Recenzie,Seriály

The Boys recenzia: Veľká sila a žiadna zodpovednosť

★ ★ ★ ★ ☆

The Boys je nový seriál od Amazonu na motívy rovnomenného komiksu Gartha Ennisa, ktorého tvorba zahŕňa komiksové klasiky ako Preacher alebo Punisher. A podobne ako originálny komiks je aj jeho seriálová adaptácia verná Ennisovej náklonnosti ku grafickému násiliu, hrubému slovníku, divokej sexualite a všeobecnej skorumpovanosti sveta.

The Boys fungujú ako skvelý protipól všetkým komiksovým hrdinom zo sveta DC a Marvelu.

Seriál ponúka pohľad do sveta, v ktorom sú superhrdinovia takpovediac morálne zaostalejší. Inými slovami môžeme povedať, že sa veľmi nedržia múdrych rád strýka Bena, že s veľkou silou prichádza veľká zodpovednosť. Aj napriek tomu, že za toto tvrdenie by sa väčšina z nich isto nahnevala, v jadre ide o obyčajných ľudí a absolútna moc ich veľmi ľahko korumpuje. Podobne ako v reálnom svete, všetko o čo im ide sú nakoniec len peniaze a prestíž.

Queen Maeve a Homelander si musia držať svoju verejnú tvár.

Jednou z hlavných postavá príbehu je Hughie (Jack Quaid). Obyčajný chalan, ktorý pracuje v elektronickom obchode a býva so svojím otcom, ktorého hrá trochu zvláštne obsadený Simon Pegg. Toho si tvorcovia do úlohy otca vybrali asi len z toho dôvodu, že sa ilustrátor komiksu Darick Robertson inšpiroval pri tvorení Hughieho postavy práve slávnym hercom. Bohužiaľ, Hughie sa veľmi rýchlo presvedčí, aké tragické dopady môže mať prítomnosť superhrdinov v reálnom svete. Keď A-Train, superhrdina na motívy slávneho Flasha, s devastujúcou rýchlosťou doslova prebehne Hughieho priateľkou Robin (Jess Salgueiro), ten sa s jej zabitím nevie zmieriť. A nie je to len otázka nehody, oveľa viac ide o hrdinovu absolútnu ľahostajnost k ľudskému životu. A presne tu prichádza na rad neohrozená skupinka na čele s charizmatickým Billy Butcherom (Karl Urban).

Butcher má svoje vlastné dôvody, prečo by každého superhrdinu videl najradšej pod zemou.

Jeho najväčším protivníkom a taktiež pravdepodobne najžiarivejšou postavou celého seriálu je neohrozený Homelander (Antony Starr). Homelander vedie skupinku superhrdinov, ktorá nepriamo odkazuje na slávnu Ligu spravodlivosti. Hovoria si The Seven a reprezentujú gigantickú spoločnosť menom Vought, ktorá ich nielen platí, ale taktiež tvorí aj ich verejný imidž. Homelander pripomína Supermana, The Deep Aquamana, Queen Maeve je zasa Wonder Woman, a tak ďalej.  

Okrem samotného príbehu pomsty nám seriál navyše približuje spoločnosť, ktorá superhrdinami priam žije. Je to podobné ako v našom svete, v ktorom je Superman nielen tvár komiksov a filmov, ale zastupuje celé spektrum predaja a reklamy. Tým pádom zosobňuje neuveriteľný prínos peňazí. Podobne ako Homelander. Seriál si dáva  záležať na tom, aby vykreslil tento obchodný svet, v čo možno najhoršom svetle. Výsledkom je potom pokrytectvo, korupcia a dokonca aj vraždenie za cenu obchodných a politických výhod. Bohužiaľ, nie vždy súvisia tieto informácie s hlavným príbehom. Skôr nám len dookola poodhaľujú špinavé pokrytectvo sveta superhrdinov, ktoré je síce zábavne nakrútené, no niekedy sa zdá vzhľadom k rozprávaniu celkom zbytočné.

Butcher sa s nikým nebude veľmi dlho párať.

The Boys začína naozaj silnou prvou epizódou, ktorá sľubuje jazdu plnú adrenalínu, krvavých orgií, skvelej hudby a zábavy.

Rýchle tempo sa však rovnako rýchlo zvoľňuje, až takmer v neskorších epizódach zastane na mieste, čo je obrovská škoda. Postupne sa neubránime ani zbytočným scénam, ktoré len prešľapujú na mieste a doslova zabíjajú čas, aby sa veci zbytočne neunáhlili a tvorcovia si mohli šetriť obsah na druhú sériu. Tá je už teraz odsúhlasená a pravdepodobne aj vo vývoji. Oveľa horšie je však odstúpenie od Hughieho pomsty, ktorá sa odsúva na druhú koľaj. Na jej miesto síce prichádza oveľa zaujímavejší konflikt medzi Butcherom a Homelanderom, avšak človeka úvodné namotávanie trocha zamrzí.

Čo sa potom postáv týka, seriál má silné vedenie práve v hlavnom protagonistovi, akým je Billy Butcher. Naopak na druhej strane je rovnako silný antagonista po všetkých smeroch. Anthony Starr ako Homelander odhaľuje skryté pohŕdanie ľuďmi s krásnym dôrazom na detail. Ostatní členovia skupinky sú bohužiaľ menej výrazní, no nemyslím si, že je to úplná chyba hereckého obsadenia. Chyba bude skôr ukrytá v samotnom scenári, v ktorom je viac priestoru venovaný práve spomínaným hrdinom.

The Boys je vo výsledku dobrý seriál, ktorý má svoje svetlé momenty. Akčné a šokujúco násilné scény podľa Ennisovho štýlu určite pobavia, naopak občasné debatovanie o ničom zachádza do nudnejšieho teritória prešľapovania na mieste. Niektoré situácie sú doslova vynútené, a tým že nemajú žiadne vyvrcholenie ani vysvetlenie, chýba im základná logika. V konečnom dôsledku však všetko prebíjajú obraty v deji, ktoré sú silné a diváka nútia chcieť viac. Škoda len, že prvá epizóda bola svojou kvalitou niekde úplne inde, než zvyšok prvej série.    

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *