Filmy,Recenzie

The Power of the Dog recenzia: Uhrančivý western pre náročných

★ ★ ★ ★ ☆

Zo všetkého najskôr treba zdôrazniť, že nový film oceňovanej režisérky Jane Campionovej, The Power of the Dog, je krásne podmanivá, uhrančivá a najmä pomalá dráma. Filmová adaptácia rovnomennej knihy z roku 1967 pripomína filmy ako First Cow (2019), Zama (2018) alebo Call Me by Your Name (2017). Podobne ako spomínané filmy, aj Campionovej „ženský western“, pristupuje k svojmu príbehu výrazne obrazovou formou. Tá nielenže navodzuje jedinečnú atmosféru nespútanej prírody americkej Montany (nakrúcanie v skutočnosti prebiehalo na Novom Zélande), ale navyše nám ponúka množstvo informácií o našich postavách. Campionová sa primárne zameriava na vrodenú živočíšnosť, skrytú identitu, mužskosť verzus ženskosť, slabosť verzus silu, pričom tieto témy stavia do úplne odlišných rovín.   

Píše sa rok 1925 a my sa ocitáme uprostred šírych pláni a ošľahaných vrchov americkej Montany. Bratia Phil (Benedict Cumberbatch) a George (Jesse Plemons) spolu žijú ako slobodní mládenci. Phil je ten neotesaný, hlučný kovboj, ojedinele si doberajúc svojho brata, ktorého s posmechom nazýva Tučko. Lipne na minulosti, najmä potom na jeho priateľstve so zosnulým kovbojom menom Henry Bronco. George je na druhú stranu ten rozvážny typ, inklinujúci k pokroku a civilizácii. Keď si George do domu neočakávane privedie novú manželku Rose (Kirsten Dunst) so synom Peterom (Kodi Smit-McPhee), Phil neskrýva rozčúlenie. Svoj hnev obracia na Rose, a to veľmi podliezavým psychologickým nátlakom. Rose prepadne alkoholu, zatiaľ čo jej na prvý pohľad krehký syn, neočakávane nadväzuje bližšie vzťahy s Philom.

The Power of the Dog sa pohráva so symbolikou identity a obrazovým stvárnením svojich postáv.

„Keď môj otec zomrel, nechcel som nič viac, než šťastnú matku.“ hovorí nám mužský hlas v úvode filmu. „Čo by som bol za muža, ak by som nepomohol svojej matke.“ Tieto slová sú dôležitou súčasťou filmu. Možno by sme si to počas sledovania filmu ani len neuvedomili, no ich obsah nám vo finále poskytne pádne dôvody mať obavy. Až potom si človek uvedomí, aké napätie sa skrýva pod nevinným povrchom. A presne takto pristupuje k svojmu filmu aj Campionová.

Dvaja bratia, Phil a George, je každý iný.

Jej svet a postavy v ňom sa neodhaľujú vlastným pričinením. Naopak je to v momentoch osamelého rozjímania. Ako keď si Phil nanáša na telo bahno a potom sa ponára do lesného jazierka. Jeho mužnosť, niekedy doslova až smiešna mužnosť, v jeho kroku, v jeho nohaviciach, zrazu ustupuje do ústrania a niečo ženské, niečo úplne nevedomé, sa derie na povrch. A to isté možno povedať aj o mladom Peterovi, no v celkom opačnom ponímaní.

Je to presne tento štýl obrazovej symboliky a výnimočnej režisérskej zručnosti utvárať obrazy s mnohovrstevnými úrovňami interpretácií, čo nám dovoľuje priamo sa zúčastňovať na odvíjajúcom sa príbehu. Keď sa drsní kovboji vysmievajú Peterovi s názvami, ako „slečna Nancy“, ich vlastná „mačo“ energia sa zrazu dostáva do rovnako smiešneho obrazu pri spoločnom šantení vo vode. Podobným obrazovým, čisto filmovým spôsobom, je potom rozprávaný celý príbeh.

Film má krásnu kameru, skvelé herecké výkony, pričom Kirsten Dunst rozhodne vyčnieva ako utrápená žena rančera, a výborne zvolenou hudbou.

Film sa ako celok môže prezentovať výnimočnou réžiou a spracovaním. Spomínaná kamera nás v mnohých momentoch doslova uhranie. Doslova sa prenášame v čase a priestore a pri detailoch na konské telá takmer cítime ich vlhký pot. Campionová má skrátka skvelý štýl hraničiaci až s poetickou vášňou vyrozprávať svoj príbeh na pocitoch a jemných nuanciách.

The Power of The Dog nie je úplne ľahký film a určite by sme ho nechceli sledovať v rámci festivalového polnočného programu. Človek mu musí venovať svoju energiu a otvorenú myseľ. Je to western bez zbraní, plný emócií a dômyselnej réžie. Niekde som čítal, že je to skvelý ženský protipól mužským westernom Johna Forda. Na druhú stranu, film veľmi dobre funguje len ako čistá meditácia, ako pocit, vnem, atmosféra. A či už sa pozeráme na film o znovu nájdení otca, o láske, o potlačenej sexualite, alebo naopak o premyslenej pomste, ostáva na divákovi.  

Film The Power of the Dog je dostupný na Netflixe. 

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *