Knihy

Planéty: Fascinujúce putovanie vesmírom odhaľuje náš pôvod

Planéty je fascinujúca kniha. A je to fascinujúca kniha nielen pre človeka s vášnivým záujmom o vesmír, ale pre každého vzdelaného človeka. Bez akýchkoľvek pochybností môžem povedať, že Planéty nie je len jedna z najlepších kníh, ktoré som mal tento rok možnosť čítať, ona je navyše jedna z najdôležitejších. Táto veľká, atraktívna a farebná encyklopédia, prináša čitateľovi jedinečný pohľad do sveta, ktorý je mu oveľa bližší, než by si od knihy s názvom Planéty sám pripustil. Jednou z najväčších predností knihy sú totiž fascinujúce informácie a poznatky o navzájom previazanej a systematicky fungujúcej slnečnej sústave. Kniha nám dáva rýchlo na vedomie, že Zem, a tým pádom aj naša existencia, je neoddeliteľnou súčasťou vesmíru. Táto definícia knihy je len nepatrným tieňom neuveriteľných príbehov a okolností, ukrývajúcich sa ďaleko za okrajom našej atmosféry.

Pod pojmom „fascinujúce informácie a poznatky“, určite nemyslím prehnaný dôraz na suchopárne prednášky. Naopak, dvojica autorov, Andrew Cohen a profesor Brian Cox, sa postarali o nevýslovne pútavé a vzrušujúce rozprávanie s dôrazom na zaujímavé a podnetné príbehy. Vďaka ich pútavému a polopatistickému prístupu nám sprostredkovávajú informácie, priamo súvisiace s naším životom na Zemi.

Týmto spôsobom sa dozvedáme, že Venuša mohla byť kedysi, miliardy rokov dozadu, podobne obývateľným miestom ako je Zem. Ešte viac zaujímavý je fakt, že jej osud bol spečatený skleníkovým efektom. Jej súčasný pekelný obraz, je tak len akýmsi varovaním pre obyvateľov Zeme. Dozvedáme sa, že ak by nebolo Jupitera a jeho neuveriteľnej hmotnosti a gravitácie, možno by sme museli oveľa viac riešiť nebezpečné objekty letiace našim smerom. Dozvedáme sa, prečo Pluto už nie je kategorizovaný ako planéta, alebo si osvetlíme vznik Mesiaca. (To, že sa Zem kedysi zrazila s inou planétou s názvom Theia, som teda úprimne nevedel). Všetko istým spôsobom závisí od seba. A všetko vedie k jedinečnej náhode, že sa už 4 miliardy rokov môžeme tešiť z prívetivých podmienok na život.

Planéty obsahuje množstvo vzrušujúcich, až by som povedal, pohľad-na-svet-meniacich poznatkov. Niektoré súvisia s historickým vývojom slnečnej sústavy, iné majú hlavných hrdinov medzi ľuďmi.

Kniha obsahuje jedinečný pocit objavovania cudzích svetov. Je tu prítomná nezameniteľná atmosféra expedície, vesmírneho dobrodružstva a objavovania. V tomto ohľade sú v centre pozornosti práve ľudia a ich úžasné príbehy. Veľmi zaujímavá je kapitola o historickom objavovaní Venuše. Najmä ak si predstavíme, že táto planéta, väčšinu času ukrytá pod masívnymi oblakmi, bola kedysi aj spolu s Marsom, považovaná za najsľubnejšieho kandidáta pre existenciu mimozemského života. Príbeh o jej nasledujúcom objavovaní, počas 20. storočia, patrí dozaista medzi tie vzrušujúcejšie časti, pretože ponúka jedinečné prvenstvá v objavovaní cudzích telies. Ďalším takýmto príbehom je aj pristátie vesmírnej sondy Curiosity na Marse. Tento príbeh je aj pre nás oveľa viac aktuálny a dozaista zaujme nejedného čitateľa.

Musím sa priznať, že Planéty bola pre mňa osobne až citlivá kniha. Jej obsah bol pre mňa skrátka neskutočný. Nemyslím si, že toto očarenie bolo spôsobené tým, že som viac-menej v oblasti vesmíru absolútny laik. Veď predsa aj samotní autori píšu s takou bázňou, poetickosťou, filozofiou a jemnocitom, že aj napriek ich vedeckým poznatkom, dlhotrvajúcim vedeckým poznatkom, ide stále o ľudí omámených majestátnosťou celého tohto neskutočného systému, nad našimi hlavami, pod našimi nohami. A presne toto omámenie autori na čitateľa prenášajú. Priznám sa, často som sa cítil možno až stiesnene vydesený nad neuchopiteľnosťou a malosťou človeka vo vesmíre.

Kniha Planéty oplýva touto silou, človeka doslova pohrúžiť do svojich strán a otvoriť mu oči (a ústa) z neznámeho. Obvykle som sa tak cítil ako astronaut voľne putujúci miliardami a miliardami kilometrov vesmírom a obdivoval planétu za planétou, mesiac za mesiacom, a to najmä vďaka množstvu pôsobivých fotografií. A možno to bolo tým, že som pri čítaní stále počúval hudobného skladateľa Zbigniew Preisnera a jeho album Requiem pre môjho priateľa. Tá atmosféra bola o to umocnenejšia, a môj úžas o to precítenejší. Planéty nie je len kniha o zrodení planét našej slnečnej sústavy, je to kniha o našom pôvode.       

  • Originálny názov: The Planets
  • Počet strán: 288
  • Vydavateľstvo: Tatran, 2020
  • Preklad: Veronika Maťúšová

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *