Filmy

Kto je John David Washington, hviezda filmu Tenet?

Syn slávneho herca, Denzela Washingtona, nemá rád porovnávanie so svojím otcom. Asi by sme nepreháňali, ak by sme povedali, že toto porovnávanie doslova neznáša. John David Washington bol natoľko odhodlaný nenechať sa zatieniť otcovým tieňom, že sa v mladosti namiesto herectva rozhodol pre americký futbal. A to aj napriek tomu, že herectvo od malička miloval a mal k nemu vždy veľmi blízko. Americký futbal bol však napokon ešte niečo viac než len cesta ako si vyšliapať vlastný chodník.

„Mohol som tak prejaviť svoju frustráciu. Úzkostlivosť a hnev z toho ako sa ku mne (ľudia) chovali, ako sa na mňa pozerali, iba preto, kto bol môj príbuzný. Neznášal som slovo protekcia. Vedel som, že ak sa mi bude dariť na ihrisku, ľudia nebudú môcť povedať, že to je vďaka môjmu otcovi. Istým spôsobom som sa dostal do postavy, hlboko do postavy v americkom futbale.“ Hovorí Washington. A z výberu jeho slov je zreteľné, a možno aj pochopiteľné, že k herectvu mal vždy silný vzťah.  

J.D. Washington a jeho slávny otec, Denzel Washington.

John David Washington sa do herectva zamiloval už v piatich rokoch, keď pozoroval svojho otca, ako si opakuje text Shakespearovej hry Richard III.

V roku 1992 sa na pár sekúnd objavil vo filme Malcolm X ako jeden zo žiakov v školskej triede pri odriekaní hesla: „Ja som Malcolm X!“ Jeho otec hral hlavnú úlohu. Vtedy jeho syn zatiaľ ešte nemohol ani len tušiť, že režisér filmu Spike Lee sa mu jedného dňa ozve SMS správou a ponúkne mu hlavnú úlohu v jeho nedávnom hite, BlacKkKlansman (2018). Do tej doby si však musí mladý Washington prejsť vlastnou cestou. Tak ako to vždy chcel. Pretože nezávislosť bola preňho vždy dôležitá. Otázne ostávalo, či sa syn slávneho herca dokáže striasť rodinného mena a vybudovať si vlastnú povesť. Odpoveď na túto otázku, prišla ešte počas hrania amerického futbalu.

Washington študoval na Univerzite Morehouse v americkom štáte Georgia. Univerzitu historicky zameranú pre černošských študentov, v minulosti navštevovalo veľa významných Afroameričankou. Medzi absolventov patrí aj spomínaný Spike Lee, ale aj Martin Luther King, Jr. alebo Samuel L. Jackson. Washingtonovi sa ako hráčovi amerického futbalu v škole darilo. Dokonca je stále držiteľom množstva školských rekordov. A tak mu to vyhovovalo.

Prekvapenie prišlo v momente, keď o jeho úspechoch začali písať novinári. Pri opise jeho osoby sa mladý športovec, bohužiaľ ani po významných úspechoch, nevyhol neodškriepiteľnému menu. „Nie je to John David Washington, ktorý zabehne dvesto yardov a skóruje päť touchdownov. Je to Denzelov syn, ktorý zabehne dvesto yardov a skóruje päť touchdownov.“ A vtedy mladíkovi rýchlo došlo, že otcov tieň ho bude bez rozdielu zamerania aj tak vždy sprevádzať.

J.D. Washington v seriály Ballers s Dwayne Johnsonom.

Možno aj táto skutočnosť nezmazateľného rodinného dedičstva napokon pomohla tomu, aby sa mladý Washington vybral na herecký konkurz do pripravovaného seriálu HBO, Ballers.

Ironicky ide o seriál z prostredia NFL a J.D. Washington mal tým pádom jasnú výhodu. Poznal všetky detaily zo života slávnych hráčov. Rozumel tomu, že najťažšia práca profesionálneho športovca začínala až mimo ihriska. Po úspešnej rade konkurzov a nakrúcaní, dostane seriál napokon zelenú, a podarí sa mu vydobyť si miesto na diváckych obrazovkách. A keďže Washington bol ako Ricky Jerret natoľko dobrý, mladý herec sa rozhodol sústrediť čisto na hereckú prácu pred kamerou. Toto rozhodnutie opäť raz súvisí s túžbou nepútať pozornosť na svoj pôvod a nedostať sa do zbytočných novinárskych rozhovorov, kde by musel zákonite hovoriť o svojej rodine.

Po úspechu na televíznych obrazovkách sa Washington dostáva aj do filmu. Od doby, čo videl svojho otca získať Oscara za film Glory (1989), ktorý je mimochodom J.D. Washingtonov obľúbený film, je dosť pravdepodobné, že práca vo filme bola za celé roky stále prítomná v jeho podvedomí. A to zrejme už od doby, keď sa mohol ako dieťa mihnúť vo filmoch svojho otca. Okrem filmu Malcolm X, sa o tri roky neskôr objavil aj v jeho ďalšom filme s názvom Devil in a Blue Dress (1995). Po troch menej známych projektoch, však prichádza zmena a prelomový úspech. A za týmto úspechom je opäť spomínaný režisér, Spike Lee.

John David Washington vo filme BlacKkKlansman s Adamom Driverom.

BlacKkKlansman bol mnohými kritikmi označovaný za Leeovo majstrovské dielo. Mnohí ho dokonca povýšili na jeden z jeho najlepších filmov.

Na prestížnom filmovom festivale v Cannes získal film druhú najprestížnejšiu cenu, Grand Prix. Zlatú palmu si v tom roku odniesol japonský film Zlodeji (2018). Úspech filmu a Washingtonova nasledujúca nominácia na Zlatý glóbus, znamenal raketový nárast popularity. Neskôr v roku 2018 sme ho mohli vidieť aj vo filme Gentleman s revolverom (2018) s Robertom Redfordom v hlavnej úlohe.

John David Washington sa nám tento rok predstaví hneď v dvoch filmoch. Prvý všetci dobre poznáme. Tenet, Christophera Nolana, by mal do kín pricestovať 16. júla a vzhľadom na Washingtonovu filmovú kariéru pôjde zatiaľ iste o jeho vrcholový moment. Nolanove filmy sú aj laickými divákmi často netrpezlivo očakávane záležitosti, a tak minimálne po stránke diváckeho povedomia, pôjde o Washingtonov najdôležitejší projekt doteraz.

J.D. Washington vo filme Tenet S Robertom Pattinsonom.

Druhý film, v ktorom by mal J.D. Washington taktiež hrať hlavnú úlohu je debut režiséra menom Ferdinando Cito Filomarino. Baviť sa o filme s názvom Born to be Murdered po obsahovej stránke je zatiaľ pomerne predčasné, no je isté, že Washington si tu zahrá po boku hercov a herečiek, ako sú Alicia Vikander a Boyd Holbrook.

Či sa synovi Denzela Washingtona podarilo presadiť nezávisle od vplyvu svojho otca je pravdepodobne ťažko povedať. Čo je však určité isté je skutočnosť, že John David Washington môže byť napokon spokojný. Pretože keď tvrdil, že chce byť rozoznaný bez protekcie, iba na základe vlastných kvalít, mladý herec uspel. Jeho práca, či už v seriály Ballers, alebo vo filme ako BlacKkKlansman, jasne dokazuje jeho kvality. A to je niečo, na čom má jeho otec podiel len v tom správnom slova zmysle, keď si opakoval Shakespearove repliky a v synovi prebudil lásku k herectvu.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *