Filmy

Komiksové filmy nie sú skutočná kinematografia a Joker to vedome mení.

Nedávno sa Martin Scorsese vyjadril pre Empire magazín, že komiksové filmy od Marvelu nie sú skutočná kinematografia. Naopak, slávny režisér prirovnal Marvelovky k zábavnému parku. „Úprimne, vzhľadom na to ako dobre sú spracované s hercami, ktorí robia to najlepšie čo za daných okolností môžu, mi (tieto filmy) najviac pripomínajú zábavné parky. Nie je to kinematografia ľudských bytostí snažiacich sa vyjadriť citové, psychologické skúsenosti iným ľudským bytostiam.“ Hovorí Scorsese.

Joker tento argument vedome mení alebo lepšie povedané na Scorseseho slová dopredu reaguje. Dokonca sa zdá, že všetci zúčastnení produkcie Jokera si boli dopredu vedomí toho, že robia komiksový film, ktorý bude skutočnou kinematografiou a nie len jazdou na horskej dráhe. V jednom rozhovore sa režisér Todd Phillips dokonca vyjadril ako Joaquinovi Phoenixovi predstavoval svoju víziu Jokera. „Pozeraj sa na to ako na spôsob ako do celého štúdiového systému prepašovať skutočný film prezlečený za komiksový film.“ Phillips pokračuje ako chcel urobiť „skutočný film, so skutočným rozpočtom a nazvem ho zasraný Joker.“

Todd Phillips a Joaquin Phoenix pri natáčaní filmu.

Vzhľadom na to, že Joker si berie hlavnú inšpiráciu z filmov Martina Scorseseho, najmä potom z filmov ako Taxikár (1976) alebo Kráľ komédie (1982), je celkom pravdepodobné, že obaja režiséri boli počas produkcie Jokera na spoločnej vlne.

Navyše vo filme si zahrá aj Marc Maron, ktorý sa ostro oprel nielen do Marveloviek, ale aj do ich fanúšikov. V rozhovore s Conan O´Brienom sa nedržal vôbec na uzde a doslova povedal: „Všeobecne ich nemám rád. Nechcem byť nútený do ich pozerania. Som dospelý, nemám sedem a myslím si, že tieto filmy sú pre dospelých „nerd“ chlapcov (angl. orig. grown, male nerd childs). Účinkovanie Marona v Jokerovi potom nemusí byť pokrytectvom, ako sa niektorí jeho kritici domnievajú, ako skôr angažovanosťou v istom odboji zmeniť komiksový film.

Pravdou ostáva, že Joker je naozaj iný ako ostatné komiksové filmy, či už z produkcie DC alebo Marvelu. Aj napriek prítomnosti rodiny Waynových, aj napriek Arkhamu, tento Gotham je stále viac New York z Taxikára než komiksový Gotham. Dokonca nejde ani o mesto z Nolanových filmov. A ostatné filmové Gothamy z jasných dôvodov nemusíme ani spomínať. To isté potom môžeme povedať aj o samotnom hlavnom protagonistovi.

Joker je iný ako ho poznáme. Síce len začína vo svojom rozsievaní chaosu, s istotou však môžeme povedať, že Arthur Fleck sa nezdá ako jednoznačný adept na zločineckého génia, ako nám ho predstavuje Christopher Nolan. A keďže Joker má toľko variácií a príbehových liniek, Phillips si túto skutočnosť dobre uvedomuje. Aj preto potom tvorí úplne novú postavu. „Je to len ďalšia interpretácia podobne ako ľudia robia interpretácie Macbetha.“ Zveril sa režisér magazínu New York Times.

Je však isté, že realita víťazí nad komiksom. S tým môže súvisieť aj skutočnosť, že sa tvorcovia údajne najskôr rozhodovali nazvať film Arthur. Alebo aj fakt, že Joaquin Phoenix navrhoval, aby Waynovo meno vo filme ani len nezaznelo. Je potom zrejmé, že tvorcovia chceli pôvodne využiť oveľa menej komiksových odkazov, než tomu je vo finále.

Robert De Niro ako populárny televízny uvádzač.

Joker ostáva naďalej veľmi horúcim predmetom diskusií a je dosť pravdepodobné, že Todd Phillips robí z Jokera niečo viac než sa môže na prvý pohľad zdať.

Film sa síce volá Joker, no zdá sa, že s komiksovým Jokerom, ktorého tak dobre poznáme, nemá Artur Fleck (ktorý sa mimochodom v žiadnom komikse neobjavuje) nič spoločné. Tento film nemá plánované pokračovanie, nie je ani pokračovaním, ani prequelom žiadneho univerza, ani ničoho podobného. Je to samostatný (skutočný ako by ho nazval Scorsese) film o duševne nemocnom človeku, ktorý sa náhodou stane maskovaným šialencom v kostýme klauna. A volá sa Joker.  

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *