Filmy,Recenzie

Zelený rytier recenzia: Existenciálna cesta za sebapoznaním

★ ★ ★ ★ ☆

Zelený rytier je filmová adaptácia stredovekej epickej básne z prostredia legiend kráľa Artuša. Zatiaľ, čo samotná báseň vsádza na odvahu, hrdinstvo a rezolútnosť stáť zoči voči istej smrti, režisér David Lowery ide svojím novým filmom oveľa hlbšie. Jeho Zelený rytier nie je priamočiarym odhodlaním. Je to hĺbavá a vizuálne podmanivá odysea. Fantastická cesta za vlastným poznaním, naprieč časom a priestorom.

Gawain (Dev Patel) je jeden z rytierov okrúhleho stola. Podobne ako v literatúre, ani vo filme nemal Gawain zatiaľ príležitosť, ukázať svoju heroickú náturu. Nachádzame sa v období hrdinských eposov. Odvaha bola kľúčová. Boj na život a na smrť striehol za každým rohom. Toto je obdobie Beowulfa, kráľa Artuša a neohrozených Anglosasov. Hrdinstvo, odvaha a česť stoja na piedestáli. Gawain sa však podľa všetkého môže len ťažko nazývať odvážnym rytierom. Keď počas blížiacich sa Vianoc naruší kráľovskú slávnosť záhadný Zelený rytier, prichádza Gawainova chvíľa. Zelený rytier si chce zahrať hru. Kto mu zasadí úder, aby o rok neskôr mohol inkasovať rovnaký úder od Zeleného rytiera? Gawain sa hlási o slovo. Zotína rytierovi hlavu, len aby si z jej úst o pár sekúnd neskôr vypočul hrôzostrašnú pozvánku. O rok sa Gawain vydáva na cestu za Zeleným rytierom. Cieľ cesty je dopredu jasný.

Zelený rytier prichádza na hostinu s neľútostnou hrou.

Zelený rytier ponúka jasné otázky. Uvedomujeme si svoje činy? Uvedomujeme si, kto sme?

My vieme, že konečným údelom cesty je smrť. Vie to, ale aj Gawain? Pretože jeho cesta za Zeleným rytierom, zdá sa byť pomerne bez obáv. Jeho odvaha je povrchným rozhodnutím vydať sa nebezpečnému svetu naproti. Akoby bez rozmyslu, bez očakávania, bez vidiny budúcnosti. Rok utečie ako voda. Osudová chvíľa sa blíži a divák necíti akýkoľvek závan pochybnosti. Uvedomuje si Gawain svoj ortiel? Alebo napriek vedomiu, že jeho život končí, stále slepo dúfa? Uvedomuje si človek svoj život so všetkým, čo k nemu bezpodmienečne prisluhuje? Pretože vtedy prichádza skutočná odvaha. Keď sa Gawain rúti do boja, hrdinsky tasí meč a človeku by jasne napadlo, že mu odvaha nechýba. Zelený rytier, ale mieri niekam inam. Toto je existenčný boj so sebou samým. Toto je cesta za sebapoznaním.

Zelený rytier je hĺbavý film. Pomalý, poetický a vizuálne nádherný. Podobne ako Loweryho minulá tvorba, aj tentoraz sa režisér ponára hlboko do filozofických otázok. Nedrží sa žiadneho vzorca. Je to fantastická rozprávka pre dospelých, po vzore epických básní, kedy mytológia a realita prebývali na jednom svete. Dev Patel opäť raz dokazuje svoje herecké prednosti. Jeho strach ostáva pod povrchom a prebúdza sa až s otvoreným nebezpečenstvom. Nastupuje až v momente, keď je smrť na dohľad. Jeho herectvo je subtílne a citlivé a tie skutočné emócie nevychádzajú na povrch priamočiaro. Zelený rytier nie je ľahký film. Vyžaduje si aktívneho a pozorného diváka. Ak filmu venujeme svoju energiu, odmení sa nám.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *