyv na tvorbu Alfreda Hitchocka alebo Grahama Greena. Green sa nechal Amblerom inšpirovať najmä pri scenári k filmu Tretí muž (The Third Man, 1949). Podobnosti medzi filmom a najznámejšou Amblerovou knihou, Maska Dimitriosa (The Mask of Dimitrios, 1939), sú očividné od samého začiatku. Bola to práve Maska Dimitriosa, ktorá sa mi prednedávnom dostala do pozornosti a ja som veľmi rád, že som sa so svetom Erica Amblera mohol zoznámiť.

V knihe Maska Dimitriosa sledujeme autora detektívok menom Charles Latimer, ako sa snaží vypátrať detaily o živote zavraždeného gréckeho špióna, vraha a zlodeja menom Dimitrios Markopulos. Ocitáme sa v Istanbule v roku 1938. Je to práve v tureckej metropole, kde sa Latimer za vidinou získania nezameniteľných skúseností pre vlastnú tvorbu, ponúkne plukovníkovi Hakimu pomôcť ozrejmiť nielen detaily záhadnej smrti, ale aj život neslávne známeho zločinca. Latimer cestuje vlakom po mestách ako sú Atény, Sofia alebo Paríž a pomaly rozplieta tajuplnú pavučinu vzťahov a intríg. Latimer navštevuje policajné stanice, poznáva zaujímavé postavy, hrabe sa v registroch a odkrýva nové skutočnosti.

Kniha Maska Dimitriosa má skvelú atmosféru medzivojnovej Európy a typickú dávku staromódnej špiónskej nálady.

Je to nesmierne pútavé a vďaka Amblerovmu zručnému peru aj veľmi čitateľné. Pripomína to niečo typicky klasické, niečo, čo k čomu ostatní tvorcovia trilerov a špionážnych kníh s úctou odkazujú. Latimer mi svojim charakterom často pripomínal Deana Corsa z Dumasovho klubu (1993). Bol podobne naivný a istým spôsobom nie veľmi múdry a prezieravý vo vlastných jednaniach. Bol to jednoducho spisovateľ kriminálnych príbehov, ktorý sa sám ocitol v jednom takomto kriminálnom príbehu. Fikcia je však trochu iná ako realita, čo Latimer čoskoro zisťuje na vlastnej koži.

Prekvapujúco, Eric Ambler nie je na Slovensku alebo v Čechách veľmi prekladaný. Vlastne – nie je vôbec prekladaný. Aspoň tak sa mi to vidí podľa toho, čo som (ne)našiel na internete. Je to škoda, pretože Maska Dimitriosa je výborná kniha. Vďaka tomu, že Ambler je veľmi zručný spisovateľ, jeho knihy si bezpochyby užijú aj ľudia, ktorí špionážne romány primárne nevyhľadávajú. Osobne som sám netušil, čo mám čakať, pretože išlo o moje prvé stretnutie s Ericom Amblerom, no bol som veľmi milo prekvapený. V prípade ak čitateľovi nerobí anglický jazyk väčší problém, Maska Dimitriosa je správna voľba.    

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *