Knihy,Novinky

Autorka Harryho Pottera vydá štyri knihy o histórii mágie

Pottermore Publishing, vydavateľstvo autorky J.K. Rowlingovej, vydá štyri krátke knihy o skutočnej histórii mágie. Pôjde o faktografické dejiny čarodejníctva, ktoré priamo ovplyvnili fiktívny svet Harryho Pottera. Podľa informácii vydavateľstva pôjde zatiaľ len o elektronické vydania kníh.

Očakávané e-knihy sú inšpirované výstavou Britskej knižnice zameranej na mágiu Harryho Pottera. Návštevníci si mohli pozrieť nielen originálne rukopisy o slávnom čarodejníkovi, ale aj autorkine poznámky a prvé neoficiálne kritiky Alice Newtonovej. Dcéra zakladateľa vydavateľstva Bloomsbury mala len 8 rokov, keď ju otec poprosil, aby si prečítala Rowlingovej nádejný príbeh. Na jej pozitívnom posudku záviselo, či Harry Potter uzrie police kníhkupectiev. Všetci dobre vieme, ako to napokon dopadlo.

Navyše, a to je pre štyri knihy oveľa podstatnejšie, Britská knižnica začlenila do výstavy skutočné historické artefakty. A to napríklad reálny Flamelov recept pre Kameň mudrcov (zapísaný na 6 metrov dlhom zvitku), mumifikovanú japonskú morskú vílu alebo sklenenú guľu a metlu údajnej čarodejnice menom Smelly Nelly. Návštevníci výstavy si mohli zakúpiť sprievodnú knihu Harry Potter – História mágie, ktorá im mala pomôcť zorientovať sa v prezentovaných artefaktoch. Podľa tohto názvu budú napokon vychádzať aj spomínané štyri knihy.

Návštevníci výstavy Britskej knižnice Harry Potter History of Magic

Knihy budú tematicky rozdelené podľa predmetov Rokfortského rozvrhu.

Ich jednotlivé zamerania budú, Kúzla a obrana proti čiernej mágii (orig. A Journey Through Charms and Defence Against the Dark Arts), Elixíry a herbológia (A Journey Through Potions and Herbology), Veštenie a astronómia (A Journey Through Divination and Astronomy) a Starostlivosť o zázračné tvory (A Journey Through Care of Magical Creatures).

Napríklad ku knihe Elixíry a herbológia sa vydavateľstvo Pottermore vyjadrilo, že elixíry sa vyrábali tisíce rokov v kombinácii s rôznymi bylinami a rastlinami, či už kvôli medicíne alebo pre magické a čarodejnícke účely. Samozrejme aj tieto skutočnosti priamo ovplyvnili svet Harryho Pottera a mali silnú rolu pri odvíjaní sa samotného príbehu. Veď, čo by naši traja hrdinovia robili bez takého Všehodžúsu?

Rovnako ako pri elixíroch sa knihy budú zameriavať aj na iné artefakty z reálneho sveta. Či už je to spomínaný Nicolas Flamel a jeho Kameň mudrcov, japonské morské víly alebo čarodejnícke metly. Vysvetlené tak budú všetky magické predmety, témy, objekty, záhadné bytosti aj staré artefakty.

Knihy zatiaľ budú vydané len elektronickou cestou v anglickom, nemeckom, francúzskom a talianskom jazyku. Uvidíme až časom, či sa dočkáme aj slovenskej verzie, či už v tlačenej alebo elektronickej podobe.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *