Seriály

Bodyguard recenzia: Napínavý politický thriller má skvelé tempo

Richard Madden je priam vysnívaný bodyguard. Hviezda seriálu Hra o tróny, je seržant David Budd, veterán z vojny v Afganistane. Než sa seržant Budd stane osobným strážcom ministerky vnútra Julie Montagueovej (Keeley Hawes), pracuje ako policajt, ktorý nepozná voľno. Dôvod, prečo sa dostane k tak významnej práci, akou je ochrana jednej z najvýznamnejších politických osobností na britskej politickej scéne, je práve jeho profesionalita. Zoberte Jamesovi Bondovi šarm a sukničkárstvo, pridajte miesto toho post-traumatický stres z vojny, nešťastné manželstvo a dve malé deti, a máte seržanta Budda.

Bodyguard je televízny hit z produkcie BBC. Posledná epizóda 6-dielnej série mala rekordnú sledovanosť a nie je sa čomu diviť. Seriál šľape ako hodinky. Politický thriller má síce pomalší rozjazd, no úvodná, nervydrásajúca scéna vo vlaku, si nás ihneď omotá okolo prsta. Seržant Budd cestuje domov, spolu so svojimi dvomi deťmi, ktoré nerušene spia vedľa neho. Ako správne pozorný policajt si všimne nezvyklého chovania jedného z cestujúcich. Ten ostáva až príliš dlho zavretý na záchode. Zvláštne tušenie sa rýchlo mení na teroristický útok, ktorý divákovi odhalí všetky prednosti nášho hlavného hrdinu.

Aj napriek krátkym záchvatom post-traumatického stresu, ktorý mu mimochodom z rozprávačského hľadiska dodáva len viac na zaujímavosti, funguje Budd ako stroj. Jeho postava dáva pekne do kontrastu odhodlanosť a profesionalitu Johna Wicka a sympatického chlapíka od vedľa, čo starším ženám nosí domov ťažký nákup. Jeho telo pokrýva jazva za jazvou, jedna väčšia než druhá, čo nám len odkrýva tajomné šrapnely na jeho duši. Navyše, Richard Madden má v sebe ten ublížený pohľad a jeho oči dokážu na diváka veľmi pôsobivo prenášať skrytú bolesť. Na druhú stranu, keď si do ruky berie útočnú pušku G36C, aby pohotovo vybehol na výškovú budovu a zneškodnil tam ostreľovača – cool. Niet divu, že si Madden za svoj výkon odniesol Zlatý glóbus.

Bodyguard funguje na viacerých frontoch a v každej oblasti sa pohybuje veľmi sebaisto. Či už ide o akčné scény alebo špinavé hry politikov, vždy sa môžeme spoľahnúť na dobrú zábavu. Od druhej polovice naberie seriál celkom iný spád a už sa nezastaví. Bohužiaľ, pomaly keď sa začnú rozmotávať tajomné pavučiny, nedá sa než trochu pochybovať o dôveryhodnosti danej situácie. A keď si človek začne namýšľať, že dej by sa predsa len mohol uberať tým správnym smerom, kadiaľ to akoby tvorcovia celý čas nepriamo naznačujú, celé to na poslednú sekundu zahrajú bezpečne do autu. Vyvrcholenie, ktoré by si potom politický thriller tohto rozsahu žiadal, sa v závere jednoducho neobjaví. Navyše, ak sú niektoré situácie tak veľkým prekvapením, až sa im nechce, v horšom prípade nedá, veriť.

Bodyguard však ostáva ďalším skvelým dielom z produkcie BBC, ktorý si teraz môžeme užiť aj na Netflixe. Tým že má seriál len 6 epizód sa niekedy zdá akoby išlo o jeden dlhý film, hlavne ak to dáte pekne na jeden šup. Našťastie, aj vďaka skvelému tempu, to nie je vôbec ťažké urobiť.    

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *