Filmy

Slávni klauni vo filmoch okrem Jokera a To

Doteraz nám v kinách vládol Pennywise a vyzerá to tak, že klaun strieda klauna.  O pár dní prichádza do našich kín dlho očakávaný Joker, azda najznámejší klaun populárnej kultúry. V nasledujúcom výbere sa však pozrieme aj na iné filmy, v ktorých majú silné slovo práve klauni. Tí sú niekedy šialení, inokedy celkom nevinní, často však veľmi tragickí.  

The Man Who Laughs (1928)

Tento tichý film stál azda na počiatku celého vzniku najznámejšieho Batmanovho protivníka. Pri pozeraní filmu dokonca možno nájsť aj iné odkazy na Batmana ako napríklad názov väzenia Catham Prison (Gotham?) alebo napríklad prítomnosť maskovaného hrdinu v čiernom plášti, ktorý doslova zachraňuje ženu v ohrození. Prítomnosť a podobu samotného hlavného hrdinu Gwynplainea (Conrad Veidt) s dorezanými ústami, aby sa vždy usmieval, nemusíme azda ani spomínať.

Svetlá rámp (1952)

Charlie Chaplin vystupuje v jednom zo svojich posledných filmov ako Calvero, kedysi slávny klaun, ktorý sa na staré kolená musí vysporiadať so stratou slávy a úspechu. Svetlá rámp vznikol v dobe kedy ironicky aj Chaplinova hviezda popularity v Amerika pomaly dohasínala.

Večer kaukliarov (1953)

Jeden z prvých klasických filmov Ingmara Bergmana odhaľuje jeho budúci štýl, podobenstvá a obrazotvornosti o stave ľudskej duše a mysli. Ironicky, jedným z posledných Bergmanových filmov je televízny projekt In the Presence of a Clown (1997), kde sa slávny režisér k postave klauna vracia.

Cesta (1954)

Slávna klasika Federica Felliniho s Giuliettaou Masinou, ktorá si mimochodom zahrala aj v Jakubiskovej Perinbabe (1985) a skvelým Anthony Quinnom v hlavných úlohách. Podobne ako Bergmana aj Felliniho to (od ranného detstva) tiahlo do tragikomického sveta klaunov, čo dokazuje aj jeho televízny projekt Klauni (1971). Podobnosť s Bergmanom je opäť jasná.

Super finta (1985)

Komédia s Jean-Paul Belmondom, v ktorej sa hlavný hrdina Grimm rozhodne vylúpiť banku v kostýme klauna, je dobre známa aj nášmu divákovi. Zaujímavosťou je aj odkaz na Felliniho Cestu vo výbere hudby.

Killer Klowns from Outer Space (1988)

Šialená hororová komédia o bande klaunov, ktorí prichádzajú z vesmíru na Zem, kde rozpútajú pekelné hony na ľudí. Ide o jeden z tých amerických filmov plný bizarností a šialeností, ktorý si aj vďaka týmto prvkom našiel po rokoch medzi ľuďmi svoje kultové miesto.

Spawn (1997)

Filmový Spawn bohužiaľ nemal u kritikov ani divákov veľa šťastia, to však neznamená, že si ho nemožno užiť aj tak. V tomto prípade sa nám v úlohe Klauna predstavuje perfektne zamaskovaný John Leguizamo, ktorý si svoju hereckú rolu viditeľne užíval.

Dom tisícky mŕtvol (2003)

Z muzikanta Roba Zombieho sa vykľul celkom zdatný režisér hororov, pričom jeho najznámejším je isto prvotina Dom tisícky mŕtvol. Je to šialené, psychopatické a vyrastá to z tradície originálneho Texaského masakru motorovou pílou (1974). Najvýraznejším prvkom filmu je potom roztrieštený klaun Kapitán Spaulding (Sid Haig).

Smutná balada o trúbke (2010)

Film, v ktorom sa to klaunmi len hemží. Je ich veľa a sú veľmi nebezpeční. Podobne ako najmä Nolanovho Jokera, ani týchto klaunov nemaskuje len silný make-up, ale navyše aj veľmi rozmanité stopy násilia. Skutočnosť toho, že si tieto rany spôsobili vlastnou rukou len zintenzívňuje známu šialenosť týchto psychopatických klaunov.

Chocolat (2016)

Francúzsky film podľa skutočnej udalosti s Omarom Sy v hlavnej úlohe rozpráva príbeh o prvom čiernom klaunovi v Paríži. Ten si na prelome 20. storočia podmanil popularitou miestnu spoločnosť a revolucionizoval cirkusové vystúpenia.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *