Knihy,Recenzie

Kaviareň na konci sveta: Príbeh o zmysle života recenzia

Kaviareň na konci sveta je motivačná kniha, ktorá je sympatická najmä tým, že čitateľa do ničoho konkrétneho nenúti. Na rozdiel od inej motivačnej literatúry, zahltenej poučkami, odsekmi a pravidlami, je Kaviareň na konci sveta skôr poetickou cestou po vzore takých diel, akými sú napríklad Malý princ alebo Alchymista. Hlavným predmetom však nie sú odvážne tvrdenia a život meniace informácie na večné otázky ohľadom zmyslu života. Naopak, autor knihy John Strelecky chápe, že predtým, ako si človek môže odpovedať na dôležité otázky, musí sa najprv naučiť správne pýtať.

Kaviareň na konci sveta začína ironicky v neľahkej životnej situácii hlavného predstaviteľa.

John sa ocitá uväznený v dopravnej zápche na diaľnici uprostred desiatok ďalších nervóznych cestovateľov. John si ide na dovolenku, „dobiť batérie“, ako on sám tvrdí. Nič viac konkrétne o jeho živote nevieme a v podstate ani nepotrebujeme vedieť. Jeho osud je náš osud. John je prototyp človeka, ktorý každý deň vstáva s nevôľou do práce. Jeho život doslova stratil smer. Od strednej sa pripravoval na vysokú, od vysokej sa pripravoval do pracovného sveta. A v pracovnom svete ostal zdolávať jednu priečku za druhou, vyššie a vyššie. Ide o všeobecnú situáciu, s ktorou sa môže definovať veľa mladých ľudí, ktorých život a práca prestali napĺňať.  

Cesta, na ktorú sa John vydal, je v skutočnosti cesta nájsť seba samého. Po tom, čo sa snažil vyhnúť zápche, ho stratené blúdenie krajinou zavedie až pred záhadný motorest uprostred ničoho s názvom Prečo ste tu. Na tomto tajomnom mieste sa začne meniť Johnov život tým najmenej očakávaným spôsobom. Poetická návšteva motorestu pripomínajúceho bistro dýcha zvláštne atraktívnou atmosférou magického realizmu. Zároveň však ide od samého začiatku o príjemné metaforické rozprávanie, ktoré dobre funguje ako zjednodušený obraz ľudského života. Strelecky skvele poukazuje na jednoduché okamihy, ktorým pridáva základné myšlienky bytia. John je vystresovaný, stratený, hladný doslova, aj obrazne, a v aute mu dochádza benzín. Jeho snaha dobiť si batérie sa nezačína vôbec dobre. Otázne ostáva, či je táto snaha vôbec potrebná a či by John nemal hľadať odpoveď na vlastné problémy niekde celkom inde.

Kaviareň na konci sveta ponúka tri základné otázky. Prečo ste tu? Bojíte sa smrti? Cítite sa naplnený? Hlavným spojovateľom všetkých troch je potom Zmysel bytia.

John si objedná bohaté jedlo a dostane sa do kontaktu s trojicou vedľajších postáv. Servírkou Casey, kuchárom Mikom a jednou z návštevníčok motorestu, reklamnou manažérkou menom Anne. Servírka aj kuchár oplývajú až takmer magickou aurou a ich prítomnosť skvele dopĺňa snové prostredie tajuplného miesta. Každá postava prináša nové poznatky a odhalenia, ktoré však majú v čitateľovi, rovnako ako v Johnovi, skôr nabudiť vlastné myšlienky na základné otázky, prečo robím to, čo robím.

Strelecky poukazuje na individuálny prístup. Jeho snaha nájsť Zmysel bytia je zakorenená v dlhodobom hľadaní odpovedí na zdanlivo jednoduché otázky, ktorých základ by si mal každý človek definovať sám. John si uvedomuje, že nikdy predtým sa naozaj nezamyslel nad celkom banálnymi otázkami, čím ich, samozrejme, a oveľa dôležitejšie nemohol ani zodpovedať. Poetický prednes navyše autorovi výborne pomáha vyhnúť sa zbytočnému zachádzaniu do ťažkých vyhlásení typu, „rob to, čo ťa napĺňa“, bez toho, aby sa stal obeťou cynických kritík založených na finančných dôvodoch. Inak povedané, človek musí často robiť skôr to, čo ho živí, než naopak. A preto aj vďaka dobre zvolenej forme sa autor tomuto problému dokáže aspoň z časti šikovne vyhnúť. Nie však úplne.

Poetika a filozofia sa od momentu návštevy motorestu od seba ďaleko nevzďaľujú.

Kniha ostane usadená pri stole reštaurácie a jej predmetom sa stávajú podnetné debaty jednotlivých postáv. Čitateľa môže trocha zamrzieť, že Strelecky sa od jedného momentu už ďalej nepokúša o prozaické rozvetvovanie príbehu. Jeho jednoduchý štýl písania hravo funguje a kniha by si podobne ako u Malého princa zaslúžila ďalší posun v deji, a to pokojne v rámci interiéru reštaurácie. To isté sa týka aj záveru celého diela, ktorý prichádza náhle a bez výraznejšieho vyvrcholenia. Podobenstvo so Saint-Exupéryho najznámejším dielom taktiež silno pripomína aj samotné vydanie knihy a veľmi vydarené, minimalistické a snové ilustrácie.

Kaviareň na konci sveta: Príbeh o zmysle života pôsobí na prvý pohľad ako motivačná kniha, ktorá má čitateľovi pomôcť nájsť zmysel bytia. A síce sa jej táto primárna vlastnosť nedá odoprieť, kniha veľmi dobre funguje aj ako prozaické dielo s pekne vystavanou atmosférou magického sveta opusteného motorestu. Aj vďaka veľmi peknému vydaniu s bohatými ilustráciami obsahuje kniha ešte niečo navyše. Niečo čarovné, príjemne tajuplné a vábivé. Podobne ako u iných poetickejších diel, aj v tomto prípade platí, že záleží na samotnom čitateľovi, čo si z knihy odnesie.

  • Originálny názov: The Why Cafe
  • Počet strán: 116
  • Vydavateľstvo: Tatran, 2019
  • Preklad: Katarína Grozaničová

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *