Filmy,Recenzie

Eli recenzia: Od tohto hororu zmysel nečakajte.

★ ★ ☆ ☆ ☆

Eli je nový horor od Netflixu, o ktorom sa hovorí viac než by sa patrilo. Dôvodom je najmä výrazný zvrat v deji, ktorý je absolútne neočakávaný a nemyslím to vôbec v dobrom slova zmysle. Naopak, zdá sa akoby sa filmári rozhodli zmeniť smer celkom na poslednú chvíľu. Akoby zistili že ich film nedáva zmysel, a preto sa rozhodli urobiť z negatíva pozitívum tým, že nezmyselnosť nafúknu do šialených rozmerov. Bohužiaľ, ani tento celkom vymyslený, no možno stále skutočný úmysel, (kto vie) sa vôbec nezdaril. Eli nedáva absolútne žiadny zmysel.

Hlavným hrdinom filmu je chlapec menom Eli (Charlie Shotwell), ktorý trpí nezvyčajnou chorobou. Nedokáže vydržať na otvorenom priestranstve, pretože inak mu pokožka začne doslova horieť bolesťou. Aj preto musí prežívať buď v špeciálnom stane alebo v špeciálnom skafandri. Jeho rodičia Rose (Kelly Reilly) a Sam (Max Martini) sa pochopiteľne snažia svojho syna za každú cenu vyliečiť, a aj preto hľadajú pomoc u doktorky Hornovej (Lili Taylor). Tá vlastní menší zámok, ktorý pretvorila na opatrovateľské a nemocničné stredisko, ktoré sa snaží pomáhať chorým deťom ako je Eli.

Väčšina filmu sa odohráva práve v tomto pôsobivom zámočku meniacom sa už od prvého pohľadu na strašidelný dom. Atmosféra miesta sa rozbije hneď pri vstupe, ktorý tvorí akási dekontaminačná komora. Jej prítomnosť je však to posledné, čo by sme mohli pri filme ako je Eli kritizovať. Oveľa horšie je na tom absolútne nulová snaha priblížiť divákovi nielen hlavného hrdinu, ale aj jeho vzťah s rodičmi. Najhorší je potom práve veľmi povrchný vzťah medzi ním a jeho matkou.

Kelly Reilly predvádza veľmi mučivé herecké predstavenie, ktoré je v horore Eli azda to najdesivejšie, čo možno vidieť.

Chýba jej réžia, chýba jej slušný scenár, chýba jej akýkoľvek kontext toho, čo tu vlastne robí. Jediné, čo je na jej prítomnosti pozitívne je istá nádej, že zomrie ako prvá. Nanešťastie, to isté možno povedať aj o zvyšku hereckého osadenstva. Ku koncu všetci chodia v skupinke z miesta na miesto a doslova nevedia, čo majú hrať. Pôsobí to nielen veľmi smiešne, ale priam amatérsky.

Eli to nemá vôbec ľahké, no veľké sympatie si k nemu divák nenájde.

Jediným slušným pozitívom filmu sú ojedinelé mrazivé scény, ktoré majú nápad, aj napriek tomu, že zrkadlo alebo okno tu snáď figuruje pri každej snahe strašiť. Stále však istým spôsobom tieto okamžiky fungujú. Aspoň v tomto ohľade sa dokáže Eli pozviechať a vymyslieť niečo zaujímavé. Inak však ostáva film uväznený v nudnom rozprávaní bez akéhokoľvek obrazového či zvukového nápadu.

Podobne iritujúca je aj prítomnosť akéhosi dievčaťa za oknom, ktoré stvárnila Sadie Sink, známa z poslednej série Stranger Things.

Po celý film nevieme, kto to je, čo to je, no jej výraz tváre mám vypálený ešte teraz v mysli a nie je to nič príjemné. V takýchto momentoch možno stále dúfať, že film sa ku koncu vysvetlí, čo je síce veľmi slabý dôvod znášať utrpenie hrozného filmového rozprávania, no niekedy to dokáže aspoň trocha zaplátať nastavený chaos v príbehu. Bohužiaľ, Eli to napokon celé kope nielen do autu, futbal mení na motokáry. Nechápete? Nevadí, ani ja som to nepochopil. Očividne.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *