Knihy,Recenzie

Dorotka a anjel priateľstva recenzia: O anjelskej sile priateľstva

Dorotka a anjel priateľstva je už tretí prídavok do anjelskej série spisovateľskej spolupráce Lucindy Rileyovej a jej syna Harryho Whittakera. Podobne ako všetky prechádzajúce knihy, aj tento raz sa dielo začína známym úvodom, ako „anjeli nadovšetko radi pomáhajú ľuďom.“ Ešte podstatnejšia je nasledujúca informácia, že slovo „nemožné“ hovoria ľudia, ak niečomu nerozumejú. To je mantrou každej knihy z anjelskej série a platí to aj teraz. Už z názvu možno vyčítať, že toto je príbeh o priateľstve. Konkrétne, príbeh o vznikajúcom priateľstve, ktoré dokáže pokoriť obávanú nesmelosť a samotu každého dieťaťa, vystaveného prvému dňu v škole.

Dorotka ide prvý raz do školy. Je vzrušená, ale taktiež nervózna. Keď ju ocko privedie pred školskú bránu, začína sa typický existenčný súboj každého dieťaťa. Dorotka musí pustiť ockovu ruku a vyjsť neznámemu svetu čelom. Niet divu, že je roztrasená, „ako balón, ktorý sa už-už chystá vyletieť na oblohu.“ V triede si Dorotka prisadne k Renátke. Dievčina je povedzme trochu odtiahnutá, ak nie priamo uzavretá. Na ihrisku sa k Dorotke veľmi nemá. Dorotka sa cíti osamelá, priam neviditeľná. Keď príde domov zo školy, pred ockom sa snaží skryť svoje sklamanie, no v posteli pred spaním si tajne želá, aby sa necítila taká osamelá. Práve vtedy prichádza na scénu anjel Frederik.

Dorotka a anjel priateľstva rozpráva o sile priateľstva medzi deťmi.

Je to zvláštne, ale pomerne často sa súčasné detské knihy sústreďujú na rodiny s jedným rodičom a na sťahovanie sa do nového prostredia. Dorotka a anjel priateľstva nie je výnimkou. Aj Dorotka prichádza do nového prostredia, do ktorého sa snaží začleniť. Aj ona má len ocka, o mame nevieme zhola nič. Napriek tomu, že Dorotka má prvý deň v škole jasný problém nájsť si kamarátov, autori knihy spolu s ilustrátorkou Jane Rayovou predostierajú veľmi ucelený obraz vzájomne spolupracujúceho sveta. Aj anjel Frederik dobre chápe, že „rovnako ako ľudia, aj hviezdy sú oveľa krajšie, keď sa všetky šťastne spolu trbliecu.“

Práve preto vidíme na Rayovej ilustráciách šantiace deti všetkých rás, ale aj hendikepov. Je to kompletný, idealizovaný obraz rajského spolužitia. Dokonca aj mestečko, na ktoré hladíme má vedľa seba kostol aj mešitu. V tomto ponímaní ide o niečo prirodzené. Je to cielená snaha zahrnúť do svojho obsahu celé spektrum detských čitateľov a nerobiť rozdiely. Čo je samozrejme o knihe, ktorá si dáva za cieľ tému priateľstva, vítaná voľba. Vo finále nás kniha, podobne ako to robili aj jej predchodcovia, veľmi čarovným spôsobom zoznamuje s anjelským riadením osudu. Je to decentný náznak, ktorý netlačí na prehnané zázraky. Stačí málo, pozorovateľná, familiárna zmena v našich životoch, aby sme rozpoznali ruku prozreteľnosti, navigujúcu naše nádeje a sny. Dorotka a anjel priateľstva pekne zohľadňuje jednoduché momenty v našich životoch a prikladá im magickú silu.

Knihu Dorotka a anjel života vydáva vydavateľstvo Tatran.        

Originálny názov: Rosie And The Friendship Angel

Autori: Lucinda Rileyová a Harry Whittaker

Ilustrátorka: Jane Rayová

Počet strán: 56

Vydavateľstvo: Tatran, 2022

Preklad: Katarína Ostricová

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *