★ ★ ☆ ☆ ☆
Nový, dobrodružný sci-fi film z produkcie Netflixu, Rim of the World, pôsobí zo začiatku naozaj sľubne. Veľkolepá scéna z vesmíru akoby doslova kričala po veľkom plátne kín. Ocitáme sa uprostred veľkej havárie. Medzinárodná vesmírna stanica sa rozpadá pred našimi očami. Mladá kozmonautka sa snaží rýchlo zachrániť niečo dôležité. Jej kolega je mŕtvy. Niečo nebezpečne sa zakráda za jej chrbtom. Jej vystrašený krik nás doslova nadchne. Toto vyzerá dobre. Bohužiaľ, to ešte netušíme, že pred nami sa práve otvára vlhký sen 13 ročného dieťaťa.
Rim of the World je o 13 ročných deťoch, ktoré majú stráviť super čas v dobrodružnom tábore. Hlavný hrdina Alex (Jack Gore) je nerd ako vyšitý. Dariush (Benjamin Flores Jr.) je rozmaznaný zbohatlík, ZhenZhen (Miya Cech) je čínska sirota, ktorá má problém s identitou (neúmyselne) a Gabriel (Alessio Scalzotto) je ten odvážnejší. Keď mimozemšťania napadnú Zem, naši štyria detskí hrdinovia ostávajú opustení v tábore. Ich cieľom je priniesť záhadný kľuč, jedinú nádej pred vraždiacimi votrelcami z vesmíru, do rúk akéhosi doktora. Inak povedané, osud ľudstva je v ich rukách.
Rim of the World je kombináciou dobrodružného filmu The Goonies (1985) a Dňa nezávislosti (1996). Film však pôsobí akoby ho napísalo 13 ročné dieťa.
Akoby si ho vysníval sám vystrašený Alex. Jeden čas som si naozaj myslel, že sa tesne pred koncom dostaneme k Alexovi do izby, kde sa náš hrdina práve doružova vyspal, pretože mal krásny sen, ako zachránil svet, nabral odvahu a ku všetkému ešte aj získal dievča.
Film je tak zlý, až pôsobí doslova komicky bizarne. Tento opis najlepšie vystihuje scéna, kedy sa deti dostanú pri svojej ceste do opusteného obchodného domu. Tam nájdu figuríny s Adidas oblečením. Jeden z nich povie: „Čas na zmenu.“ Všetci sa prezlečú, pričom Adidas značka priam kričí z každého kúska ich odevu. Navyše, aby toho nebolo málo, vo svojich nových outfitoch nám aj zatancujú. Neviem, či sa tvorcovia inšpirovali bollywoodskou kinematografiou, ale určite to tak pôsobí. Vonku je síce koniec sveta, po celom meste nás honí akýsi štvorruký mimozemšťan, ale prečo si nezatancovať.
Postavy sú napísané taktiež veľmi neusporiadane a zvláštne.
Malá číňanka pol filmu nič nepovie, potom začne citovať Gladiátora (2000), aby neskôr hovorila ako najväčší gangsta rapper a šoférovala mustang štýlom niekoľko ročných skúseností za volantom. Mladý Dariush väčšinu filmu akože vtipkuje, pričom jeho podarené vtipy sú zväčša postavené na odkazoch iných filmov. A je ich teda požehnane veľa. No a Alex je potom náš najväčší hrdina, ktorý sa prvoplánovo musí na konci filmu popasovať s tým, čo mu na začiatku robilo nevýslovný problém. Nielenže to urobí, ešte preskakuje oheň a generál ozbrojených síl mu cez obrazovku hovorí, že je jeho jediná nádej, na záchranu sveta.
Áno, film je z opisu tak uletený, že si divák, alebo skôr čitateľ tejto recenzie, musí povedať, že to je predsa zámer. Nepochopil si to! V tom je predsa ten vtip! Hlavný argument, prečo tvrdiť, že všetko uletené, bol naozaj zámer, je využitie rovnako bizarných záverečných titulok. Ich obsah nebudem prezrádzať, ale ich prítomnosť a voľba, sa nás očividne snaží presvedčiť, že tvorcovia si celú dobu uvedomovali, že točia nadnesenú hlúposť. Podľa mňa boli titulky urobené na poslednú chvíľu, ako záchrana, keď si v Netflixe uvedomili, že toto snáď režisér McG nemôže myslieť vážne.
Problém je však v tom, že Rim of the World tak ani trochu nepôsobí. Nefunguje to. Celý film pôsobí naopak v tom najhoršom možnom zmysle. A ak sa aj filmári snažili o uletenú formu detskej dobrodružnej zábavy, správa nebola doručená. Podobenstvo o super dobrodružnej jazde z prostredia zábavného tábora sa kompletne vytratil v zlom prevedení. Nabudúce nech si filmári skúsia zobrať príklad z takých filmov akými sú Kick-Ass (2010) alebo Wanted (2008). To je prípad vydarene spracovanej nadsázky.