Filmy,Recenzie

Extraction recenzia: Adrenalínovú jazdu brzdí pochmúrny hrdina

★ ★ ★ ☆ ☆

Extraction je nový akčný triler od Netflixu, ktorý sa pohybuje niekde na pomedzí filmov 13 hodin (2016) a John Wick (2014). To znamená, že ústrednou postavou je osamelý hrdina s boľavým srdcom, schopný zastúpiť doslova „celú armádu vojakov“, v konflikte pripomínajúcom vojnovú misiu. Debutujúci režisér filmu Sam Hargrave je podobne ako režiséri Johna Wicka, David Leitch a Chad Stahelski, pôvodne koordinátor kaskadérov (z angl. stunt coordinator). A na filme ako je Extraction to je dobre vidieť. Aj keď ani zďaleka nie tak inovatívne a pôsobivo ako u spomínaného Johna Wicka. To však neznamená, že by si divák neprišiel ohľadom trikov a choreografie na svoje.

Extraction má v základe jednoduchý dej, vychádzajúci z komiksového originálu s názvom Ciudad. Jeho autori sú okrem Andeho Parksa aj bratské duo režisérov azda najúspešnejších marveloviek, Joe a Anthony Russovci. Príbeh nás privádza do konfliktu medzi dvomi znepriatelenými gangmi. O konflikte skôr počujeme, než že by sme v skutočnosti mohli vidieť ich vzájomnú nevraživosť v podobe akcie a reakcie. Naopak, nás zaujíma skôr len jedna akcia, a to je únos syna šéfa jedného z gangov. A oslobodiť ho má skupina najatých žoldnierov na čele s pochmúrnym veteránom menom Tyler Rake (Chris Hemsworth).

Extraction sa v istých momentoch črtá ako spoločná cesta duševne zraneného vojaka a nevinného syna hlavy gangu. Bohužiaľ, obe postavy si k sebe nachádzajú cestu len ťažko.

Ich spoločný vzťah nie je ničím podložený. Ich spoločné city takmer neexistujú. Tyler je síce ranený nešťastným osudom v rodine, no syn gangstra, s ktorým sa stretá a najmä vyvíja bez akéhokoľvek hlbšieho kontextu, nestačí na zaplátanie hlbokých rán. Oveľa viac dôveryhodnejšia mi prišla odhodlanosť zachrániť uneseného syna jedným z posluhovačov jeho otca. Ten sa svojmu posluhovačovi menom Saju, v prípade zlyhania, vyhráža smrťou jeho vlastného syna. A Saju (Randeep Hooda), preto musí vtrhnúť do víru akcie a bojovať nielen za záchranu uneseného syna, ale najmä za záchranu toho svojho. A to je skvelý dôvod, ako dodať jeho odhodlaniu body navyše. Bohužiaľ, toto nie je hlavný dej. Je len okrajový, a tak sa k nemu aj okrajovo pristupuje.

Atraktívny hrdina Tyler má bolestivú minulosť.

Najväčším plusom celého filmu je napínavá naháňačka nakrútená akoby na jeden záber. Síce sme podobné akčné sekvencie už neraz videli v iných filmoch a dokonca aj seriáloch, Extraction sa za svoju jednozáberovku vôbec nemusí hanbiť. Naopak, je to svižné, pútavé, kamera mení smer aj rýchlosť v každej sekunde, podobne ako sa mení aj jej prostredie. Raz sa nachádzame v interiéri, raz v exteriéri, raz ideme krokom, zaraz sledujeme uháňajúce auto preplnenými uličkami Dháky. Do toho sa dokonca pridajú pôsobivé bojové scény a zaujímavé choreografie a výsledok stojí za to. Ide dokonca o zlatý klinec celého diela, pretože kamera v tomto momente veľmi pomáha celej snahe dosiahnuť pôsobivé akčné scény.

Naopak, keď opustíme tento režim hravosti a vynaliezavosti, film neponúka v rámci choreografie nič nové. Inými slovami a s jemným nadhľadom možno povedať –  neprináša nič „wickovské.“

Naopak na čele negatív mi bohužiaľ úplne nesadla postava Tylera. Aj napriek rodinnej tragédii je Chris Hemsworth až príliš pochmúrny, chladný, povedal by som až nesympatický. A to je veru čo povedať, keďže Hemsworth dokáže byť veľmi sympatický, dokáže byť veľmi charizmatický, vtipný aj zdravo cynický a divák to o ňom dobre vie. Teraz mám na mysli najmä jeho herecké predstavenie v marvelovke Thor: Ragnarok (2017). Avšak v prípade filmu Extraction je Hemsworth vysušený bojovník bez grácie. Boli aj iní hrdinovia, ktorí mali dorantané duše (vlastne asi takmer všetci) a predsa si dokázali zachovať nadhľad, cynizmus, atraktívnu otrávenosť zo života počas rozsievania smrti všade okolo seba. Aj z tohto dôvodu sa o postavu, akou je Tyler Rake, divák bohužiaľ veľmi nestará. A to je pri tomto druhu filmu trochu problém.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *