Filmy

Greta: O nepochopiteľnej zášti proti mladej aktivistke

Súčasná klimatická kríza, proti ktorej Greta Thunbergová bojuje, je reálna hrozba. Je to niečo skutočné, vedecky podložené, dokázané a zmapované. Či sa to niekomu páči alebo nepáči, to čo Greta tvrdí, je skrátka pravda. Napriek tomu si násťročné dievča vyslúžilo nezvyčajne ostrú kritiku nielen z radov svetových politikov a televíznych osobností, ale najmä z radov širokej verejnosti. Greta je ako téma, obvykle téma posmechu. Akonáhle si človek na akejkoľvek sociálnej sieti otvorí komentáre k článku, správe alebo videu o Grete Thunbergovej, s absolútnou istotou narazí na nejeden útok voči jej osobe. Greta je skrátka podobne iracionálne nenávidená, takmer ako otázka vegánstva. Prekvapujúco, väčšinou ide o emocionálne útoky na jej vzhľad, na jej ľudské vlastnosti, na jej prednes, a v neposlednom rade na jej neznalosť klimatických tém, za ktoré sama bojuje. Je možné, že by tento obraz dokázal zmeniť jeden dokument o mladej aktivistke?

Úvodným filmom a dokonca aj tvárou tohtoročného festivalu škandinávskych filmov Scandi je dokument Greta (I am Greta, 2020)

Je to portrét jedného dievčaťa zo Švédska, trpiaceho Aspergerovým syndrómom. Greta sa začne zaujímať o súčasnú klimatickú krízu. Globálne otepľovanie ju doslova pohltí a ona si o tejto téme naštuduje dostatočné množstvo materiálov, aby sama zistila a uznala, že súčasný svet sa ženie strmhlav do katastrofických scenárov. Čo je však pre Gretu ešte viac nepochopiteľné, je skutočnosť, že vzhľadom na dôkazy a vedecké predpovede, pokračuje život bez razantnejších zmien ďalej. Svetoví lídri jednoducho nekonajú dostatočne rýchlo, ak vôbec. A predpovede jasne naznačujú, že katastrofické dopady globálneho otepľovania, okúsi na vlastnej koži už dnešná generácia mladých ľudí. Z tohto dôvodu sa Greta rozhodne konať tak, ako môže 15-ročné dievča konať. Išla protestovať. Vybrala sa medzi ľudí a o probléme klimatických zmien sa rozhodla rozširovať povedomie.

Činnosť Grety Thunbergovej nie je ničím jedinečná. Kto môže vyvrátiť, že podobných akcií sa nechopili aj iné dievčatá a chlapci okolo sveta? Greta sa však stala rukou osudu populárnou tvárou všetkých týchto dievčat a chlapcov. Bola to jednoducho ona, kto si vyžiadal najviac pozornosti médií, bola to ona, kto v svojom mene inšpiroval k činnosti ďalšie stovky až tisíce mladých ľudí. A dokument nám toto veľmi pekne ukáže. Greta je obyčajné dievča, ktoré sa silou-mocou snaží poukázať na šíriacu sa hrozbu. A zatiaľ, čo ju istá časť spoločnosti vypočuje, tí druhí sa postavia tvrdohlavo proti.

Nie je žiadnou novinkou vysmievať sa z agitátorov zmeny. Ľudia sa odnepamäti stavali proti tým, ktorí prinášali iný pohľad na svet.

Naprieč rôznymi odbormi sa jedinec prinášajúci nové informácie, nové zistenia, nové rady pre lepší život, stáva zdrojom posmechu a odmietania. Keď v 19. storočí maďarský doktor Ignác Semmelweis urgentne nabádal svojich kolegov umývať si medzi chirurgickými zákrokmi ruky, stretol sa s nezvyčajným nepochopením a výsmechom. Otázka života a smrti doviedla Semmelweisa napriek márnym pokusom presvedčiť svojich kolegov o vlastnej pravde až do blázinca. Ruky sa neumývali a ľudia dlhé roky ďalej zomierali na infekčné ochorenia.

Greta je často kritizovaná za to, že v skutočnosti je jej prednes len plný otrepaných fráz a skutočné riešenia neponúka. Kritika spočíva v tom, že svet je príliš komplikovaný mechanizmus na to, aby sme jeho činnosť dokázali zo dňa na deň zmeniť a pomôcť tým našej planéte. Niečo podobné je dokonca zachytené aj v dokumente. Keď Greta navštívi francúzskeho prezidenta Macrona, dostane od neho konkrétnu otázku, čo treba robiť. Konkrétnu odpoveď, ale nepočujeme.

Naopak, Greta hovorí, musíme konať, musíme konať hneď, a vyznieva to naozaj frázovito a dokonca mierne sklamane. A to ako pre diváka, tak zdá sa aj pre samotného Macrona. Otázne ostáva, či je to chyba Grety, alebo dokumentu, že sme od Grety nepočuli viac. Pretože toto je presne azda tá najväčšia kritika filmu o Grete Thunbergovej, a to že my sa o reálnych hrozbách klimatického otepľovania, teda presne o tom, proti čomu Greta silou mocou bojuje, veľa nedozvieme.

Toto je jej hlavná úloha, už od samého začiatku, kedy sedela pred švédskym parlamentom a snažila sa ľuďom povedať, že ich svet sa mení k horšiemu.

Greta nám síce na začiatku dokumentu povie, že sa rozhodla nelietať, rodičia kúpili auto na elektrinu, vypustila z jedálnička mäso a mliečne výrobky, no tým to končí. Reálne a momentálne prebiehajúce katastrofické scenáre nie sú divákovi neoboznámenému s globálnym otepľovaním, nijak vysvetlené. A toto je, domnievam sa, jedna z hlavných kritík širokej verejnosti. Samozrejme, pre množstvo ľudí by to pravdepodobne nebola žiadna zmena. Kritika by pretrvala aj naďalej. A dôvod? Jedna vec je egoistická a tvrdohlavá neschopnosť mužov počúvať rady 15-ročného dievčaťa, (to si odpovedá asi samo za seba), v inom prípade však ide o absolútny nezáujem počúvať.

Ego je jedna vec. Druhá vec je iracionálna neschopnosť vypočuť si názor, respektíve, vypočuť si fakty, a otvorene na tieto fakty reagovať.

Pretože je alarmujúce, že odpoveďou na skutočnosti o globálnom oteplovaní sú prinajmenšom pofiderné informácie, či dokonca vlastné pocity na celú problematiku. A v tomto prípade dokument ani tieto skutočnosti ohľadom prebiehajúcich klimatických zmien nemusí menovať, predsa by to bolo pre určitých kritikov zbytočné. Ľudia dokument o Grete nemuseli vidieť, a ani ho vidieť nechceli. Načo by to robili? Greta má predsa „diabolské oči“. A to je citované z reálneho komentára. Toto je dôkaz, že ľudia sa zasa tak veľmi nevyvíjajú a ich myseľ ostáva viac-menej rovnaká, aká bola v temnom stredoveku, alebo na počiatku 30. rokov v Nemecku. Je to vlastne úplne jedno kedy. Čas v tomto nehrá žiadnu úlohu. Vo finále ani tak nejde o klimatickú krízu, ako skôr o to, útočiť na 15-ročné a právom nahnevané dievča v médiách. Dôkazom, že nejde o minoritný komplex nech je hodnotenie dokumentu na csfd.

Napokon je jasné, že to čo Greta hovorí, a pokojne môže hovoriť len obyčajné frázy, je stále pravda. O problematike otepľovania sa hovorí už najmenej 30 rokov, a stále sa zdá akoby sme to počuli prvýkrát. Toto dievča vo svojom princípe hlása skutočnú neschopnosť mocných reagovať dostatočne rýchlo na prebiehajúce globálne zmeny klímy. Toto je jej hlavná úloha, už od samého začiatku, kedy sedela pred švédskym parlamentom a snažila sa ľuďom povedať, že ich svet sa mení k horšiemu. A je to vina človeka, pretože ide o ľudské činnosti, ktoré klimatické zmeny neprirodzene zrýchľujú. A to je niečo nespochybniteľné. Ako sa pre mnohých mladých ľudí ukázalo, Greta sa stala vstupnou bránou do sveta záujmu o ekológiu. Ďalší krok je vlastná túžba vedieť viac.   

Dokument Greta je súčasťou programu festivalu Scandi.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *