Knihy,Recenzie

Chlapec, krtko, líška a kôň recenzia: Kniha plná krásy, citu a múdrosti

Chlapec, krtko, líška a kôň je nádherná kniha o malom chlapcovi, ktorý blúdi prírodou a na ceste ho sprevádzajú traja dobrí priatelia. Chlapec je zvedavý a má plno otázok o živote. Našťastie, jeho traja priatelia sú múdri a na každú otázku mu dokážu chytro odpovedať. Len líška je skúpa na slovo, pretože sa jej úprimne zdá, že nič zaujímavé nevie povedať. „Byť úprimný je vždy zaujímavé.“ Odvetí kôň a pochybnosti sa rýchlo rozplynú. Podobných prípadov láskyplnosti a porozumenia je kniha plná. Jej sila tak prebýva v jemnom pohladení, ktoré mení strach a zmätok na pokoj a lásku.

Autor knihy Charlie Mackesy začína knihu úprimne, ľudsky a otvorene. Táto kniha je pre všetkých, či má človek osemdesiat alebo osem, pretože podobne ako sám autor, aj čitatelia sa občas cítia tak i tak. Mackesy nás vyzýva, aby sme sa nebáli zaobchádzať s knihou podľa vlastného uváženia. Dokonca jej môžeme ohýbať rohy, zapisovať si do nej, alebo ju poriadne obchytať, vyzýva nás autor. To je však vzhľadom na jej nádherné vydanie, veľmi ťažké urobiť. Popravde si totiž nepamätám kedy naposledy som v rukách držal krásnejšiu knihu. Ak sa klasické romány zväčša označujú ako „krásna literatúra“, kniha Chlapec, krtko, líška a kôň dáva tomuto označeniu úplne iný rozmer. Chápem, že oslovenie „krásna“ znamená v tomto zmysle zväčša umenie písaného slova, v prípade tejto knihy to však platí po všetkých stránkach. Formálne aj obsahovo.

Chlapec, krtko, líška a kôň je kniha o živote vo svojej univerzálnosti.

Chlapec je osamelý uprostred voľnej prírody. Tá je ako píše Mackesy, podobne ako sám život, niekedy strašidelná, ale krásna. Je jar, premenlivá a nestála, opäť ako život. A podobne ako v živote, aj v tomto príbehu vystupuje trojica priateľov, ktorí nemôžu byť od seba viac odlišní. Tí chlapcovi pomáhajú na ceste, ktorej cieľom je žiť spokojný a vyrovnaný život. Slovo pomoc v knihe zaznie častejšie. A podobne ako chlapcovi pomáhajú jeho priatelia, táto kniha má za cieľ pomáhať nám. Výsledkom je pozitívny, až upokojujúci rozhovor, ktorý nám pripomína niečo oveľa dôležitejšie, než sú materiálne starosti alebo ľudské trápenia z priemernej obyčajnosti. Vhodnou ukážkou je chlapcova túžba poznať odpoveď na otázku, čo je úspech. A krtko má pre chlapca prekvapujúco chytrú odpoveď.

Okrem krásnych posolstiev vyniká kniha aj po vizuálnej stránke. Mackesyho ilustrácie sú krehké, možno až trocha melancholické, tajuplné aj magické. Na jednu stranu pôsobia ako náčrty a štúdie kreslené perom, inokedy ide autor viac tradičným smerom. Také sú aj jeho kúzelné, farebné ilustrácie, ktoré človeka priam pohladia na duši. S ilustráciami taktiež súvisí aj podoba písaného slova. Text je v písanej forme, čo dodáva knihe zasa oveľa ľudskejší a príjemnejší tón. Zdá sa akoby išlo o záhadný denník, ktorý čitateľ nájde v rozprávkovom domčeku niekde na okraji lesa.

Vizuálna podoba knihe neskutočne pomáha nabudiť až magickú atmosféru, ktorá prechádza zo strán priamo do skutočného sveta. A to len opäť pomáha obsahu byť oveľa viac spätý s reálnym životom. A ten, ako líška dobre vie, nie je vôbec ľahký.

Možno aj z tohto dôvodu počiatočnej stratenosti pôsobí chlapec na ilustráciách skleslo a osamelo. Keď ho nachádzame, oslovuje nás hanblivým „ahoj“, pričom nám sedí otočený chrbtom, v strápenej polohe. Často pozerá do diaľky plný neistoty a očakávaní. Človeka vtedy napadá autorova pripomienka o rokoch, či už sa cíti akoby mal osemdesiat alebo osem. Tento chlapec môže mať osem rokov, no to neznamená, že by išlo zákonite o dieťa. Chlapec, krtko, líška a kôň je aj z tohto dôvodu rovnako pre deti, ako aj pre dospelých. Našťastie, chlapcovi prichádzajú noví priatelia rýchlo na pomoc, a na jeho detské, často až ustráchané otázky, odpovedajú so životnou múdrosťou. Ich optimistická filozofia je nákazlivá a čitateľovi rýchlo vykúzli úsmev na perách.  

Chlapec, krtko, líška a kôň je už teraz zaslúžená klasika, ktorú budú ľudia poznať po celom svete. Podobne ako poznajú aj Malého princa. A ak sa tak nestane, bude to veľká škoda, pretože kniha Charlieho Mackesyho nielenže obsahuje veľa životnej múdrosti, ale ako ilustrované dielo je sama o sebe uceleným, umeleckým skvostom plným emócií. Presne ako tvrdí sám autor, je veľmi ľahké, povedal by som až žiaduce, sa ku knihe opakovane vracať, a celkom náhodne si v nej pripomínať svoje obľúbené časti. Pretože každá jedna strana má čo povedať. Dokonca aj tá bez písaného slova.   

Knihu vydáva vydavateľstvo Tatran a kúpiť si ju môžete na gorila.sk

  • Originálny názov: The Boy, The Mole, The Fox and The Horse
  • Počet strán: 128
  • Vydavateľstvo: Tatran, 2020
  • Preklad: Lucia Halová

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *