Knihy,Recenzie

Kirké ukazuje silu ženy vo svete ovládanom mužmi

Kto by nepoznal čarodejnicu z ostrova Aiaia, ktorá premieňala svojou mocou mužov na prasce? No, čo ak to nebola len zlá čarodejnica a na svoje výčiny mala svoje dôvody? Možno boli občas malicherné, no často na ne mala pádny dôvod. Autorka sa rovnako ako pri diele Spev o Achillovi inšpiruje gréckou mytológiou a vtiahne nás tak do neľútostného sveta bohov. Porozpráva nám príbeh z pohľadu samotnej Kirké.                            

Kirké je dcérou boha slnka Hélia a pôvabnej Perséis. Samozrejme, že nie je ich jediné dieťa. A vďaka tomu ako vyzerá, má žlté oči a čudný hlas, je obeťou neustálych posmeškov nielen zo strany svojich súrodencov, ale aj svojej vlastnej matky. Samotný Hélios je zameraný len sám na seba. Preto Kirké hľadá útechu v spoločnosti ľudí. No časom zisťuje, že niekedy svoju pravú tvár človek skrýva za maskou. V tom čase v sebe objaví dosiaľ nevídanú moc. Moc, ktorej sa aj bohovia obávajú. Dokonca samotný vládca bohov, Zeus, sa zľakne tejto moci a pošle ju do vyhnanstva na opustený ostrov Aiaia, kde jej spoločnosť robia len divé zvery, šelmy, rastliny a občas neposlušné nymfy.

Kirké na tomto ostrove rozvíja svoje nadanie a stretáva mnohých ľudí. Neželaných či dotieravých hostí s potešením premieňa na prasce, iných si zasa obľúbi a stávajú sa na čas jej milencami. No Kirké na sebe privolá hnev jedného z najdesivejších božstiev Olympu, a tak musí pozbierať všetku svoju odvahu, aby ochránila svojich milovaných.

Celý život som kráčala po ceste, ktorá ma doviedla až sem. Dostala som ľudský hlas a teraz chcem aj zvyšok. Priložím si misu k perám a napijem sa.

Vďaka nezabudnuteľným postavám je Kirké podmanivým príbehom. Na stránkach stretávame významné postavy z gréckej mytológie ako zázračne zručného Daidala, jeho milovaného syna Ikara alebo lišiacky prefíkaného Odysea.  Dozvedáme sa ako bola stvorená príšera Skylla, ocitneme sa aj pri zrode napoly býka a napoly človeka Minotaura. Autorka svoju hlavnú hrdinku pozná do detailov, nenecháva nás tápať o dôvodoch jej konania. Dostávame tu náhľad do samotných hlbín jej duše.         

Je to príbeh o sebapoznávaní a odhodlaní čeliť vlastnému strachu. Vyzdvihuje silu ženy vo svete, v ktorom vládnu muži. Aj z Kirké, ktorá sa vždy triasla od strachu pred hnevom a mocou svojho otca sa stala sebavedomá žena, čarodejnica, ochotná postaviť sa  za svoj vlastný názor a svoje sny.       

Zmocnil sa ma zvláštny pocit, presne ako za starých čias, keď som sa učila čarovať, a znenazdajky sa predo mnou otvorila nová cesta. Celé tie roky som bojovala, zápasila, ale zároveň som stála na mieste, ako tvrdila Pasifae. Spomenula som si na bledé stvorenie v bezodných hlbinách. Tak ho zmeň dieťa. Nestrácala som čas chystaním. Ak som nebola pripravená teraz, tak kedy?

Napokon Kirké čelila aj svojmu obávanému otcovi a zvolila si vlastnú cestu životom.         

„Vždy si bola najhoršia z mojich detí,“ vyštekol. „ Nieže mi spravíš hanbu.“                   

„Mám lepší nápad. Budem si robiť, čo chcem, a keď si budeš rátať deti, pokojne ma vynechaj.“            

Celý život som kráčala po ceste, ktorá ma doviedla až sem. Dostala som ľudský hlas a teraz chcem aj zvyšok. Priložím si misu k perám a napijem sa.

Knihu rozhodne odporúčam všetkým milovníkom gréckej mytológie. Všetkým, ktorí radi čítajú o hrdinoch a Bohoch starého sveta.

Ak by som mala hodnotiť, tak by Kirké od mňa dostala určite 10 hviezdičiek z 10.

Knihu Kirké vydáva vydavateľstvo Tatran.

  • Originálny názov: Circe
  • Autor: Madeline Miller
  • Počet strán: 304
  • Vydavateľstvo: Tatran, 2019
  • Preklad: Jana Pernišová

                                                                    

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *