Filmy,Recenzie

Trinásť životov recenzia: Ron Howard pristupuje k záchrane mladého futbalového mužstva s dokumentárnou precíznosťou

★ ★ ★ ★ ☆

Trinásť životov (Thirteen Lives) vychádza zo skutočnej udalosti z roku 2018, kedy sa dvanásti chlapci spolu s ich futbalovým trénerom, ocitli uväznení v zatopenom jaskynnom komplexe na severe Thajska. Hraný film režiséra Rona Howard prichádza len rok po výbornom dokumente Jimmyho China a Elizabeth Chai Vasarhelyiovej, The Rescue (2021). Dokumentárny prístup si v prerozprávaní celej záchrannej operácie vybral z veľkej časti aj Howard. Jeho film nazerá na predmet svojho záujmu z pozície pozorovateľa. A keďže celá akcia je sama o sebe nesmierne dramatickým a fascinujúcim príbehom, ťažko by nás jej priebeh mohol nechať chladnými. Avšak aj vďaka minuloročnému dokumentu dokážeme ako diváci rozpoznať isté medzery, ktoré sa týkajú najmä vystavaného charakteru našich hrdinov (celej skupiny) a ich nasledovného kľúčového nasadenia.

Keď sa chlapci a ich tréner stanú väzňami v zatopenej jaskyni, ide o čas. Netypicky rýchly nástup monzúnov toho roku znamená nekonečnú neistotu. Záchranná akcia si vyžiada komplexné odčerpávanie vody, čím sa v jaskynných tuneloch znižuje intenzita vodných prúdov. Ich hlavným dôvodom je však snaha zabrániť, aby sa okrem tunelov zatopili aj mnohé jaskynné komory, keďže jedna z nich sa stane útočiskom aj mladého futbalového tímu. Členovia thajského NAVY Seals majú v stiesnenom prostredí zatopenej jaskyne veľké medzery. Práve preto prichádzajú na pomoc konkrétni ľudia, pre ktorých je potápanie sa v podobných lokalitách koníčkom aj vášňou. Takí sú aj Rick Stanton (Viggo Mortensen) a John Volanthen (Colin Farrell).

Joel Edgerton ako Harry a Colin Farrell ako John pri záchrannej operácii.

Trinásť životov bojuje s časom. Nielen v rámci príbehu, ale aj z filmového hľadiska.

Ron Howard sa väčšinu času drží čo možno najobjektívnejšieho mapovania celej udalosti. Pomáha si k tomu vizuálnymi mapami, ktoré nám ako divákom ozrejmia s akou vzdialenosťou a časovým rozsahom pohybu v zatopenom komplexe máme tú česť. Už len táto informácia sa postará o zaslúžený obdiv všetkých zúčastnených. Práve vďaka neuveriteľnému nasadeniu v danom prostredí je film sám o sebe pútavým sledovaním. Ale práve kvôli tomu, že Howard sa snaží až s dokumentárnou poctivosťou zaznamenať celú udalosť, neostáva mu veľa času dostať sa pod kožu našim hrdinom. Podobne ako Mortensen a Farrell, aj ostatní na čele s anestéziológom Harrym (Joel Edgerton) sú obyčajní ľudia, ktorí sa stávajú hrdinami. Tento efekt nám však film dá len z časti. Výrazným pozitívom je ale skutočnosť, ako vítane Howard neskĺzne do hollywoodskeho pátosu alebo sentimentu.

Trinásť životov ostáva nesmierne pútavý film s menej emočne vykryštalizovaným finále, než by si tento príbeh možno zaslúžil. Kvality filmu sú však nespochybniteľné. Divák môže dopredu vedieť záver filmu, napriek tomu ostáva v napätí a úžase nad celým priebehom operácie. Podobne ako minuloročný dokument, aj Trinásť životov robí pamiatke tejto udalosti zaslúženú poctu.     

Film Trinásť životov je dostupný na Amazon Prime Video.              

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *