Seriály

Hemingway: Výborný portrét najslávnejšieho amerického spisovateľa

Dokumentarista Ken Burns má za sebou pestrú paletu obdivovaných dokumentárnych sérií. Či už sa bavíme o amerických vojnových konfliktoch, alebo portrétoch slávnych, jeho tvorba vždy podnecuje oprávnený záujem. Po dokumentárnych portrétoch osobností ako Mark Twain (2001), Rooseveltovci (2014) alebo Muhammad Ali (2021), prináša Burns portrét najslávnejšieho amerického spisovateľa, Ernesta Hemingwaya. V troch celkoch, každý o dĺžke celovečerného filmu, sa zoznamujeme s komplikovanou osobnosťou tohto významného človeka, ovenčeného heroickými mýtmi.

Dokumentárna séria začína šťastným detstvom, Ernestovým komplikovaným vzťahom s matkou a neskôr nás zavedie až na taliansky front, kde Hemingway ako 17-ročný slúžil pod symbolom Červeného kríža. Jazdil na sanitke a zvážal ranených vojakov z frontu. Neskôr behal po zákopoch, kde unaveným vojakom rozdával čokoládu a cigarety. Bolo to presne v tomto okamžiku, kedy v jeho tesnej blízkosti explodovala mínometná strela. Viac ako 220 šrapnelov sa mu zarezalo do nôh. Zranený Hemingway bol hospitalizovaný v Miláne, kde podstúpil viacero operácií. Bolo to tu, kde sa počas svojho zotavovania zamiloval do nočnej americkej sestričky menom Agnes. Tento príbeh poznáme zo základnej školy, ako originálny základ pre jeho prvý veľký román, Zbohom zbraniam (A Farewell to Arms, 1929). Bola to práve táto kniha, ktorá ho vystrelila do výšin spisovateľskej slávy.

Hemingway nám priblíži skutočný život slávneho autora, opradeného vlastnými legendami.

Už prvá epizóda série jasne naznačí, ako sa okolo Hemingwaya tvoril mýtus odvážneho a neohrozeného lovca, vojaka a milovníka. Prekvapujúco, bol to sám Hemingway, kto si okolo seba tvoril povestnú auru dobrodruha. Často na úkor pravdy. To ale neznamená, že by sám spisovateľ nemiloval všetko to, čím sa prezentoval. Miloval Španielsko, krásy Andalúzie a býčie zápasy. Zbožňoval Paríž, život obklopený spisovateľmi a umelcami svojej doby. Obdivoval Afriku, lov a nekonečnú prírodu. Každá časť tohto zápalu je veľmi podrobne zachytená a podkladaná textami z autorových diel. Je to nesmierne pútavé sledovanie, najmä potom v prípade jeho začiatkov. Prvá epizóda série nás absolútne vtiahne do svojho vnútra a vezme nás na spoločnú cestu s jej predstaviteľom.

Ernest Hemingway miloval veľa vecí, prírodu, svet, život.

Samozrejme, neoddeliteľnou súčasťou Hemingwaya boli jeho ženy. Nedokázal byť sám a do ženenia sa hrnul nezvyčajne rýchlo. Za spomenutie rozhodne stojí jeho romantický a veľmi komplikovaný vzťah s Marthou Gellhornovou. Tú v jej textoch nahovorila slávna Meryl Streepová. Hemingwayovho hlasu sa naopak zhostil známy herec, Jeff Daniels. Ich prednes pôsobí nadovšetko autenticky a diváka účinne vťahuje do svojho sveta. Dobrou správou je skutočnosť, že Hemingway nám známeho nositeľa Nobelovej ceny, ukazuje aj v komplexnejšom obraze.

Človek pochopí, prečo niektorí ľudia Hemingwaya nenávideli a iní milovali. Vďaka úryvkom z textu dokážeme ohodnotiť Hemingwayov nespochybniteľný talent a jeho jedinečný štýl. Napriek istým zaváhaniam, ako napríklad ohľadom dĺžky série, ktorá by pokojne zniesla isté zrevidovanie, je veľmi osviežujúce, že divák dostáva rôzne pohľady a rôzne názory, či už od Hemingwayových životopiscov alebo literárnych kritikov. A to ako na konkrétneho človeka, tak aj na jeho dielo.   

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *