Knihy

Najkrajšie kníhkupectvá v Európe

Shakespeare & Company, Paríž

Domček pri brehu Seiny dýcha jedinečnou literárnou atmosférou. Kníhkupectvo založila v roku 1919 Američanka Sylvia Beach  a chodili sem také osobnosti literárneho sveta ako Ernest Hemingway, Ezra Pound, James Joyce alebo Ford Madox Ford. Vnútri kníhkupectva sa zastavil čas a návštevníci sa tak môžu cítiť ako v príbytku slávneho spisovateľa na začiatku 20. storočia. A to najmä ak drevenými schodmi zamieria na vyššie poschodie, kde nájdu krásne útulnú miestnosť s klavírom, starým písacím strojom a inšpirujúcim výhľadom na Paríž.

Za návštevu rozhodne stojí aj pobočka Shakespeare a synové v Prahe. Tú nájdete pod Karlovým mostom na sever od Kampy U Lužického semináře.

Atlantis Books, Oia, Santorini

Kníhkupectvo v nádhernom prostredí dedinky Oia na ostrove Santorini vzniklo len v roku 2004, no lepšie miesto si pre svoj vznik ani nemohlo vybrať. Pre návštevu je možno lepšie zvoliť čas mimo hlavnej sezóny, pretože kníhkupectvo sa nachádza v samom srdci malebnej dedinky, ktorá dokáže byť počas letných mesiacov plná turistov. Navyše sa vnútri útulného kníhkupectva doslova zaprataného knihami budete môcť pohybovať oveľa voľnejšie. To isté platí aj pre zachovanie nezameniteľnej atmosféry tohto miesta.    

Libreria Acqua Alta, Benátky

Čarovný vstup do tohto kníhkupectva v srdci Benátok má v sebe čosi tajomné a zasľúbené. Knihy sa vŕšia do obrovských stĺpov. Tvoria súčasť nábytku a vypĺňajú aj obsah starej lode z dávnych čias. Tá odpočíva uprostred miestnosti a dokonalo dotvára historickú atmosféru tohto jedinečného miesta. Niekto by mohol namietať, že je tu neskutočný neporiadok, iné srdce zaplesá nad autentickou atmosférou niečoho oveľa osobitejšieho než len obyčajného kníhkupectva. Opäť raz sa však treba pripraviť na množstvo turistov, ktorí ironicky Benátky posledné roky priam zaplavujú.    

Livraria Lello, Porto

Portugalské Porto sa môže pýšiť krásnym kníhkupectvom ako vystrihnutým zo sveta Harryho Pottera. Knihy odpočívajú na masívnych policiach čokoládovej farby za bronzového svetla klasických lámp. Atmosféra čitateľa ihneď pohltí a rozvinie mu príjemný pokoj na duši, aký možno okúsiť len za prítomnosti dobrej knihy v dokonalom prostredí secesnej a neogotickej architektúry. Dominantou kníhkupectva sú zdobené červené schody akoby vedúce do riaditeľne Albusa Dumbledora.  Atmosféru potom dotvárajú impozantné okná, mozaiky a krásne zdobený vysoký strop. Na tomto mieste si isto budete chcieť čítať.   

Desperate literature / Cuesta de Moyano, Madrid

Malé kníhkupectvo v srdci Madridu je v zapadnutej uličke na sever od námestia Plaza Espana. Útulné miesto ponúka najmä knihy v angličtine. Za pozornosť taktiež stojí zadná miestnosť, ktorá vyzerá akoby ste išli do skladu, avšak ide o detské oddelenie. Úzka izba pôsobí síce stiesnene, nájdete v nej však pôsobivo vyzdobené kráľovstvo detskej literatúry.

Ďalšou príjemnou zastávkou je taktiež knižný trh Cuesta de Moyano, ktorý nájdete počas dňa v uličke na juhu botanickej záhrady Reál Jardín Botánico. Knihy sú síce väčšinou v španielčine, no miesto je samo o sebe veľmi pôsobivou zastávkou, kde možno objaviť krásne vydania kníh. 

 Cărturești Carusel, Bukurešť

Na rozdiel od spomínaných miest, ktoré sa vyznačovali najmä útulnou atmosférou je kníhkupectvo v Bukurešti skôr o otvorenosti. Tento doslova „palác kníh“ má šesť poschodí a obsahuje vyše 10 000 titulov. Tradičné interiérové prvky sú prevedené do moderného šatu bielej farby, ktorá pôsobí veľmi upokojujúco a čisto. Kníhkupectvo pôsobí skôr ako múzeum moderného umenia, s knihami v úlohe umeleckých diel. Ohromné priestory sú skvelým protipólom menších obchodov s knihami, ktoré dokážu svojou stiesnenosťou odradiť nejedného zákazníka. A to najmä, ak ste na takom turistickom mieste, ako sú Benátky alebo Santorini. V tomto prípade to však nehrozí.  

Cook & Book, Brusel

Kníhkupectvo v Bruseli sa špecializuje nielen na knižné diela, ale svojím zákazníkom navyše ponúka aj široký výber jedál. A práve táto možnosť robí z tohto kníhkupectva skvelú zastávku, kde budete chcieť stráviť oveľa viac času než v iných kníhkupectvách. Návštevník sa tu môže prechádzať deviatimi miestnosťami, pričom každá má iné zameranie. Či už obľubujete fikciu, cestopisy, umenie, kuchárky alebo grafické romány, isto si tu nájdete to svoje. Jednotlivé miestnosti sú navyše tematicky vyzdobené a dotvárajú tak jedinečnú atmosféru danej oblasti.  

Daunt Books, Londýn

Mnohými považované za najkrajšie kníhkupectvo v Londýne nájdete kúsok od slávneho múzea voskových figurín Madame Tussauds na ulici, ktorá začína nástenným pamätníkom Charlesa Dickensa. Daunt Books nevyzerá na prvý pohľad vôbec veľkolepo, najmä čo sa týka skutočnej rozlohy interiéru kníhkupectva. Vnútri však na návštevníkov čaká hlboká púť králičou norou. Kníhkupectvo zastáva tradične britskú atmosféru klasicistického štýlu. Človeka ihneď pohltia vysoké police plné kníh a omamná vôňa nových výtlačkov. Navyše si človek môže prísť na svoje aj vďaka tomu, že nie je pravidlom, aby sa tu tlačil s inými návštevníkmi.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *