Recenzie,Seriály

Mandalorian recenzia: Lepší ako súčasná Star Wars filmová tvorba

★ ★ ★ ★ ☆

Súčasná séria Star Wars filmov ma nechala viac chladným, než by som si bol myslel, a aj preto je pre mňa nový seriál Mandalórian (The Mandalorian) zjavením z čistého neba. Možno je to tým, že som od seriálu veľa nečakal, a možno je to tým, že seriál prekvapil veľmi špecifickou definíciou. Súčasné seriály idú do hĺbky, niekedy negatívne, keď sa zbytočne motajú a naťahujú čas, inokedy pozitívne, keď majú naozaj čo povedať a nenudia. Mandalórian je však iný. Seriál ide svojím spracovaním skôr v šľapajach televíznych seriálov 90. rokov. Týmto spôsobom pripomína hrané seriály ako bol HerkulesKevinom Sorbom, Hviezdu bránu alebo rýchle a dynamické animované seriály.

Mandalórian má jednu hlavnú príbehovú vetvu, ktorá má množstvo menších vetvičiek.

Tie sa dokážu niekedy celkom odtrhnúť a žijú vlastným životom, pre iné vetvičky je však hlavný príbeh primárnym nosičom. Dosť o vetvičkách. Hlavným hrdinom príbehu je Mando (Pedro Pascal), ktorý patrí do obávaného cechu najznámejších bojovníkov galaxie, mandalórianov. Mando je lovec hláv a je v tom viac než dobrý. Najnovší kontrakt dostane od zlomyseľného klienta bez mena (The Client), ktorého hrá skvelý Werner Herzog. Dôležitý predmet alebo osoba, ktorú má Mando nájsť a priviesť, však napokon spôsobí množstvo problémov. Dôvod je viac než jednoduchý. Mando nie je obyčajný lovec hláv bez svedomia.

Jednou z Mandových spolubojovníčok je aj Cara Dune (Gina Carano)

Možno povedať, že seriál si splnil svoj sľub. Okamžite ako Disney ohlásil plány nakrútiť seriál o jednotlivcovi z cechu mandalórianov, každý fanúšik mal akúsi predstavu, kadiaľ by sa mohli tvorcovia uberať. Bolo to najmä vďaka Star Wars filmom. Najmä potom vďaka epizóde II. a VI., kde sa nám mohli dvaja spriaznení mandalóriani predstaviť. Stáli síce na opačnej strane, no divákov ich visáž, štýl a bojovnosť dozaista zaujali. Mando si potom výborne zachováva všetky tieto drsňácke atribúty, plus má navyše ešte tendenciu nespadať pod krídla zlej strany. Jeho atraktívnosť bojovníka funguje výborne. Najmä potom v prípadoch, keď sú jeho šance vysoko znevýhodnené, práve kvôli jeho svedomiu a dobrým spôsobom.     

Tvorcom seriálu je režisér a herec Jon Favreau. Toho sme mohli ironicky vidieť aj v druhej sérii jeho kuchárskej show na Netflixe The Chef Show, kde sa Favreau učí variť. V jednej epizóde sa spolu s ním ocitáme na slávnom Skywalker ranči George Lucasa. Tam Favreau stretáva aj Davea Filoniho. Ten stál na čele známych animovaných seriálov zo sveta Star Wars ako napríklad Star Wars: Povstalci alebo Star Wars: The Clone Wars a iné. A Filoni sa ako scenárista podieľal aj na písaní tohto seriálu. Aj jeho účasť môže byť potom jeden z dôvodov, prečo tento hraný seriál svojím spracovaním tak silno pripomína jeho, ale aj inú animovanú tvorbu.

Mandalórian si nikdy pred nikým živým nedáva helmu dole.

Treba si však uvedomiť, že seriál je dobrý práve tým spôsobom, ako bol pre niekoho dobrá napríklad spomínaná Hviezdna brána. Je to zábavné, výborne akčné, dynamické a má to skvelú hudbu Ludwiga Göranssona.

Táto kombinácia síce môže vyznievať lacno, no vďaka skvelému spracovaniu, vyváženému tempu a epickým momentom, si seriál dokáže získať srdce nejedného diváka. To isté môžeme tvrdiť aj o postavách, ktoré seriál ponúka. Tie sa nám zväčša predstavujú celkom rýchlo, len cez akčné scény a obyčajné frázy. Opäť raz je to však vďaka formátu Mandalóriana veľmi ospravedlniteľné. Najvýraznejší a možno aj istým spôsob najznepokojujúcejší je však Mandalórian v tom, že aj napriek svojej jednoduchosti je seriál oveľa zábavnejší a pútavejší než súčasná Star Wars filmová tvorba.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *