Knihy

Snehuliak Kýchalko: Vianočná kniha pre najmenších učí nevzdávať sa

Snehuliak Kýchalko je podobne roztomilá kniha ako je roztomilé meno uzimeného snehuliaka. Ide o detskú knihu pre tých najmenších. Pre deti, ktoré ešte nemusia vedieť ani len čítať. Stačí, keď s čarovným leskom v očiach prstami prechádzajú po krásnych ilustráciách Stephena Gilpina, s jasným zámerom zdieľať radosť z pohľadu na vtipného, zimou sa drkotajúceho snehuliaka Kýchalka. Vďaka väčšiemu formátu pestrofarebných kresieb si môžu deti počas listovania všimnúť množstvo zrozumiteľných detailov a emócií. A je len dobre, že základom celej knihy je nezlomná opatera, starostlivosť a prirodzená túžba pomôcť.

Snehuliak Kýchalko neobsahuje veľa textu a podobne ako aj iné detské knihy, aj táto si pýta čítanie nahlas.

Trojica detí si pri šantení a dovádzaní v snehu všimne u osamelého stromu postávať drkotajúceho sa snehuliaka. Je dosť pravdepodobné, že to boli práve deti, ktoré ho postavili, keďže ich zimné aktivity sú naozaj pestré. S istotou to však povedať nemôžeme. Je to naopak niečo, čo autorka textu Maureen Wrightová necháva na čitateľovi, respektíve na rodičoch, pretože táto ohraničenosť informácií len podnecuje detskú predstavivosť a ponúka jej dostatočný priestor na otázky. Snehuliak Kýchalko je už od pohľadu nezvyčajný snehuliak. Človek by si povedal, že bytosť zo snehu snáď ani len nemôže vedieť, čo je to zima. Opak je však pravdou. Kýchalko sa totiž trasie ako osika a každá pomoc v podobe zohriatia ho prirodzene roztápa. Komplikovaná šlamastika si potom žiada komplikované riešenie.

Veľa vianočných kníh sa zameriava skôr na samotné Vianoce, Snehuliak Kýchalko naopak mieri skôr na zimné obdobie spojené s detskou radosťou, dobrodružstvom a novými priateľstvami. Zima a sneh sú neoddeliteľnou súčasťou Vianoc. A to aj napriek tomu, že sneh môže byť pre súčasne deti, žijúce najmä na juhu a západe našej krajiny, skôr raritou. (Ironicky, práve dnes sneží.) No nebudem sa púšťať do toho ako je Snehuliak Kýchalko posledným mementom dávnych čias, keď bol sneh, a najmä jeho pravidelnosť a trvácnosť prirodzenou súčasťou zimy. Snažiť sa poukázať na to, že malé deti budú poznať sneh a stavanie snehuliakov len z detských ilustrovaných kníh, akou je aj Snehuliak Kýchalko, by pravdepodobne iba zbytočne odpútavalo od pravého kúzla tejto detskej knihy.

Najsilnejšou vlastnosťou knihy sú krásne, moderné a podmanivé ilustrácie.

Ilustrácie okamžite zaujmú nejedného rodiča a som si istý, že si získajú aj tých najmenších. Ako som už spomínal, obsahujú veľa vtipných detailov. Je síce veľa z čoho vyberať, a deti by si možno zvolili iné zdroje hlavného potešenia, no mne osobne najviac imponovali dva malé červené vtáčiky, všade sprevádzajúce nášho snehuliaka. Sú to dvaja dobrotiví pozorovatelia, pomocníci, dokonca aj vtipní pôžitkári. To najmä vtedy, keď sa im vôbec nezdá nevhodné umyť si perie v malej kaluži, ktorá raz ostala po roztopenom Kýchalkovi. Našťastie, Kýchalko je doslova nezmar, a deti majú možnosť opakovane sa mu snažiť pomôcť v jeho neľahkej situácii. Aj v tomto je kniha skvelá. Ponúka možnosti ako napraviť vlastné chyby. Snaží sa nabádať vytrvať, nevzdať sa pri prvom nezdare, riešiť problémy a vždy vyjsť človeku, či skôr snehuliakovi, odhodlane na pomoc.

  • Originálny názov: Sneeze the Snowman
  • Autor: Maureen Wrightová
  • Ilustrácie: Stephen Gilpin
  • Počet strán: 32
  • Vydavateľstvo: Tatran, 2020
  • Preklad: Milan Richter

 

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *