Knihy,Recenzie

Tajný svet počasia recenzia: Ako vnímať a predvídať počasie

Autor knihy, Tajný svet počasia, Tristan Gooley je prirodzený navigátor. To je jeho hlavná definícia. Je to prirodzene outdoorový človek. Vášnivý cestovateľ, ktorý nazerá na svet okolo seba, ako na knihu písanú cudzou rečou. Jeho záľubou a prácou je učiť sa v tejto knihe čítať. Gooley napísal viacero titulov orientovaných na odkrývanie tajomstiev a znakov prírodného sveta. Napísal knihy ako čítať vodu, ako čítať prírodné javy, a teraz prichádza s knihou, ktorá nám pomôže pochopiť meteorologické procesy.

Tajomný svet počasia odkrýva znamenia ukryté všade okolo nás.

Každá kniha zaoberajúca sa konkrétnou problematikou prirodzene ponúka iný pohľad na danú vec. To znamená, že ak čítam o dýchaní, budem automaticky nútený vedome si všímať vlastného dychu. Pri knihe ako Tajomný svet počasia, namieri človek svoju pozornosť na oblohu. Či už pôjde vyvenčiť psa, alebo si len tak zájde na prechádzku do prírody, najlepšie potom na nejaký kopec, začne pozorovať oblaky. Začne si všímať ich veľkosť, ich sfarbenie, ich smer aj rýchlosť. Okrem toho si okamžite zistí svetové strany a starostlivo vyhodnotí smer a intenzitu vetra.

Za horizontom si človek všimne kopiacu sa masu tmavomodrého altostatusu. Ide o široký a masívny oblak, ktorý pokrýva krajinu ako koberec. Zatiaľ je ďaleko. Tak ďaleko, že by si ho za normálnych okolností človek ani nevšimol, nieto vyhodnotil, že by mohlo do dvoch hodín začať pršať. Pretože vonku je pekne a farba ojedinelých kumulov na oblohe nenaznačuje hrozbu dažďa. Človek príde domov z prechádzky. Pozrie na mobile meteorologickú aplikáciu a naozaj vidí, že jeho smerom prúdi zo západu front dažďových mrakov. To ale neznamená, že vtedy na kopci by sme mohli s istotou tvrdiť, že naozaj začne do dvoch hodín pršať. Pretože Tajomný svet počasia nefunguje tým spôsobom, že si prečítam jasné a nemenné pravidlá počasia a v okolí ma začnú spoznávať ako miestneho meteorologického guru. Skôr to znamená, že dokážem čítať jasné indície, ktoré ma začnú navigovať tým správnym smerom. A okrem toho, je to celkom zábava.

Tristan Gooley sa nenazýva odborníkom, ale jeho postrehy prinášajú ovocie.

Tajný svet počasia patrí do kategórie outdoorovej literatúry. Je to kniha, ktorá je ako stvorená pre prírodného človeka. Čítali ste niekedy ako dieťa knihu, Priateľ lesa? Presne túto atmosféru objavovania, dokáže človek v Gooleyho diele objaviť. Pripomína to tie staré meteorologické stanice zavesené na stene u starých rodičov. Sú to rozhovory so starým otcom o jeho postrehoch, či príde dážď alebo búrka. Ten človek má svoje skúsenosti. A podobné skúsenosti a pozorovania má aj Tristan Gooley. Jeho rady a informácie potom pôsobia ako známe tipy od miestneho starkého. My ako laici nedokážeme úplne s istotou povedať, že to čo Gooley píše je pravda. Ale fakt, že jeho teória nás vyženie von všímať si veci iným pohľadom je napriek tomu podnetný.

Kniha nás zoznámi s mnohými prejavmi a informáciami zo sveta počasia. Ale Gooley si všíma aj reakciu fauny a flóry na počasie. Opisuje ako veci so sebou navzájom spolupracujú. Respektíve ako sa prírodný svet o seba navzájom opiera, využíva a podporuje. Autor nám taktiež osvetlí mnohé fyzické javy. Niekto by ich mohol považovať za úplný základ (vyrovnávanie tlakov, fyzika búrky, teplotná inverzia), no iný ich zasa hodnotne ocení. Ale aby sme si nemysleli, že Gooley ostáva iba pri základoch. Jeho opisy prírodných prejavov dokážu človeka doslova zmiasť. Niektoré časti si preto vyžadujú zvýšenú pozornosť aj koncentráciu.   

Knihu Tajný svet počasia vydáva vydavateľstvo Tatran.

Originálny názov: The Secret World of Weather

Autor: Tristan Gooley

Počet strán: 320

Vydavateľstvo: Tatran, 2022

Preklad: Marianna Bachledová

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *