Komiksy

Najlepšie komiksy o environmentalistike, globálnom otepľovaní a prírode

Už zajtra, 22. apríla, tu máme deň Zeme, a aj preto by sme sa mohli pozrieť na pár významných komiksov, ktoré sa našou planétou zaoberajú. Niektoré z vybraných grafických kníh si berú za cieľ poukázať na dopady ekologickej katastrofy, iné sa skôr poeticky orientujú na vizuálne zobrazenia prírodných javov. Existuje veľa komiksov, ktoré sa, či už primárne alebo len okrajovo, dotýkajú danej problematiky. Tu je však výber toho najviac hodnoteného.

Climate Changed – Philippe Squarzoni

Prvé dielo v našom rebríčku je skôr literatúrou faktu ako príbehovo ladenou fikciou. Francúzsky spisovateľ Philippe Squarzoni napísal obšírny komiks (vyše 450 strán), v ktorom od základov vysvetľuje globálne otepľovanie a jeho dopady na našu planétu. Autor sám vystupuje ako človek, ktorý počas obeda prednáša svojmu priateľovi, a tým pádom aj čitateľovi, všetky poznatky o danej problematike pekne polopatisticky. A neostáva len u toho. Squarzoni poukazuje aj na spôsob ako svet funguje, a ako je jeho obyvateľ nepriamo nútení nadmernou konzumáciou prispievať k šíreniu globálneho otepľovania.   

I am Not a Plastic Bag – Rachel Hope Allison

V tejto krátkej, no krásne ilustrovanej knihe, sa autorka bez slov sústreďuje na putovanie Veľkého pacifického koša (angl. Great Pacific Garbage Patch), čo je skutočné miesto, respektíve miesta, nazhromaždeného morského odpadu. Tento umelo vytvorený ostrov v knihe figuruje ako postava, ktorá putuje oceánom a hľadá svojich priateľov. Odpad za odpadom pohlcuje všetko na čo príde, až nadobúda takmer ľudské rysy. Ide skôr o detský komiks, ktorý má vzdelávať. To však neznamená, že si ho právom neužijú aj dospelí čitatelia.

Naušika z Veterného údolia – Hajao Mijazaki

Ešte predtým než Mijazaki príbeh o princeznej Naušike preniesol do svojho prvého kresleného filmu, vdýchol jej život sedem dielnou manga sériou. Podobne ako pri iných Mijazakiho dielach, má aj v tomto prípade svoju hlavnú úlohu práve príroda. Ľudstvo sa v minulosti postaralo o ekologickú katastrofu, ktorá vyhladila prosperujúce civilizácie. Zem ovládol toxický les, ktorý ďalej všetko ničí, vďaka obriemu hmyzu. Ľudia sú tak nútení s prírodou bojovať. Jediná záchrana prichádza v podobe mladej princeznej z Veterného údolia, ktorá je schopná nepriateľovi porozumieť.

Animosity – Marguerite Bennett

Animosity je komiks, alebo skôr séria komiksov, ktoré rozprávajú o tom, ako sa jedného dňa zvieratá po celom svete prebudia do inteligentného „ja“. Začnú myslieť, začnú medzi sebou komunikovať. Niektoré zo zvierat chcú ďalej žiť medzi ľuďmi, zatiaľ čo iné sa chcú pomstiť ľudskej krutosti. Príbeh sleduje mladé dievča Jesse a jej psa, Sandora. Dvojica cestuje naprieč Amerikou, aby našla Jesseho nevlastného brata Adama. Príbeh o vzťahu ľudí a zvierat dokáže byť podobne ako v reálnom živote veľmi milým svedectvom priateľstva a porozumenia. Často však zachádza aj do nevýslovnej krutosti a hrôzy, ktoré naopak teraz páchajú zvieratá na ľuďoch.

Swamp Thing (Bažináč) – Allan Moore

Bažináč je stále hrdinský komiks, avšak jeho pôvod nemôže byť od prírody viac vzdialený. Allan Moore dokázal Bažináča zviazať s prírodou až do galaktických pomerov. Príroda je Bažináč. Tým pádom je takmer nezničiteľný. Je to hlavne z toho dôvodu, že Moore sa dokáže vymaniť z ľudskej prítomnosti, a tak ako príroda fungovala pred ľuďmi,  bude fungovať aj po nich. Je to najmä posledná časť Moorovej 6-dielnej série s názvom Reunion (česky Shledání), kedy sa autor totálne odtrhne od zvyšku svetského rozprávania a zamieri do poetických výšin vesmíru.

Pieseň moderného námorníka (The Rime of the Modern Mariner) – Nick Hayes

Nick Hayes vychádza z klasickej básne anglického básnika Samuela T. Coleridgea s názvom Pieseň starého námorníka (The Rime of the Ancient Mariner). Základná premisa o zabití albatrosa stále ostáva, s čím taktiež súvisia nedomyslené dopady unáhlenej vraždy. Tentoraz sú však následky prevedené do moderného sveta a súvisia s ekologickou katastrofou. Námorník je uviaznutý vo Veľkom pacifickom koši, kde sa dostáva do poetického konfliktu s bohmi mora, olejovými škvrnami a obrovskými cunami. Odtrhnutý od následkov svojho jednania sa tak musí vysporiadať s ekologickými problémami súčasného sveta.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *