Pottermore Publishing, vydavateľstvo autorky J.K. Rowlingovej, vydá štyri krátke knihy o skutočnej histórii mágie. Pôjde o faktografické dejiny čarodejníctva, ktoré priamo ovplyvnili fiktívny svet Harryho Pottera. Podľa informácii vydavateľstva pôjde zatiaľ len o elektronické vydania kníh.
Očakávané e-knihy sú inšpirované výstavou Britskej knižnice zameranej na mágiu Harryho Pottera. Návštevníci si mohli pozrieť nielen originálne rukopisy o slávnom čarodejníkovi, ale aj autorkine poznámky a prvé neoficiálne kritiky Alice Newtonovej. Dcéra zakladateľa vydavateľstva Bloomsbury mala len 8 rokov, keď ju otec poprosil, aby si prečítala Rowlingovej nádejný príbeh. Na jej pozitívnom posudku záviselo, či Harry Potter uzrie police kníhkupectiev. Všetci dobre vieme, ako to napokon dopadlo.
Navyše, a to je pre štyri knihy oveľa podstatnejšie, Britská knižnica začlenila do výstavy skutočné historické artefakty. A to napríklad reálny Flamelov recept pre Kameň mudrcov (zapísaný na 6 metrov dlhom zvitku), mumifikovanú japonskú morskú vílu alebo sklenenú guľu a metlu údajnej čarodejnice menom Smelly Nelly. Návštevníci výstavy si mohli zakúpiť sprievodnú knihu Harry Potter – História mágie, ktorá im mala pomôcť zorientovať sa v prezentovaných artefaktoch. Podľa tohto názvu budú napokon vychádzať aj spomínané štyri knihy.
Knihy budú tematicky rozdelené podľa predmetov Rokfortského rozvrhu.
Ich jednotlivé zamerania budú, Kúzla a obrana proti čiernej mágii (orig. A Journey Through Charms and Defence Against the Dark Arts), Elixíry a herbológia (A Journey Through Potions and Herbology), Veštenie a astronómia (A Journey Through Divination and Astronomy) a Starostlivosť o zázračné tvory (A Journey Through Care of Magical Creatures).
Napríklad ku knihe Elixíry a herbológia sa vydavateľstvo Pottermore vyjadrilo, že elixíry sa vyrábali tisíce rokov v kombinácii s rôznymi bylinami a rastlinami, či už kvôli medicíne alebo pre magické a čarodejnícke účely. Samozrejme aj tieto skutočnosti priamo ovplyvnili svet Harryho Pottera a mali silnú rolu pri odvíjaní sa samotného príbehu. Veď, čo by naši traja hrdinovia robili bez takého Všehodžúsu?
Rovnako ako pri elixíroch sa knihy budú zameriavať aj na iné artefakty z reálneho sveta. Či už je to spomínaný Nicolas Flamel a jeho Kameň mudrcov, japonské morské víly alebo čarodejnícke metly. Vysvetlené tak budú všetky magické predmety, témy, objekty, záhadné bytosti aj staré artefakty.
Knihy zatiaľ budú vydané len elektronickou cestou v anglickom, nemeckom, francúzskom a talianskom jazyku. Uvidíme až časom, či sa dočkáme aj slovenskej verzie, či už v tlačenej alebo elektronickej podobe.