Filmy,Recenzie

Oxygen recenzia: Klaustrofobický boj s časom

★ ★ ★ ☆ ☆

Režisér Alexandre Aja nám spolu s Netflixom prináša nový, tentoraz francúzsky hovoriaci film, s názvom Oxygen. Aja je významný hororový režisér. Má za sebou kvalitatívne kolísavé tituly, no jeho adaptáciu, Hory majú oči (The Hills Have Eyes, 2006) môžeme veľmi ľahko zaradiť medzi najlepšie horory 21. storočia. Jeho novinka sa tentoraz líši od jeho predchádzajúcej kinematografie. Oxygen patrí do subžánru filmov, odohrávajúcich sa v reálnom čase na jednej lokalite. Film sa tým pádom radí do spoločnosti titulov, akými sú napríklad Tape (2001), Telefónna búdka (Phone Booth, 2004), Buried (2010) alebo Locke (2013). Na rozdiel od týchto titulov však Oxygenu mierne chýba hlbší význam. Stále však ide o relatívne zábavný kúsok, ktorému s prehľadom kraľuje predstaviteľka hlavnej hrdinky, Mélanie Laurent.

Dej filmu nás privádza do tajomne futuristickej kryogénnej komory. Liz je mladá žena, ktorá si po prebudení nič nepamätá. Nielenže je spútaná na mieste. Ona nevie, kde sa nachádza, nevie, prečo tam je, dokonca ani netuší, aká je jej identita. Jej zrod je bolestivým zistením, že cesta von je uzavretá a hladina kyslíka vnútri komory nezadržateľne klesá. Jediného spoločníka jej robí hlasom ovládaný softwarový program, čo je vzhľadom na Lizinu komplikovanú situáciu samozrejme viac než výhodné. Bohužiaľ, každá nová informácia viac a viac zamotáva okolnosti Lizinho bezútešného stavu.

Mélanie Laurent ako uväznená Liz.

Ako sa dá z daného popisu deja očakávať, Oxygen je zásadne klaustrofobický a napínavý triler.  

Napriek tomu, že ide o hru s časom, v ktorej ide doslova o všetko, filmu sa nepodarí udržať nervy drásajúcu náladu od začiatku až do konca. Veľký podiel napätia stojí na pleciach dezorientovanej Liz. Mélanie Laurent je absolútne angažovaná a dokáže nás strhnúť na svoju stranu. Jej nálada a odhodlanosť sa síce mení v závislosti od prebiehajúcich zvratov, no boj o život postupom času akoby skôr upadá, než vrcholí. Táto skutočnosť môže súvisieť s režisérskym prístupom, bohužiaľ miesto napätia nedostávame zaslúženú náhradu, ktorá by dielo dokázala viac oživiť. Ak by sme to napríklad porovnali so spomínaným trilerom Buried (2010), v tomto prípade nebudeme ešte nejaký ten čas v pomykove premýšľať nad hrôzostrašným finále. Naopak, Oxygen je zábavná jednohubka, pravdepodobne odsúdená do sfér rýchleho zabudnutia. A to aj napriek veľmi slušnému filmárskemu remeslu všetkých zúčastnených.  

Oxygen je dostupný na Netflixe.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *